Pragniesz nauczyć się grać na pianinie? Ten instrument klawiszowy daje niezwykłe możliwości, rozwija umiejętności manualne, poczucie rytmu, a także słuch. Co ciekawe, nigdy nie jest za późno na naukę gry. Pokażemy Ci 10 użytecznych wskazówek, które przydadzą się każdemu początkującemu pianiście.
Czy da się nauczyć grać na pianinie w każdym wieku?
Wolfgang Amadeusz Mozart miał zaledwie 5 lat, kiedy skomponował swój pierwszy utwór muzyczny. U Ludwiga van Beethovena odkryto talent muzyczny w wieku lat 4. Nie każdy jednak rodzi się kompozytorskim geniuszem, a dziś naukę gry na pianinie można zacząć praktycznie w każdym wieku.
Pod wprawnym okiem profesjonalnego nauczyciela możesz w mgnieniu oka rozpocząć swoją przygodę z biało-czarnymi klawiszami. Najlepszych korepetytorów z dziedziny muzyki znajdziesz w serwisie BUKI, gdzie uczyć się możesz online lub w ramach spotkań indywidualnych.
Kiedy już postanowisz, że gra na pianinie to coś dla Ciebie, koniecznie sprawdź poniższe wskazówki, które dla Ciebie zebraliśmy.
10 wskazówek dla początkujących pianistów
Nauka gry na pianinie stanie się o wiele bardziej komfortowa, jeśli prześledzisz przygotowane przez nas wskazówki. Oto 10 elementów, o których warto pamiętać:
- Właściwy zakup instrumentu – na początku zastanów się, czy chcesz inwestować w profesjonalne pianino. Być może lepiej zacząć od znacznie tańszej i poręczniejszej opcji, jaką jest elektroniczny keyboard?
- Dokup odpowiednie akcesoria – kupując instrument, nie zapomnij o dodatkach, jak chociażby wygodnym krześle. Przydać Ci się może również metronom, choć możesz go pobrać jako aplikację na telefon. Wiele osób decyduje się też na zakup dyktafonu, by później odtwarzać własne próby gry.
- Znajdź najlepszego nauczyciela gry – nie każdy radzi sobie z nowym instrumentem jako samouk, więc warto sięgnąć po profesjonalną pomoc. Tym bardziej, jeśli nie miało się wcześniej styczności z klawiszami. Sprawdź ofertę BUKI, gdzie znajdziesz najlepszych trenerów gry.
- Zacznij od postawy – na początku gry warto nauczyć się dobrze siedzieć przed instrumentem. Plecy powinny być wyprostowane, a dłonie opadać na klawiaturę lekko, bez nadużycia siły.
- Znajdź swoje C – dźwięk, od jakiego warto uczyć się nawigacji po klawiaturze to środkowe C. Od niego zaczyna się podstawowa gama.
- Poznaj skalę na pięć palców – zanim przejdziesz do utworów muzycznych, zacznij od skali, która pozwoli Ci opanować poruszanie się palcami po klawiszach. Dzięki temu nauczysz się grać szybciej i sprawniej.
- Przejdź do pierwszych akordów – akordy to „zblokowane” dźwięki, które łączą się w harmonijną całość. Na ich podstawie można tworzyć warstwę rytmiczną utworu, ale też oprzeć podstawowe piosenki jazzowe czy country.
- Wprowadź lewą rękę – celem nauki początkowej powinna być gra oburącz.
- Naucz się czytać pięciolinię – na pięciolinii umieszcza się nuty, którym odpowiadają konkretne klawisze. To pozwoli Ci grać konkretne utwory muzyczne.
- Kontynuuj naukę – zacznij od prostych utworów, jak chociażby „Sto lat”, żeby przejść do bardziej skomplikowanych numerów. Z czasem osiągniesz poziom mistrzowski!
Czy warto grać na pianinie?
Gra na pianinie pozwoli Ci już pierwszego dnia wydobywać piękne dźwięki. Ten instrument nie wymaga od początkujących krzepy fizycznej, a osiągnięcie harmonii pomiędzy dłońmi jest stosunkowo łatwe. Dlatego też warto sięgnąć po grę na klawiszach, żeby oddać się muzyce w wyjątkowy i niepowtarzalny sposób.