Zamknij

Odśnieżanie samochodu - jakie czynności są obowiązkowe dla kierowcy pojazdu ciężarowego?

08:23, 30.01.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 15:35, 30.01.2023

W okresie zimowym szczególne znaczenie ma zadbanie o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego. Obowiązek ten dotyczy nie tylko kierowców samochodów osobowych, ale także ciężarowych. Skutki wypadków, spowodowanych przez spadający śnieg lub lód, z naczepy samochodu ciężarowego są bardzo poważne. Odśnieżanie jest więc bardzo ważną czynnością.

Przepisy wskazujące na konieczność odśnieżania  

Przepisy w Kodeksie drogowym - Prawo o Ruchu Drogowym, a dokładniej art. 66, wskazuje na konieczność zadbania o to, aby pojazd nie stanowił zagrożenia. Za to, aby samochód przygotować do drogi, odpowiada kierowca. To właśnie on ma za zadanie dopełnić różnych podstawowych czynności takich jak odśnieżenie samochodu. W Polsce nie ma jednak jednej i użytecznej infrastruktury, dedykowanej do wszystkich samochodów ciężarowych. Przykładowo na parkingach ogólnodostępnych i autostradach nie ma ramp, służących do odśnieżania ciężarówek. Czasami kierowcy nie mają jak odśnieżyć samochodów, ponieważ nie posiadają odpowiedniego sprzętu, na przykład w trakcie drogi. W takich sytuacjach uderzają od środka w plandekę, a następnie ruszają szybko na pustym placu, aby spadł śnieg. Takie rozwiązanie nie jest jednak całkowicie skuteczne i bezpieczne.  

Jakie czynności są obowiązkowe dla kierowcy pojazdu ciężarowego? 

W przypadku samochodów ciężarowych bardzo duże znaczenie ma odśnieżenie nie tylko szyb, ale także dachu. To właśnie na górze samochodu gromadzi się lód i śnieg, który w trakcie drogi może spaść na innych uczestników ruchu drogowego. Na dach naczepy nie da się wdrapać bez specjalistycznego sprzętu, dlatego potrzebne są rampy lub rusztowania. Do obowiązkowych czynności można więc zakwalifikować ściągnięcie lodu i śniegu z dachu pojazdu, a także z innych elementów. Dodatkowo konieczne jest odśnieżenie szyb i lusterek bocznych. Wszystkie szyby muszą być dokładnie wyczyszczone ze śniegu, a lód musi być zeskrobany. Nie należy odśnieżać samochodów w pośpiechu, czy też w sposób nieporządny, ponieważ może to doprowadzić do poważnych problemów w ruchu drogowym. Lód i śnieg są poważnym zagrożeniem dla innych uczestników. W wielu przypadkach kierowcy muszą również zaopatrzyć się w łańcuchy, które zapewniają większe bezpieczeństwo jazdy w trudnych warunkach zimowych.  

System rusztowań, czyli nowoczesna metoda 

Takie rozwiązanie jest znacznie bezpieczniejsze, ponieważ umożliwia ściągnięcie śniegu z dachu pojazdu. Kierowca musi wejść na rampę, a następnie przy pomocy dużej szczotki ściągnąć śnieg i zalegający lód. Systemy rusztowań znajdują się na niektórych parkingach, jednak jest ich wciąż niewiele. Właśnie dlatego kierowcy w trakcie drogi muszą odśnieżać swoje samochody często w inny sposób. Dodatkowo niektórzy prowadzący pojazdy ciężarowe nie mają odpowiedniej kondycji i ciężko jest im wspiąć się na wysokie schody, a następnie odśnieżyć samochód. W Norwegii dostępne są za to specjalne gilotyny do odśnieżania, które nie wymagają nawet tego, aby kierowca wysiadł z kabiny. Wystarczy tylko przejechać pod gilotyną, a śnieg i lód spadają. W firmach transportowych i dostawczych oczywiście dostępne są sprzęty do odśnieżania samochodów ciężarowych, a więc na przykład rusztowania, rampy lub gilotyny. Największy problem pojawia się w trakcie drogi, na przykład po nocnym postoju w warunkach zimowych.

Artykuł powstał we współpracy z https://prilo.com/pl/ - Prilo.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%