Zamknij

Masaż – rodzaje i zalety, wskazania i przeciwwskazania do masażu

art. sponsorowany + 12:12, 04.01.2024 Aktualizacja: 12:12, 04.01.2024
depositphotos depositphotos

O swoje zdrowie możemy dbać na wiele sposobów, stosując nie tylko środki farmaceutyczne, ale i bardziej naturalne metody. Jedną z nich są z pewnością różne rodzaje masaży, mogące, jeśli wykonuje je odpowiednio wykwalifikowany masażysta, wydatnie poprawić osłabiony stan zdrowia. Jest to niezwykle skuteczna forma fizjoterapii, zalecana przez specjalistów, dlatego warto nieco więcej dowiedzieć się o najpopularniejszych rodzajach masaży, zaletach, jakie niosą ze sobą, wskazaniach i przeciwwskazaniach do ich wykonania.

Skąd pochodzi i jaka jest historia masażu?

Masaże uznaje się za jedną z najstarszych form zabiegów fizjoterapeutycznych, znanych i stosowanych już od czasów starożytnych. Pierwsze masaże lecznicze zaczęto wykonywać w Chinach i Indiach, a wzmianki o technikach masażu pojawiają się w księgach sprzed kilku tysięcy lat. Stopniowo zabiegi te rozpowszechniły się na inne części świata, zaczęto również stosować masaże relaksacyjne, mające na celu odprężenie ciała i umysłu, poprawę samopoczucia fizycznego i psychicznego.

Klasyczne masaże wykorzystywali między innymi starożytni Grecy i Rzymianie, dla których stały się wręcz codziennym rytuałem połączonym z kąpielą w miejskich łaźniach. Niestety, w Europie w mrocznych czasach średniowiecza sztuka masażu uległa prawie całkowitemu zapomnieniu, jej ponowny renesans datuje się dopiero w erze nowożytnej, kiedy zaczęła zyskiwać coraz większą popularność.

Zaczęto opisywać w naukowy sposób ich oddziaływanie na organizm człowieka, jako pierwszy zrobił to francuski lekarz Ambroise Paré, twórca masażu uciskowego, czyli znanej nam akupresury. Równie duży wkład w popularyzację tego typu zabiegów miał w XIX wieku szwedzki lekarz, Per Henrik Ling, którego prace na temat gimnastyki leczniczej stały się podstawą do opracowania niezwykle popularnych masaży szwedzkich.

Czym jest masaż klasyczny i masaż leczniczy?

Skoro wiemy już, jaka jest historia masaży, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, czym właściwie są te zabiegi. Można podzielić je na dwie podstawowe grupy, w zależności od efektów, jakie niesie ze sobą ich przeprowadzenie. Eksperci w tej dziedzinie, profesjonalni masażyści, stosujący różne techniki fizjoterapii, rozróżniają:

Masaż klasyczny

Wywodzący się z najstarszych form masażu, znany i stosowany prawie w niezmienionej postaci od tysięcy lat, a wykonujący go terapeuta stosuje różne techniki pracy nad całym ciałem, lub poszczególnymi jego częściami. W trakcie masażu może głaskać, ugniatać, rozciągać, uciskać, oklepywać czy rozcierać poszczególne partie mięśni, jest to przede wszystkim masaż tkanek głębokich, wykonywany za pomocą dłoni i przedramion, a osoba masowana przeważnie leży na specjalnym stole do masażu.

Masaż leczniczy

Ta odmiana wykorzystuje wiele technik pochodzących z masażu klasycznego, lecz celem wykonania masażu nie jest tylko relaks, rozluźnienie i odprężenie, lecz uzyskanie konkretnych efektów leczniczych. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że zapewnia to większość stosowanych obecnie rodzajów takich zabiegów fizjoterapeutycznych, a wiele z nich wykorzystuje do tego różnorakie akcesoria do masażu. Efekty lecznicze może dawać np. masaż kręgosłupa, istnieją także specjalne odmiany masażu dla kobiet w ciąży, dla których dbanie o zdrowie ma szczególnie duże znaczenie.

Jakie są wskazania zdrowotne do wykonywania masażu?

Różne rodzaje masaży, z jakich możemy skorzystać w renomowanym salonie masażu, rezerwując wybrany zabieg na stronie hatithai.pl, są zalecane w przypadku wielu dolegliwości, a najczęściej stosuje się je u osób narzekających między innymi na:

  • ciągłe uczucie zmęczenia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego;
  • zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego, dające objawy neurologiczne;
  • problemy z poruszaniem się powodowane przez ograniczoną ruchomość stawów;
  • trudności z zasypianiem i inne problemy ze snem, także bezsenność;
  • zaburzenia krążenia krwi i limfy;
  • cellulit, zmarszczki, przebarwienia i inne niedoskonałości skórne;
  • efekty długotrwałego stresu i innych stanów silnego napięcia nerwowego;
  • nadwagę lub otyłość, a jednym z celów masażu jest modelowanie i wyszczuplenie sylwetki;
  • dolegliwości bólowe, powodowane przez napięcia mięśniowe lub postępujące zmiany zwyrodnieniowe układu kostno-stawowego.

Które działanie lecznicze różnych technik masażu trzeba docenić?

