Zamknij

Uziemienie płyty fundamentowej - dlaczego jest ważne?

art. sponsorowany + 15:20, 02.01.2024 Aktualizacja: 15:20, 02.01.2024
depositphotos.com depositphotos.com

Uziemienie fundamentu jest niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo i trwałość wybudowanego budynku. Jak jednak wygląda uziom w przypadku płyty fundamentowej? Dowiedz się, czym jest uziemienie, dlaczego jest tak istotne i jak wykonuje się je w przypadku płyty fundamentowej. 

Spis treści: 

  1. Na czym polega uziemienie płyty fundamentowej? 
  2. Dlaczego uziemienie fundamentu jest ważne? 
  3. Uziemiona płyta fundamentowa a ławy - jaka jest różnica? 
  4. Podsumowanie 

Na czym polega uziemienie fundamentów? 

Zagrożenie porażeniem elektrycznym jest poważne. To nie tylko ryzyko zwarcia, ale także wyładowania atmosferycznego oraz innych sytuacji, podczas których gromadzą się ładunki elektryczne. Aby ochronić dom, niezbędne jest uziemienie. W jakim celu się je stosuje? 

Przykłady uziemienia: 

  • Uziemienie instalacji elektrycznej - celem jest możliwość odprowadzenia prądu elektrycznego do gruntu w razie awarii instalacji elektrycznej. 
  • Uziom odgromowy - jest to osobna instalacja, która chroni budynek przed bezpośrednimi uderzeniami piorunów, minimalizuje ryzyko uszkodzenia konstrukcji, który może wynikać z wyładowań atmosferycznych. 
  • Uziom wyrównujący potencjały elektrostatyczne - rzadziej stosowany w domach, jednak jest istotny w miejscach, gdzie może dojść do gromadzenia się ładunków statycznych. 

Instalacja uziemienia zaczyna się na etapie prac budowlanych. Pręty zbrojeniowe lub inne elementy metalowe są instalowane w płycie fundamentowej i łączone z uziomem. 

Dlaczego uziemienie jest ważne? 

Uziemienie fundamentów jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców domu. Dlaczego? Oto kilka powodów, na które warto zwrócić uwagę. 

W przypadku awarii instalacji elektrycznej uziemienie odprowadza nadmiar prądu do ziemi. Wyobraź sobie, że następuje awaria przewodu elektrycznego. Na powierzchni urządzeń, które są do niego podłączone, gromadzą się ładunki elektryczne. Ich dotknięcie będzie tak samo niebezpieczne, jak dotknięcie niezabezpieczonego kabla. 

Uziemienie płyty fundamentowej a ławy - jaka jest różnica? 

Uziemienie fundamentów różni się w zależności od tego, czy decydujemy się na płyty fundamentowe, czy ławy. Przyjrzyjmy się podstawowym różnicom. 

Uziemienie ław fundamentowych - na czym polega? 

Tradycyjne uziemienie w przypadku ław fundamentowych wykorzystuje bezpośredni kontakt betonu z ziemią do wyrównywania potencjałów i odprowadzania ładunków do gruntu. 

Czy uziemienie płyt fundamentowych jest możliwe? 

W przypadku płyt fundamentowych beton nie ma bezpośredniego kontaktu z ziemią, co uniemożliwia wykorzystanie samej płyty jako uziomu. Ponadto izolacja termiczna, będąca często integralną częścią płyty, pełni również funkcję izolacji elektrycznej, co dodatkowo uniemożliwia jej wykorzystanie jako uziemienia. 

Zamiast tego przeprowadza się rury przez ściany, prowadząc je pod konstrukcję i na zewnątrz budynku, gdzie łączy się je z przewodem uziemiającym. W ten sposób powstaje układ uziemiający, który chroni budynek przed porażeniem prądem czy wyładowaniami atmosferycznymi. 

W celu wyrównania potencjałów i wyprowadzenia przewodów uziemiających można również wykorzystać zbrojenie płyty. Jest to szczególnie wykorzystywane w budynkach przemysłowych. 

Nie bez znaczenia jest również sam materiał. Przewody powinny być miedziane. Nie mogą być wykonane ze stali ocynkowanej, ze względu na jej właściwości. 

Poprawne wykonanie uziemienia płyty fundamentowej nie tylko pozwala spełnić przepisy prawa budowlanego, ale również zapobiega niebezpieczeństwom takim jak porażenie prądem. 

Z tego powodu niezbędne jest wykonanie testów tuż po zakończeniu instalacji. Tylko w taki sposób możemy sprawdzić, czy uziemienie płyty fundamentowej było możliwe. 

Podsumowanie 

Uziemienie płyty fundamentowej jest jedną z podstawowych kwestii, o której warto pamiętać, decydując się na budowę. Dzięki temu zapewnisz swojemu domowi i jego mieszkańcom ochronę przed porażeniem elektrycznym, wyładowaniami atmosferycznymi i innymi zagrożeniami. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%