Zamknij
Ważne

Jak prawidłowo używać kijów narciarskich? Instruktaż krok po kroku

artykuł sponsorowany + 11:46, 07.07.2025 Aktualizacja: 11:47, 07.07.2025

Kije narciarskie odgrywają ważną rolę w technice jazdy i komforcie poruszania się na stoku. To nie tylko sprzęt, który pomaga zachować równowagę, ale również wspierać rytm podczas skrętów, podchodzić pod górkę czy odpychać się na płaskich odcinkach. Sprawdź, jak prawidłowo używać kijków, aby wpłynęły pozytywnie na jakość Twojej jazdy.

Jak chwycić kije narciarskie?

Od prawidłowego chwytu rozpoczyna się bezpieczne i komfortowe użytkowanie kijów narciarskich na stoku, a także skuteczne wykorzystywanie ich potencjału. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że mają one specjalne paski, które służą zarówno do zabezpieczenia przed zgubieniem, jak i prawidłowego przenoszenia siły w dłoniach. To dzięki nim utrzymasz prawidłową sylwetkę i w pełni skupisz się na swoim celu na stoku.

Rękę należy wsunąć w pętlę od dołu przez tak, aby pasek znalazł się między dłonią a uchwytem, a następnie solidnie objąć kijek. Następnie wystarczy chwycić solidnie uchwyt i rozpocząć swój trening na stoku. Tylko w ten sposób zadbasz o swoją pozycję, a kije narciarskie będą prawidłowo wspierać Twój ruch narciarza. Pozwolisz też na równomierną siłę nacisku, zarówno na palce, jak i nadgarstki.

Na koniec warto upewnić się, czy paski są odpowiednio wyregulowane. Nie powinny być zbyt ciasne, aby nie ograniczać krążenia i swobody ruchów dłoni. Nie mogą też całkowicie uciekać podczas odpychania się i ruszania na stoku. Sprawdź pełną ofertę kijów narciarskich w Ski Race Center, gdzie znajdziesz dopasowany sprzęt dla początkujących i bardziej zaawansowanych użytkowników: https://skiracecenter.pl/1008-kije-narciarskie.

Dlaczego prawidłowy chwyt kijów narciarskich ma znaczenie?

Wbrew pozorom trzymanie kijów narciarskich jest bardzo istotne w praktyce i ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Nieprawidłowy chwyt może prowadzić do poważnej kontuzji, która w środowisku narciarskim nazywa się kciukiem narciarza. To uraz więzadła w obrębie stawu kciuka, który powstaje najczęściej na skutek upadku z nieprawidłowo trzymanym kijkiem w dłoni.

Jak to się dzieje? Kiedy założysz pętlę paska w niewłaściwy sposób (od góry), a następnie zahaczysz nią w terenie, nie masz możliwości bezpiecznego wypuszczenia jej z dłoni. W momencie nagłego szarpnięcia kijem, cała siła uderzenia albo skrętu, przenosi się bezpośrednio na kciuka. Właśnie dlatego tak ważne jest prawidłowe wsunięcie ręki do paska od dołu, zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych narciarzy.

Duże znaczenie ma tutaj sam wybór kijów narciarskich. Najlepiej postawić na sprawdzone modele w sklepach ze sprzętem sportowym, takich jak Ski Race Center. Wiele z nich ma specjalne systemy szybkiego wypinania, co zwiększa bezpieczeństwo podczas upadków.

Jak trzymać kij narciarski podczas jazdy?

Sam chwyt kija narciarskiego powinien być pewny, ale bez zbędnego zaciskania dłoni, co może powodować dyskomfort i nadmierny wysiłek. Zbyt dużo siły szybko prowadzi do napięcia w przedramionach, a także przedwczesnego zmęczenia. Może to mieć wpływ na jakość jazdy, szczególnie przy dłuższych treningach na stoku. Skup się zatem na tym, aby trzymanie kijków narciarskich było naturalne i elastyczne, z zachowaniem komfortowej swobody ruchów. To bardzo ważne, szczególnie w przypadku dynamicznych dyscyplin narciarskich, gdzie pracuje całe ciało. W takich warunkach jazdy dodatkowy sprzęt jest solidnym punktem podparcia i wspierającym rytm skrętów. Poza tym musisz mieć pewność, że w razie upadku – puścisz kijek i nie zrobisz sobie dodatkowej krzywdy.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%