Zamknij

Czy darmowy antywirus ma sens?

00:00, 23.04.2024 art. sponsorowany

Z danych udostępnionych przez międzynarodowe przedsiębiorstwo consultingowe Accenture za 2023 r. wynika, że aż 97% firmo odnotowało wzrost aktywności hakerów od czasu wybuchu wojny ukraińsko-rosyjskiej. Jednocześnie tylko w Polsce z roku na rok aktywność hakerów staje się coraz silniejsza. Nic więc dziwnego w tym, że zarówno osoby fizyczne, jak i firmy poszukują skutecznego zabezpieczenia przed tym zagrożeniem. Czy warto mieć antywirusa zainstalowanego na komputerze? Czy musi być to płatny antywirus?

Dlaczego potrzebujesz ochrony przed złośliwym oprogramowaniem i nie tylko?

Obecnie wszyscy możemy stać się celem wielu rodzajów ataków hakerskich. Wśród nich warto wymienić, chociażby:

  • oprogramowanie typu malware, czyli różnego rodzaju wirusy komputerowe, konie trojańskie i inne podobne zagrożenia;
  • phishing, czyli próbę sprowokowania błędu ludzkiego;
  • próbę złamanie hasła;
  • man-in-the-middle - działania, które mogą skutkować kradzieżą tożsamości lub danych karty płatniczej;
  • injection attack polegający na “wstrzyknięciu” szkodliwego fragmentu kodu np. na stronę internetową;
  • zero-day exploits bazujący na lukach w oprogramowaniu.

Każdy z tych ataków może spowodować poważne konsekwencje - od utraty danych, przez włamanie na konto, aż po uszkodzenie sprzętu. Dlatego tak ważne jest, aby chronić system operacyjny i dane użytkowników.

Dlaczego darmowe antywirusy nie są dobrym rozwiązaniem?

W sieci znajdziesz wiele darmowych programów antywirusowych, które mogą zapewnić podstawową ochronę w czasie rzeczywistym. W praktyce jednak darmowy antywirus działający na komputerze zwykle okazuje się mało skuteczny. Dlaczego tak jest?

Przede wszystkim złośliwe oprogramowanie cały czas się rozwija, a darmowy software nie jest aktualizowany wcale lub jedynie w niewielkiej części i do tego rzadko. Co więcej z reguły nie znajdziesz w nim zaawansowanych funkcji, które oferują komercyjne programy. Może to być np. VPN, menedżer haseł, ochrona sieci Wi-Fi czy bezpieczne środowisko sandbox. Decydując się na darmowego antywirusa, rezygnujesz z tych wszystkich możliwości, a dodatkowo musisz liczyć się z gorszą optymalizacją kodu programu i większym obciążeniem sprzętowym. Większość darmowych antywirusów nie rozpoznaje też bardziej zaawansowanych zagrożeń.

Które płatne programy antywirusowe warto wybrać w 2024 r.?

Poniżej znajdziesz przykładowe oprogramowanie antywirusowe, którego zakup warto rozważyć. Nie ma wśród nich darmowych programów, ale każda z propozycji pochodzi od producenta uznanego na całym świecie.

Norton 360

Norton 360 to lider wśród płatnych antywirusów. Występuje w wersji Standard, Deluxe oraz Premium. Oferuje nie tylko ochronę antywirusową, ale też zabezpieczenie przed oprogramowaniem szpiegującym i typu ransomware. Ochroni komputer z systemem Windows, macOS, a także smartfon lub tablet. Jest intuicyjny w obsłudze i posiada wiele dodatkowych funkcjonalności jak np. VPN czy kopia zapasowa.

Avast Premium Security

Kupując Avast Premium Security, użytkownik otrzymuje ochronę przed wirusami i ransomware, monitorowanie sieci Wi-Fi oraz kamery internetowej, a także sieciowy firewall i niszczarkę danych. Program posiada też tryb bankowy zwiększający bezpieczeństwo transakcji online.

Bitdefender Total Security

Zaawansowany antywirus o dużych możliwościach. Wyróżnia się doskonałą optymalizacją, więc nie obciąża systemu. Pomoże w ochronie systemu macOS, Windows, Android oraz iOS. Posiada funkcję kontroli rodzicielskiej, ochronę kamery i mikrofonu oraz tryb bezpiecznych transakcji. Został wyposażony w VPN pozwalający na anonimowe korzystanie z sieci.

AVG Internet Security

W AVG Internet Security warto zainwestować, jeśli szukasz ochrony podczas korzystania z sieci. Wśród dostępnych w nim rozwiązań można wymienić blokowanie podejrzanych stron, ochronę poczty, filtry antyspam czy monitoring w czasie rzeczywistym. Algorytmy AVG wykorzystują zaawansowane uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję, aby jeszcze efektywniej poszukiwać złośliwego oprogramowania.

ESET NOD32

NOD32 to kolejny przykład uniwersalnego antywirusa wyposażonego w cały szereg narzędzi do walki z cyfrowymi zagrożeniami. Podstawowa ochrona antywirusowa, antyphishingowa i antyspyware’owa została uzupełniona o wiele dodatkowych funkcji. Jest to m.in. zabezpieczenie przed exploitami oraz zagrożeniami skryptowymi czy funkcja pozwalająca zwiększyć wydajność systemu podczas elektronicznej rozrywki.

Antywirus płatny czy darmowy. Który z nich wybrać?

Nawet najlepszy darmowy antywirus nie zastąpi płatnego oprogramowania. Jeśli naprawdę zależy Ci na bezpieczeństwie, wybierz jedno z komercyjnych rozwiązań. Zwróć uwagę na rozwiązania, które oferują płatne antywirusy. Może to być kompleksowa ochrona jak w przypadku Norton 360 albo bardziej wyspecjalizowane rozwiązania, np. zabezpieczenia na urządzenia mobilne czy ochrona sieci.

Gdzie kupić dobry płatny program antywirusowy?

Z pewnością nie masz już wątpliwości, czy warto kupować antywirusa, ale gdzie go szukać, aby nie przepłacić? W sklepie Soft360 znajdziesz bogaty wybór programów antywirusowych renomowanych firm. Wybieraj spośród cyfrowych produktów Avast, AVG, Bitdefender i wielu innych. Dopasuj ochronę komputera niezależnie od tego, czy potrzebujesz jej w domu, czy w firmie.

Obsługa sklepu Soft360 wspiera klientów, dopasowując proponowane produkty do indywidualnych potrzeb. Doradzi czy warto instalować antywirusa oraz pomoże znaleźć program, który zapewni wystarczający poziom bezpieczeństwa. Do każdego zakupu dodawany jest też certyfikat bezpieczeństwa, który stanowi gwarancję, że nabyte oprogramowanie może być używane zgodnie z prawem.

Pamiętaj, że darmowy program antywirusowy nigdy nie wygra z komercyjnym, płatnym oprogramowaniem. Zaufaj zaawansowanej ochronie i czuj się bezpiecznie.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%