Zamknij

Luki w CV — jak je umiejętnie opisać i mówić o nich na rozmowie kwalifikacyjnej?

art. sponsorowany + 15:30, 03.11.2023 Aktualizacja: 15:33, 03.11.2023

Luki w CV — jak je umiejętnie opisać i mówić o nich na rozmowie kwalifikacyjnej?

Luka w CV, znana również jako dziura w życiorysie zawodowym, to aspekt, który wiele osób składających podanie omijało w rozmowach rekrutacyjnych z różnych powodów. Obecnie coraz więcej osób otwarcie dyskutuje na temat przerw w swojej karierze zawodowej. W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić, jak można te luki w pracy wiarygodnie wytłumaczyć i zapisać w sensowny sposób, a także jak mówić o nich na rozmowie kwalifikacyjnej.

Kiedy mamy do czynienia z luką w CV?

Przerwa w zatrudnieniu może trwać przez różny okres, nie ustalono konkretnych ram czasowych. Nie zalicza się do niej jednak zwolnienie lekarskie czy wyjazd szkoleniowy. Kiedy można uznać, że mamy do czynienia z faktyczną luką w CV? Jeśli w sekcji z doświadczeniem opisujesz miejsca pracy, podając miesiąc i rok, już miesięczna przerwa może zainteresować Dział HR. Z reguły sugeruje ona czas, w którym poszukiwało się pracy, więc warto o tym wspomnieć. Każdą dłuższą przerwę od pracy dobrze jest krótko skomentować, np. „urlop macierzyński” czy „podjęcie studiów”.

Przyczyny luk w CV

Przerwy w życiorysie zawodowym wynikają z różnych przyczyn. Mogą być spowodowane bezrobociem z powodu upadku firmy, dążeniem do dokształcenia się, urlopem macierzyńskim, chorobą własną lub bliskich. Należy pamiętać, że kłamstwo w CV to jeden z najpoważniejszych błędów popełnianych przez osoby ubiegające się o pracę. Poszukiwanie pracy od dłuższego czasu albo przerwa w zatrudnieniu nie są powodami do wstydu czy ukrywania faktów. Poznaj najczęstsze przyczyny luki w CV.

Praca „na czarno” lub poniżej kompetencji

Nielegalne zatrudnienie bądź praca poniżej swoich kompetencji to okoliczności, które czasem prowadzą do przerwy w życiorysie zawodowym. Ze względu na kwestie prawne mówienie o nielegalnym zatrudnieniu lepiej pominąć, zamiast tego można napisać o zdobywaniu doświadczenia niezwiązanego z branżą lub w formie pracy dorywczej. Okresy bez stałego zatrudnienia wynikające z pracy tymczasowej, dorywczej lub poniżej poziomu kwalifikacji też mogą pomóc rozwijać umiejętności i zdobywać cenne doświadczenie.

Problemy ze zdrowiem

Nie ma potrzeby ukrywania tych faktów. Ważne jest, aby podkreślić gotowość do podjęcia obowiązków zawodowych. Natomiast jeśli przerwa zawodowa wynikała z zajmowania się chorym bliskim, warto wyjaśnić obecne ustalenia dotyczące opieki.

Luka z powodów osobistych

Czasami luka w CV może być spowodowana sytuacjami osobistymi, takimi jak podróż życia, zakończenie związku czy wypalenie zawodowe. To, co wydaje się dziurą, może okazać się cennym doświadczeniem, które wpłynęło na Twój rozwój osobisty i zawodowy. Podczas opisywania takich okresów skup się na pozytywnych aspektach oraz zdobytych umiejętnościach.

Warto pamiętać, że uczciwość i umiejętność przekonania osoby prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną, że luka w CV nie jest problemem, ale elementem Twojego rozwoju zawodowego, są kluczowe. Przedstawienie swojego doświadczenia w pozytywnym świetle może przekonać potencjalnego pracodawcę, że jesteś potencjalnym pracownikiem na stanowisko.

Czy pisać o dawnej przerwie w CV?

Czy informować o przerwach w karierze, które miały miejsce już dłuższy czas temu u poprzedniego pracodawcy? Warto rozważyć, czy taka informacja będzie mieć wpływ na Twoją kandydaturę. Czy np. opowiadanie o wyjeździe za granicę może wzbogacić Twój profil zawodowy? Kluczem jest przejrzyste i klarowne przedstawienie swojej historii zawodowej, które pozwoli osobie rekrutującej na szybkie zrozumienie Twojego potencjału i wartości, jaką możesz wnieść do nowego zespołu.

Doświadczenie najlepiej zapisać w odwróconej chronologii, czyli zaczynając od najnowszego do najstarszego miejsca pracy. Zaleca się, aby były to 3-4 pozycje. Jeżeli wcześniej wystąpiła luka w historii zatrudnienia, a jej przyczyna nie ma istotnego znaczenia, można ją pominąć.

Jak umiejętnie pisać o przerwie w zatrudnieniu? Skuteczne porady

Opisując lukę w CV, warto unikać pozostawienia nieciągłości w datach zatrudnienia. Zamiast tego przerwę można wpisać jako kolejną pozycję ze zwięzłym wyjaśnieniem, takim jak „urlop macierzyński”, „przerwa zdrowotna", „przerwa na podnoszenie kwalifikacji” czy nawet „gap year”. W przypadku przerwy na przebranżowienie lub podnoszenie kwalifikacji warto również wspomnieć o ukończonych kursach bądź zrealizowanych projektach. Dobrą praktyką jest także trzymanie się ogólnych zasad tworzenia CV, zatem wspomniana liczba 3-4 pozycji w sekcji dotyczącej doświadczenia w zupełności wystarczy.

Jeśli luka zawodowa wynikała z przyczyn osobistych, nie jest konieczne wdawanie się w szczegóły. Wystarczy zwięzły opis, np. „sprawy rodzinne” lub „przerwa opiekuńcza”. Jednak ważne jest, aby nie pozostawiać dłuższego okresu przerwy bez słowa komentarza.

Dziura w CV – jak mówić o niej na rozmowie rekrutacyjnej?

Sposób wyjaśnienia długiej przerwy w CV podczas rozmowy rekrutacyjnej zależy od charakteru tej luki. Jeśli była spowodowana przyczynami osobistymi, nie trzeba się nimi dzielić. Jednak warto rozważyć, czy odpowiednio przedstawione nie okażą się atutem. Podkreślając zdobyte umiejętności i doświadczenie w tym okresie, można udowodnić wartość dla potencjalnego pracodawcy.

W przypadku luki spowodowanej bezrobociem warto opowiedzieć o podejmowanych działaniach, które pokazują Twoje zaangażowanie i inicjatywę. Może to być praca jako freelancer, udział w projektach wolontaryjnych lub rozwijanie kompetencji branżowych poprzez kursy i szkolenia.

Warto również być otwartym na rozmowie w kwestii sytuacji osobistych, które spowodowały lukę w CV. Czy to choroba, czy opieka nad bliskimi, ważne jest, aby osoba z Działu HR, która będzie prowadziła z Tobą rozmowę kwalifikacyjną, miała pewność, że wyrażasz gotowość na podjęcie obowiązków zawodowych.

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, w której może zostać poruszony temat przerw w karierze, to także istotny element. Gotowość do otwartej i konstruktywnej rozmowy ma znaczący wpływ na postrzeganie Twojego profesjonalizmu i zaangażowania.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%