Portfel inwestycyjny to wszystkie instrumenty finansowe, które posiadamy. Można go opierać na różnych rodzajach aktywów, jednak najczęściej budowany jest na podstawie akcji. Jak jednak zbudować swój portfel inwestycyjny, tak aby mieć z niego zyski?
W portfelu inwestycyjnym można mieć różnego rodzaju aktywna – od akcji i obligacji, po mniej popularne instrumenty finansowe – takie jak rzadkie kruszce, wartościowe trunki (na przykład kosztowne wina), czy cenne dzieła sztuki. Nie trzeba ograniczać się do jednego typu środków przy tworzeniu swojego portfela i można dywersyfikować jego zawartość. Jednak obserwowanie i analizowanie wielu rynków jednocześnie pochłania mnóstwo czasu i wymaga od inwestora doświadczenia.
Ponadto przy dużym zróżnicowaniu portfela inwestycyjnego może być ciężko śledzić międzynarodowe rynki, jednocześnie pracując na etacie w branży innej niż finansowa, dlatego takie rozwiązanie jest wybierane raczej przez inwestorów, dla których inwestowanie jest głównym źródłem dochodu. Z tego względu osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z grą na giełdzie, polecane jest skupienie się na jednym rodzaju aktywów – na przykład samych akcjach. Planując założenie konta maklerskiego, zacznij od wyboru odpowiedniej placówki – dowiedz się więcej tutaj, na stronie duńskiego banku inwestycyjnego Saxo, który specjalizuje się w transakcjach online.
Istnieje kilka strategii stosowanych przy tworzeniu portfeli inwestycyjnych. Każda z nich ma swoje wady i zalety, dlatego przed podjęciem decyzji warto przeanalizować swoje indywidualne oczekiwania, aby wybrany sposób jak najlepiej spełniał nasze potrzeby. Przede wszystkim należy określić swój cel – po co inwestujemy i ile od zależy od sukcesu lub ewentualnej porażki? Inne strategie będziemy stosować, chcąc jedynie inwestować dla zabawy lub w celu opłacenia wakacyjnego wyjazdu, a inne jeżeli próbujemy odłożyć znaczną sumę pieniędzy na emeryturę lub zakup nieruchomości.
Wybór aktywów, na których chcemy oprzeć swój portfel inwestycyjny, powinien być też uzależniony od tego, jak długotrwała będzie to inwestycja. Jeżeli nasz cel nie jest oddalony w czasie, czyli spodziewamy się szybkiego zysku w ciągu roku, to akcje mogą nie być najlepszym rozwiązaniem. Wahania kursów, okresy przejściowego pesymizmu i optymizmu to na giełdzie codzienność – dlatego mając do dyspozycji kilka lat, prościej będzie trafić na moment, w którym kurs akcji jest najkorzystniejszy, dzięki czemu pomnożymy swój kapitał.
Inwestowanie w akcje jest bardziej ryzykowne niż transakcje oparte na przykład na obligacjach, jednak mogą też przynieść nam większe zyski w krótszym czasie. Jeżeli jesteśmy gotowi na podjęcie większego ryzyka, to budowanie swojego portfela inwestycyjnego na podstawie jednego rodzaju aktywów, jakim są akcje wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że wybrana przez nas strategia inwestowania musi być przede wszystkim dobrana pod nasze indywidualne preferencje i nie może wywoływać dyskomfortu. Dlatego osoby, które są podatne na stres przy każdym zawahaniu kursów, powinny zastanowić się jednak nad bardziej bezpiecznymi opcjami, aby nie odczuwać ciągłego niepokoju.