Wiosna nie jest najlepszym czasem dla alergików. Rozpoczynające się pylenie traw i drzew, wywołuje dokuczliwe dolegliwości takie jak katar sienny, łzawienie i zaczerwienienie oczu, duszności. Jak skutecznie złagodzić objawy alergii?
Alergia, określana również mianem uczulenia, jest nieprawidłową, nadmierną reakcją układu immunologicznego na występujące w środowisku, obce dla organizmu substancje (alergeny). Prawidłowo funkcjonujący organizm, powinien te substancje ignorować. Niestety w niektórych przypadkach, podczas kontaktu z alergenem układ odpornościowy mobilizuje się, produkując przeciwciała i inne komórki, których zadaniem jest zwalczyć dane białko alergenne. Wywołuje to u chorego szereg nieprzyjemnych dolegliwości takich jak nieżyt nosa, łzawienie i zaczerwienienie oczu, duszności, wysypkę, świąd skóry. W ciężkich postaciach, alergia może być nawet zagrożeniem dla życia. Jest tak w przypadku wstrząsu anafilaktycznego, czyli ostrej burzliwej reakcji organizmu na dany alergen np. na jad owadów błonkoskrzydłych.
Szacuje się, że ponad 30% ludzi żyjących w krajach rozwiniętych ma alergię. Do najczęstszych chorób alergicznych zalicza się pokrzywkę, astmę atopową, alergiczne zapalenie spojówek, alergiczny nieżyt nosa (katar sienny), kontaktowe zapalenie skóry, uczulenie na pokarmy oraz ja jad owadów błonkoskrzydłych (pszczoły, osy).
W przypadku alergii pokarmowej sposób postępowania jest bardzo prosty – wykluczamy z diety produkty wywołujące objawy. Ale co jeśli nie wiemy jakie? W celu zdiagnozowania alergii pokarmowej należy udać się do alergologa. Wśród metod diagnostycznych wymienia się próbę prowokacji doustnej, testy punktowe natywne, test RAST. Postępowanie w przypadku alergii pokarmowej polega na wykluczeniu z diety reaktywnych pokarmów.
W przypadku podejrzenia na alergeny wziewne takie jak pyłki traw, roztocza, grzyby pleśniowe, wykonuje się punktowe testy skórne. Polegają one na lekkim, powierzchniowym nakłuciu skóry igłą, na której znajdują się określone alergeny. W przypadku wystąpienia odpowiedzi immunologicznej, na skórze pojawia się bąbel. Testy skórne można wykonywać u osób w każdym wieku, także dzieci.
W przypadku alergii wziewnej, w celu łagodzenia objawów stosuje się leki o działaniu przeciwhistaminowym, a także przeciwzapalnym.
Alergia jest wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego. Do najczęściej występujących, dokuczliwych objawów zalicza się:
W ciężkich przypadkach alergii, może wystąpić wstrząs anafilaktyczny, będący stanem bezpośredniego zagrożenia życia. W celu łagodzenia objawów alergii lekarz może zalecić stosowanie środków przeciwhistaminowych, a w niektórych przypadkach również glikokortykoidów, kromoglikanów lub leków przeciwleukotrienowych.
W aptekach, leki przeciwalergiczne dostępne są w różnej formie. Jako tabletki doustne, musujące, tabletki do ssania, aerozole do nosa, krople do oczu. Tabletki na alergię zawierają substancje hamujące receptory typu H1 dla histaminy. Są to substancje takie jak loratydyna, cetyryzyna, lewocytyryzyna, bilastyna, ebastyna, rupatydyna, feksofenandyna, lewokabastyna
astemizol, azelastyna. Sa to tak zwane leki przeciwhistaminowe II generacji. W mniejszym stopniu przenikają one do ośrodkowego układu nerwowego, wywołując mniej efektów ubocznych niż leki I generacji. Niemniej jednak, w obrębie tej grupy również znajdują się substancje o mniejszym lub większym stopniu wywoływania senności i innych działań niepożądanych. Według badań, najlepszym wyborem wydaje się być bilastyna oraz feksofenadyna. Ponadto, niektóre związki takie jak rupatydyna czy loratydyna dodatkowo hamują wytwarzanie mediatorów reakcji zapalnej. Skuteczne substancje, które jednak mogą nasilać uczucie senności to między innymi cetyryzyna i lewocetyryzyna.
Przypisy