Sposób oddziaływania różnych rodzajów masażu na ludzki organizm można śmiało uznać za kompleksowy, a efekty masaży często okazują się zaskakujące, oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Wiemy już, dlaczego wykonuje się masaż, warto także poznać jego najważniejsze efekty lecznicze, a eksperci, lekarze i fizjoterapeuci podkreślają takie spośród nich, jak:

  • poprawa krążenia wpływająca pozytywnie na pracę układu sercowo-naczyniowego;
  • szybsza regeneracja po wysiłku, zwłaszcza fizycznym, czemu szczególnie sprzyja masaż sportowy;
  • łagodzenie bólu, zwłaszcza przewlekłego;
  • wydajniejsze usuwanie toksyn i zbędnych produktów przemiany materii;
  • poprawa ruchomości powierzchni stawowych;
  • podwyższenie odporności na działanie negatywnych efektów stresu;
  • rozluźnienie mięśni, napiętych w wyniku wysiłku lub kontuzji;
  • skuteczne wspomaganie prowadzonej rehabilitacji pourazowej;
  • przywrócenie stanu równowagi energetycznej organizmu;
  • lepsze dotlenienie i odżywienie wszystkich komórek ciała;
  • mniej problemów z zasypianiem i mniejsze ryzyko bezsenności;
  • efektywniejsze procesy metaboliczne i trawienne.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonania masażu?

Znamy już najważniejsze zalety regularnego przeprowadzania masaży, lecz nie każdy może oddać się w ręce profesjonalnego masażysty. Planując ewentualny masaż, należy wcześniej zapoznać się z przeciwwskazaniami, które mogą to co najmniej utrudnić, a w wielu przypadkach nawet uniemożliwić, a najpoważniejsze przeszkody to między innymi:

  • pierwszy trymestr ciąży;
  • stany zapalne objawiające się wysoką gorączką;
  • silne bóle głowy;
  • podrażnienia, owrzodzenia, wypryski i rany na skórze;
  • krótki czas po zwichnięciach lub złamaniach;
  • osteoporoza i podwyższona łamliwość kości;
  • problemy z prawidłową krzepliwością krwi;
  • atrofia, czyli zanik mięśni;
  • żylaki i miażdżyca;
  • choroby nowotworowe.

Z jakich innych rodzajów masażu warto skorzystać?

Jeśli jednak nie mamy przeciwwskazań do masaży, to warto skorzystać z zalet zabiegu, poddając się mu w renomowanym salonie, a dokładne informacje, jakie rodzaje masażu są szczególnie polecane, można poznać, odwiedzając stronę hatithai.pl/blog/. Warto również skontaktować się z samym masażystą lub masażystką, a większość z nich do najpopularniejszych form masażu zalicza:

Masaż balijski

Ten masaż egzotyczny powstał na indonezyjskiej wyspie Bali, może być robiony zarówno w pozycji siedzącej, jak i leżącej, a techniki wykorzystywane w trakcie masażu obejmują pracę nad ciałem nie tylko z pomocą dłoni, ale i przedramion, a nawet stóp.

Balijski masaż wykonywany jest często z użyciem ciepłego olejku, np. kokosowego, zmieszanego z leczniczymi ziołami i rozprowadzanego po całym ciele. Ma to korzystny wpływ na wiele aspektów zdrowotnych, poprawiając przepływ wewnętrznej energii Chi, usprawniając krążenie krwi i limfy. Dobrze wpływa też na poprawę zdrowia i wyglądu skóry, likwidując jej niedoskonałości, zmarszczki czy przebarwienia.

Masaż tajski

Także pochodzący z Dalekiego Wschodu, z Tajlandii, nazywany jogą pasywną i łączący w sobie podstawowe techniki masażu ajurwedyjskiego, masażu shiatsu, a nawet hawajskiego masażu lomi lomi. Właściwie przeprowadzony nie tylko relaksuje i odpręża, odczuwalnie poprawia też osłabiony stan zdrowia, tak samo fizycznego, jak i psychicznego, usprawniając funkcjonowanie wielu narządów i układów wewnętrznych.

 

Ciekawą odmianą, czerpiącą z indyjskiej ajurwedy, jest masaż stemplami ziołowymi, bawełnianymi woreczkami wypełnionymi starannie dobraną mieszanką ziołową, podgrzewanymi i układanymi w różnych częściach ciała. Podgrzanie ziół uwalnia z nich olejki aromatyczne wnikające aż do głębokich warstw skóry, można więc śmiało uznać to za rodzaj masażu aromaterapeutycznego. Zamiast stempli, warto także wybrać masaż gorącymi kamieniami, dający podobne same efekty zdrowotne.

Masaż limfatyczny

Uznawany przez ekspertów za rodzaj bezinwazyjnego drenażu limfatycznego, jeden z najbardziej popularnych zabiegów kosmetycznych. Wykonuje się go w celu usprawnienia przepływu limfy, stąd jego nazwa, ułatwia jednocześnie, dzięki uciskowi na różne części ciała, odprowadzenie nadmiaru wody gromadzącej się w organizmie i pozwala zredukować obrzęki. Umożliwia też dokładniejsze oczyszczenie z toksyn i wszystkich szkodliwych pozostałości po procesach przemiany materii.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%