Zamknij

Relokacja fabryki – jak ją zaplanować i przeprowadzić?

artykuł sponsorowany + 09:18, 28.12.2023 Aktualizacja: 09:22, 28.12.2023
Shuttersto Shuttersto

Relokacja fabryki to wymagające przedsięwzięcie, w trakcie którego należy zadbać o ścisłą koordynację między poszczególnymi czynnościami, a także o zgromadzenie odpowiednich zasobów ludzkich i technologicznych. Z naszego artykułu dowiesz się, jak przeprowadza się relokację zakładu przemysłowego.

Skuteczne relokacje fabryk – podstawą jest fachowy projekt

Relokacja fabryki może być potrzebna wówczas, gdy zmieniasz miejsce prowadzenia działalności albo chcesz wejść na nowy, bardziej perspektywiczny rynek. Bez względu na to, jaki jest jej zakres i cel, potrzebny będzie plan, w którym trzeba uwzględnić:

  • kolejność realizacji zadań;
  • harmonogram czynności;
  • sposób koordynacji i kontroli przedsięwzięcia – warto oddelegować jedną osobę, która zajmie się nadzorem;
  • zakres niezbędnej dokumentacji – w przypadku przeniesienia zakładu poza granice kraju będą potrzebne dokumenty celne.

W projekcie należy również określić, jakie zasoby ludzkie, materiałowe i technologiczne są niezbędne, aby relokacja fabryki przebiegła zgodnie z założeniami. W tym celu trzeba przeprowadzić wizję lokalną, w trakcie której realizuje się pomiary maszyn. Jest to podstawą do tego, aby zaplanować infrastrukturę w miejscu docelowym.

Jakie zasoby trzeba zgromadzić, jeśli realizowane są relokacje fabryk?

Relokacja fabryki powinna zostać przeprowadzona przez profesjonalną firmę – odpowiednią ofertę znajdziesz tutaj: https://inrel.pl/oferta/relokacja-i-instalacje-maszyn/. Jest tak dlatego, że operacja wymaga:

  • zatrudnienia fachowców z różnych dziedzin, na przykład monterów instalacji elektrycznej, ślusarzy czy hydraulików;
  • użycia specjalistycznych maszyn, jak wózki widłowe, dźwignice czy samochody ciężarowe – do ich obsługi potrzeba wykwalifikowanych operatorów i kierowców.

Istotne jest również skompletowanie wielu urządzeń i akcesoriów. Na przykład manipulację ciężkimi maszynami w trakcie załadunku na samochody ciężarowe ułatwią rolki i pasy transportowe. Z kolei zabezpieczenie maszyn podczas przewozu kontenerem jest możliwe dzięki skrzyniom transportowym z drewna fumigowanego, w których umieszczono czujniki przechyłu i temperatury.

Relokacja fabryki za pomocą wózka widłowego – inrel.pl

Shuttersto

Relokacje fabryk wymagają zastosowania urządzeń manipulacyjnych. Potrzebne są między innymi wózki widłowe, które przydadzą się podczas demontażu maszyn i ich przewozu na samochody ciężarowe. Należy zadbać o to, aby operatorzy widlaków mieli odpowiednie uprawnienia.

Relokacja fabryki – jakie etapy obejmuje kompleksowa usługa?

Relokacje fabryk mogą zostać przeprowadzone na różną odległość, zarówno między dwiema halami należącymi do tego samego przedsiębiorstwa, które znajdują się kilkaset metrów od siebie, jak i przez tereny leżące w różnych państwach, a nawet na innych kontynentach. W każdym przypadku trzeba zadbać o profesjonalne wykonanie poszczególnych zadań.

Fachowo zajmie się tym firma Inrel, która ma duże doświadczenie oraz dysponuje niezbędnymi zasobami, jeśli chodzi o:

  • demontaż maszyn – przyda się specjalistyczna wiedza na temat ich budowy, dzięki czemu będzie można uniknąć na przykład uszkodzenia sterowników;
  • załadunek i transport urządzeń – w przypadku przewozu intermodalnego należy zorganizować nie tylko transport lądowy, ale również morski, co wiąże się między innymi z koniecznością zabukowania statku u armatora;
  • rozładunek sprzętów i ich ustawienie w miejscu docelowym – wymaga to nie tylko wypoziomowania i wyważenia maszyn, ale również prawidłowego podłączenia poszczególnych elementów do instalacji elektrycznej, hydraulicznej czy wentylacyjnej.

Relokacja fabryki obejmuje również wykonanie zimnego rozruchu, w trakcie którego sprawdza się, bez zasilania, czy linia przemysłowa działa poprawnie. Specjaliści powinni ponadto wykonać próby montażowe, mechaniczne oraz technologiczne.

Powyższe działania trudno jest przeprowadzić samodzielnie. Wyzwania mogą wzrosnąć, jeśli pojawią się nieprzewidziane trudności. Wyobraź sobie na przykład, że już po ustawieniu sprzętów w miejscu docelowym okazało się, że niektóre z nich nie działają. W takiej sytuacji potrzebna jest szybka reakcja, czyli znalezienie fachowców, którzy zajmą się naprawą, oraz dostarczenie części zamiennych. Kompleksową pomoc zyskasz dzięki współpracy z profesjonalną firmą.

Relokacje fabryk nie są łatwe, gdyż wymagają zaplanowania i przeprowadzenia wielu operacji, jak demontaż, transport czy rozruch maszyn. Trzeba zapewnić ścisłą koordynację między nimi oraz zgromadzić niezbędne zasoby ludzkie i technologiczne. Dlatego w trakcie przenoszenia linii przemysłowych warto postawić na współpracę z fachowcami.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%