Zamknij
Ważne

Czym posmarować ugryzienie komara, żeby szybko przestało swędzieć?

art. sponsorowany + 14:17, 07.07.2025 Aktualizacja: 14:18, 07.07.2025
- -

Lato to czas spacerów, pikników i odpoczynku na świeżym powietrzu. Niestety to również czas wzmożonej aktywności komarów, które potrafią skutecznie popsuć nawet najprzyjemniejszy wieczór. Swędzące zmiany po ich ukąszeniu mogą powodować spory dyskomfort. Czym posmarować ugryzienie, by przestało swędzieć? Poznaj domowe sposoby, które szybko przyniosą ulgę, i odkryj kojący żel Dapis® – produkt o potwierdzonym działaniu, który latem warto mieć zawsze pod ręką.

Dlaczego ukąszenie komara swędzi?

Świąd po ugryzieniu komara to naturalna reakcja naszego organizmu. U niektórych jednak ukąszenia owadów mogą wywoływać większy obrzęk lub dłużej utrzymujące się objawy. Dotyczy to zwłaszcza dzieci i osób z wrażliwą skórą.

Ale co tak naprawdę powoduje swędzenie? Kiedy komar przekłuwa naszą skórę, wprowadza do niej niewielką ilość swojej śliny. Znajdują się w niej specjalne białka, które zapobiegają krzepnięciu krwi. Dzięki temu owad może spokojnie się pożywić. Jednocześnie nasz układ odpornościowy substancje te traktuje jak zagrożenie. W odpowiedzi uruchamia mechanizm obronny i zaczyna wydzielać histaminę – substancję, która miejscowo wywołuje stan zapalny. Na skutek tego na krótko po ugryzieniu możemy zaobserwować zaczerwienienie skóry, lekki obrzęk i uporczywe swędzenie.

Domowe sposoby na ugryzienie komara

Co zrobić, aby miejsce po ugryzieniu komara przestało swędzieć? Oto kilka popularnych domowych metod, które możemy zastosować:

  • ocet jabłkowy – działa antyseptycznie i łagodzi swędzenie. Nasącz wacik octem i delikatnie przetrzyj miejsce ukąszenia,
  • soda oczyszczona – ma właściwości łagodzące i zmniejszające świąd. Wymieszaj 1 łyżeczkę sody z kilkoma kroplami wody, aby uzyskać pastę, i nałóż ją na bąbel po ukąszeniu,
  • cebula – zawiera związki siarki o działaniu przeciwzapalnym. Przekrój cebulę i przyłóż plaster do skóry w miejscu ukąszenia,
  • aloes – sok z aloesu działa kojąco i przeciwzapalnie. Nałóż go bezpośrednio na ukąszenie.

Czym posmarować ugryzienie komara, aby przestało swędzieć?

Aby złagodzić dyskomfort po ugryzieniu komara, możemy wypróbować domowe sposoby. Nie zawsze jednak są one wystarczające. W takich sytuacjach warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania z apteki. Co na ugryzienie komara działa najszybciej? W pierwszej kolejności dobrze jest wypróbować żele chłodzące. Przynoszą one natychmiastową ulgę, zmniejszają opuchliznę i łagodzą stan zapalny. Dobrze sprawdzają się szczególnie żele oparte na naturalnych składnikach, które nie tylko koją skórę, lecz także zmniejszają ryzyko dalszych podrażnień. Jednym z polecanych produktów jest żel Dapis®, który wykazuje działanie łagodzące i przeciwświądowe.

Żel Dapis® – szybka ulga po ukąszeniach owadów

W sezonie letnim warto mieć pod ręką sprawdzony preparat łagodzący objawy po ukąszeniach. Formuła żelu Dapis® oparta jest na naturalnych składnikach, które znane są ze swoich właściwości łagodzących i przeciwświądowych. Preparat ma działanie kojące, łagodzi pieczenie i ogranicza uczucie swędzenia już po kilku minutach od aplikacji. Ma lekką konsystencję, która szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy na skórze, dzięki czemu nie brudzi ubrań. Może być stosowany kilka razy dziennie. Wystarczy nanieść go na miejsce ukąszenia i delikatnie wmasować w skórę. Żel na ugryzienia komarów Dapis® przeznaczony jest dla dorosłych i dzieci powyżej 1. roku życia.

Jak zapobiegać ukąszeniom komarów?

Choć komary to niestety nieodłączny element polskiego lata, istnieje wiele sprawdzonych sposobów na to, by skutecznie zapobiegać ugryzieniom owadów. Jak chronić się przed komarami? W oknach zainstalujmy moskitiery, które uniemożliwią komarom przedostawanie się do wnętrza naszego domu. Na zewnątrz nieocenione będą środki ochronne. Są one dostępne w postaci sprayów, żelów czy opasek. Odstraszają one komary zapachem. Warto też pamiętać o odpowiedniej odzieży. Wieczorami zakładajmy koszulki z długim rękawem, zwłaszcza jeśli planujemy spacer w pobliżu wody lub lasu. Pamiętajmy, że komary szczególnie lubią wilgotne, zacienione miejsca.

DAPIS®

Sposób stosowania: posmarować skórę punktowo, delikatnie masując. Powtarzać czynność kilka razy dziennie. Składniki: aqua, propylene glycol, alcohol, carbomer, ledum palustre extract, sodium hydroxide, apis mellifica extract. Dla dorosłych i dzieci po ukończeniu 1 roku życia. Unikać kontaktu z oczami. Do stosowania zewnętrznego. Nie stosować u osób uczulonych na którykolwiek ze składników. Produkt kosmetyczny. Tuba 40g BOIRON, 2 avenue de l’Ouest Lyonnais, 69510 Messimy, France

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%