Zamknij

Jak dobrać rakietę do badmintona? Podpowiadamy!

artykuł sponsorowany + 10:46, 19.10.2022 Aktualizacja: 10:46, 19.10.2022

Rakieta badmintonowa to nasz przyjaciel - jest swego rodzaju pośrednikiem w przekazywaniu siły uderzenia - od gracza do lotki. Jest “pomocnikiem”, “sprzymierzeńcem” i środkiem do celu! Rakiety badmintonowe podzielić możemy według kilku kluczowych parametrów, do których zaliczymy: kształt, jej sztywność, wagę rączki, balans oraz materiał wykonania. Przede wszystkim: długość rakiety nie może przekroczyć 68 centymetrów, a jej szerokość - 23 cm. No to lecimy - i przedstawiamy - generalne wskazówki: jak dobrać rakietę do gry w badmintona?

Zawodnicy początkujący, rozpoczynający swoją przygodę z badmintonem powinni wybierać rakiety uniwersalne, które cechują się średnią elastycznością lub elastyczne. Po co? Aby mieć więcej mocy w rakiecie. Rakiety elastyczne wybaczają także więcej błędów oraz są mniej kontuzjogenne. Kilkadziesiąt godzin gry na korcie sprawi, że będą mogli oszacować swój styl gry i poczuć różnicę pomiędzy różnymi rodzajami rakiet. Jeśli mowa o zawodnikach młodych - rakieta do gry powinna być rakietą lekką ponieważ pozwoli ona na uniknięcie uczenia się złych nawyków. 

Świetnym przykładem uniwersalnej rakiety do badmintona Yonex jest model Arcsaber 7 Play, który posiada elastyczny flex oraz balans na środek.

Zawodnicy zaawansowani, to zawodnicy, którzy znają już swoje preferencje oraz styl gry (ofensywny lub defensywny) - na tej właśnie podstawie dokonają swojego wyboru. 

Charakterystyka rakiet do gry w badmintona 

Waga rakiety jest to wartość dla samej ramy - bez naciągu oraz owijki. Im lżejsza rakieta tym…

  • umożliwia szybki/bardzo szybki zamach
  • szybki czas reakcji na zagrania przeciwnika
  • jest rakietą zwrotną
  • jest mniej stabilna niż rakieta cięższa 

Im cięższa rakieta tym…

  • jest mniej zwrotna 
  • czas reakcji jest mniejszy
  • posiada większą siłę uderzenia
  • będzie bardziej stabilna - zwłaszcza dla uderzeń niecentrycznych 

Balans rakiety do badmintona 

Czym będzie tu balans? Jest to jednostka długości (mierzona w milimetrach lub centymetrach) określająca odległość środka ciężkości rakiety od początku jej rączki. A zatem:

  • im większy balans (rakieta jest w większym stopniu ważona na głowicę) tym mocniejsze uderzenie ale gorsza manewrowalność
  • im mniejszy balans (rakieta ważona na rączkę) - tym mniej mocy jednak większa manewrowalność rakiety
  • rakiety, które posiadają balans na środek to rakiety w większym stopniu uniwersalne. 

Gracze, którzy preferują ofensywny styl gry wybierają rakiety w których balans przesunięty jest w stronę głowicy, ci z kolei - którzy preferują tzw. grę kombinacyjną (obronną), wybiorą rakiety z przesuniętym balansem w stronę rączki lub tzw. neutral (środek). 

Rączka (uchwyt - grip) - nic innego jak miejsce, za które trzyma się rakietę. Występują one w kilku wielkościach, które określają jej grubość (obwód). Jeśli  okaże się, że wybierzesz rakietę z mniejszym uchwytem, aniżeli potrzebujesz - możesz “nawinąć” dodatkową owijkę. Za gruby uchwyt nie daje możliwości manewru.

  • G2 (10,16 cm)
  • G3 (9,52 cm)
  • G4 (8,89 cm)
  • G5 (8,25 cm)

Gotowi na jeszcze?

Sztywność rakiety

Na co posiada wpływ? Na parametry rakiety podobnie jak jej wysoka lub niska siła założenia naciągu. Rakiety sztywniejsze (podobnie jak te z naciągiem założonym z dużą siłą) dają mniej mocy, ale… cechuje je lepsza kontrola. Inaczej (odwrotnie) będzie z elastycznymi ramami, które generują więcej mocy kosztem “gorszej” kontroli (podobnie jak ma to miejsce przy naciągu założonym z mniejszą siłą).  Dobór sztywności będzie zależał od zaawansowania technicznego zawodnika - jeśli prezentuje on wysoki poziom techniczny to również - większą siłę (np. przy uderzeniu smecz) uzyska przy rakiecie, która będzie naciągnięta mocniej. Ci z zawodników, którzy preferują grę ofensywną wybiorą rakiety sztywne lub bardziej sztywne - z balansem przesuniętym bliżej głowicy.

I na koniec - materiał!

Praktycznie większość rakiet do badmintona wykonanych jest z włókna węglowego lub grafitu - jedynie propozycje najtańsze wykonane są z aluminium. Zdarza się, że niektórzy producenci “uszlachetniają” grafit i dodają do niego specjalne dodatki - np. tytan lub nanocarbon, mając na celu poprawę charakterystyki tego materiału. Specjalne dodatki jak tytan lub nanocarbon, mając na celu poprawę charakterystyki tego materiału. Jeśli zastanawiacie się nad kształtem rakiet do gry w badmintona - występują głównie w dwóch odmianach - izometryczne (kwadratowe) lub też owalne. 

Te owalne?

  • owal - tradycyjny kształt dla rakiety, w jej dolnej części głowicy rakieta przypomina kształtem jajko. Tego rodzaju rakiety mają bardzo małe pole czystego odbicia (tzw. sweet-spot) - jest on jednak bardziej skoncentrowany.
  • kształt izometryczny (kwadratowy) stał się popularny mniej więcej od 1990 roku - rakiety te mają bardziej kwadratową górną część głowicy. Ich przewagą jest większy “sweet-spot” - zachowują większą kontrolę przy nieczystych uderzeniach - tych - niecentrycznych.
(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%