Zamknij

Jak zadbać o bezpieczeństwo towaru w transporcie?

00:00, 13.04.2024 art. sponsorowany

Organizacja transportu w sposób bezpieczny i szybki może być sporym wyzwaniem zwłaszcza na trasach międzynarodowych. Niebezpieczeństwo związane z kradzieżą czy sytuacje losowe mogą przyczynić się do strat materialnych. Jak zabezpieczyć towar w czasie transportu? Poznaj 4 kroki!

1. Wybór właściwego środka transportu i doświadczony kierowca

To jedna z najważniejszych kwestii, które trzeba zaplanować przed wysłaniem transportu. Na bezpieczeństwo ma wpływ rodzaj pojazdu, jego maksymalna ładowność, odpowiedni stan techniczny oraz dobre zabezpieczenie w strefie ładunkowej. Czynniki te mają wpływ na stabilność pojazdu oraz samego ładunku. Podobnie jest w przypadku innych środków transportu, takich jak statek, kolej czy samolot.

W kontekście bezpieczeństwa transportu ogromne znaczenie ma również doświadczenie kierowcy prowadzącego pojazd. Dostosowanie sposobu jazdy do warunków drogowych, zachowanie prędkości i umiejętne reagowanie na sytuacje losowe zapewniają większy poziom bezpieczeństwa przewożonych produktów.

2. Plomby zabezpieczające dla ładunków i pojazdów

Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony przed nieautoryzowanym dostępem są plomby zabezpieczające. To niewielkie elementy wykonane z plastiku lub metalu, które powstrzymują przed kradzieżą lub ingerencją ze strony osób nieupoważnionych. Co wyróżnia plomby plastikowe i wykonane z innych materiałów, które zabezpieczają transportowany ładunek?

  • Brak możliwości naprawy. Po zerwaniu plomby zabezpieczającej nie ma możliwości jej ponownego spojenia bez widocznych śladów. Jeśli zabezpieczenie zostanie zerwane, natychmiast można odkryć nieautoryzowaną próbę dostępu.
  • Trudność w usunięciu plomby. Metalowe plomby zabezpieczające są bardzo wytrzymałe i nie można ich usunąć bez specjalistycznych narzędzi. To odstrasza potencjalnych złodziei przed próbą kradzieży.
  • Dodatkowe funkcje. Niektóre warianty plomb plastikowych mają specjalne zastosowania np. kody kreskowe lub QR, które pomagają identyfikować przewożony ładunek.

Warto przy tym zauważyć, co oferuje producent plomb zabezpieczających Silny & Salamon Sp. z o.o. - https://plomby.biz/. Dzięki szerokiemu dostępowi do plomb zabezpieczających można zabezpieczyć niemal każdy typ ładunku.

3. Planowanie trasy i komunikacja między stronami

Wielu niebezpieczeństw można uniknąć, gdy spedytor właściwie zaplanuje całą trasę i warunki przejazdu. Przewoźnik powinien w tym przypadku stosować się do wszystkich otrzymanych zaleceń, a w razie niebezpieczeństwa konsultować się ze spedytorem. Statystyki pokazują, że do nieautoryzowanego dostępu najczęściej dochodzi na parkingach. Dlatego wcześniej warto dokładnie zaplanować, w jakich miejscach kierowca będzie realizował postoje. Korzystanie z przypadkowych parkingów bez monitoringu czy dodatkowych zabezpieczeń sprzyjają kradzieżom.

Poza tym przewoźnik powinien kontaktować się ze spedytorem w razie powstania nieoczekiwanych sytuacji. Na drodze może pojawić się nagła zmiana, objazd, kolizja czy cokolwiek innego, co mogłoby wymusić zmianę zaplanowanej trasy. Wszystkie modyfikacje dobrze jest ustalać ze spedytorem, by uniknąć potencjalnych niebezpieczeństw.

4. Zabezpieczenia elektroniczne i ubezpieczenie ładunku

Innym wariantem plomb zabezpieczających są też warianty elektroniczne. To zabezpieczenia wielokrotnego użytku, które są wyposażone w łączność GPS oraz kartę SIM. Pojemna bateria pozwala na pokonywanie międzynarodowych tras. Dzięki zastosowaniu łączności bezprzewodowej i połączeniu z aplikacjami internetowymi oraz mobilnymi można wysyłać polecenia otwarcia i zamknięcia plomby z dowolnego miejsca. To dodatkowo zabezpiecza przed nieautoryzowanym dostępem.

W kontekście nieautoryzowanego dostępu lub nieprzewidzianych sytuacji konieczne może być ubezpieczenie ładunku. W ten sposób możesz pokryć koszty związane ze zniszczeniem przewożonych produktów lub innych konsekwencji niedotrzymania umowy. Wykorzystanie wszystkich środków zabezpieczających ładunek upewnia przewoźnika i spedytora, że nie ryzykuje utratą środków finansowych czy dodatkowymi konsekwencjami.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%