Zamknij

Jak wyjść z wypalenia zawodowego?

artykuł sponsorowany + 14:46, 05.01.2023 Aktualizacja: 14:46, 05.01.2023

Wypalenie zawodowe to problem, który może przytrafić się na różnych etapach kariery zawodowej. Przyczyną tego problemu może być pracoholizm, nadmierne zmęczenie pracą, a także znudzenie dotychczasowymi obowiązkami lub zbyt duży kontakt z ludźmi i obciążenie psychiczne. 

Czym charakteryzuje się wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe po raz pierwszy zostało opisane dopiero w drugiej połowie XX wieku, chociaż oczywiście wcześniej pojawiały się doniesienia na temat tego problemu. Autorką, której przypisywana jest najbardziej znana koncepcja wypalenia zawodowego, jest żyjąca wciąż Christina Maslach. Zdaniem badaczki można wyróżnić trzy główne elementy wypalenia zawodowego, tj. wyczerpanie emocjonalne, depersonalizację oraz obniżone poczucie własnych dokonań. Szczególnie charakterystyczna jest depersonalizacja, która odnosi się do traktowania innych ludzi w sposób przedmiotowy. Ten objaw dotyczy niestety przede wszystkim lekarzy, pielęgniarzy, nauczycieli i innych osób, które mają częsty kontakt z innymi ludźmi i muszą angażować się emocjonalnie. Do ważnych symptomów wypalenia zawodowego należą również ciągłe zmęczenie, brak energii i chęci do życia, apatia, problemy ze snem, niechęć do chodzenia do pracy, obniżenie odporności. Warto wiedzieć o tym, że samo zmęczenie po pracy nie jest zwykle objawem wypalenia zawodowego. Tak naprawdę powinno pojawić się więcej symptomów, w tym depersonalizacja oraz brak chęci do życia, wyczerpanie fizyczne i psychiczne. W 2019 roku Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że wypalenie zawodowe jest na tyle poważną chorobą, że pracownicy powinni mieć możliwość wzięcia zwolnienia lekarskiego w takim przypadku. W Polsce obecnie można otrzymać L4 na wypalenie zawodowe. 

Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Szczególne znaczenie ma dbanie o równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Na wypalenie zawodowe w znacznym stopniu narażeni są pracoholicy, którzy poświęcają sporo czasu na pracę, a nie koncentrują się na odpoczynku i życiu rodzinnym. Dodatkowo duże znaczenie ma ustalanie jak najbardziej realistycznych celów w swojej pracy. W ten sposób można uniknąć przepracowania oraz rozczarowania. Ważne jest również zwracanie uwagi na swoje odczucia i emocje w trakcie spotkań z pacjentami lub klientami. Najbardziej pomocnym rozwiązaniem, które sprawia, że wyjście z wypalenia zawodowego jest możliwe, jest psychoterapia. 

Gdzie wybrać się na psychoterapię?

Psychoterapia może pomóc w znacznym stopniu osobom z wypaleniem zawodowym, i to bez znaczenia, czy będzie to forma stacjonarna, czy zdalna. Psychoterapia online to świetna opcja dla osób zapracowanych i przemęczonych, które nie chcą tracić czasu na dojazdy. Przykładowo klinika Psychology for Life Changing to miejsce, w którym można skorzystać z pomocy specjalistów w formie online. Sprawdź więcej na temat skuteczności takiego oddziaływania: https://www.psychologychange.com/pl/czy-psychoterapia-online-jest-skuteczna/

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%