Zamknij
REKLAMA

Jakie są różnice między Executive Search a Direct Search?

13.55, 25.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13.55, 25.11.2022

Poszukiwanie pracowników może się wydawać łatwym zadaniem. Jednak nie zawsze wystarczy umieścić przygotowane w kilkanaście minut ogłoszenie w internecie. Często sytuacja jest o wiele trudniejsza, ze względu na niewielką dostępność kandydatów lub szczególne wymagania względem ich kompetencji. Wtedy trzeba zdecydowanie bardziej postarać się przy tworzeniu ogłoszenia lub zastosować Direct Search, bądź Executive Search. Co oznaczają wspomniane terminy i czym różnią się oba rozwiązania?

Direct Search

Najprościej rzecz ujmując, Direct Search to bezpośrednie poszukiwanie pracowników. Chodzi oto, że w tym przypadku to pracodawca zgłasza się do kandydata, a nie odwrotnie. Mowa o poszukiwaniu kandydatów pasywnych, czyli takich którzy nie podejmują działań w celu znalezienia pracy. Najczęściej są to osoby mające już zatrudnienie, z którego są przynajmniej względnie zadowoleni. W takiej sytuacji trzeba dotrzeć do takiej osoby, przedstawić jej możliwość alternatywnego zatrudnienia i zalety wynikające ze zmiany. Direct Search jest zatem pozyskiwaniem konkretnych osób, posiadających określone kompetencje lub inne cechy. Natomiast czym jest Executive Search? Dowiesz się tego z dalszej części tekstu.

Co to jest Executive Search?

Metoda Executive Search polega na bezpośrednim pozyskiwaniu pracowników na wysokie stanowiska. Chodzi o osoby będące liderami, decydujące o powodzeniu kluczowych działań przedsiębiorstwa. Co do zasady mechanizm jest taki sam, jak w przypadku Direct Search. W zasadzie Executive Search to pewna odmiana Direct Search. O ile w przypadku Direct Search poszukiwania mogą dotyczyć pracowników na dowolnych stopniach, w tym specjalistów znajdujących się najniżej w hierarchii firmy, o tyle Executive Search to zawsze poszukiwanie osób kluczowych, znajdujących się w tej hierarchii blisko szczytu.

Na czym polega Executive Search?

Powyżej opisaliśmy czym jest Executive Search, jednak na czym polega ta metoda w praktyce? Otóż wszystko zaczyna się od określenia pożądanych cech i kompetencji pracownika. Następnie przechodzi się do poszukiwania konkretnych osób, które spełniają wymagania. W następnym etapie trzeba przekonać kandydata do oferty. Konieczne jest też potwierdzenie, że spełnia on wymagania. W tym celu przeprowadza się wywiad i odpowiednie testy. Następnie przychodzi czas na ustalenie szczegółów i podpisanie umowy.

Przeważnie Executive Search realizują fachowcy z obszaru HR. Posiadają oni bowiem odpowiednią wiedzę i doświadczenie, dzięki którym są w stanie przekonać kandydatów do zmiany pracy. Potrafią też trafnie określić kompetencje. Niemniej najważniejsze wydaje się to, że firmy oferujące usługi HR dysponują dużą bazą potencjalnych kandydatów. Dzięki temu wiedzą gdzie i jak szukać potencjalnych pracowników, a ich działania kończą się sukcesem.

Poznałeś różnicę pomiędzy Direct Search a Executive Search, przekonując się, że są to pojęcia pokrewne. Executive Search to bardziej zaawansowana forma Direct Search, dotycząca jedynie pracowników wysokich szczebli.. Zastosowanie metody bywa niezbędne i wymaga wysokiego poziomu fachowości.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%