Zamknij

Czy w Twojej firmie sprawdzi się SOC – Security Operations Center?

art. sponsorowany + 12:40, 20.05.2024 Aktualizacja: 12:41, 20.05.2024

Coraz więcej firm wybiera Security Operations Center (SOC) jako inicjatywę dotyczącą cyberbezpieczeństwa. Czy SOC sprawdzi się w Twojej firmie?

Centrum Operacji Bezpieczeństwa (SOC – ang. Security Operations Center) to centralny ośrodek infrastruktury cyberbezpieczeństwa w firmie czy organizacji, odpowiedzialny za monitorowanie, wykrywanie, analizowanie i reagowanie na zagrożenia i incydenty cyberbezpieczeństwa w czasie rzeczywistym.

Jak działa SOC?

Zespoły SOC wykorzystują zaawansowane technologie i oprogramowanie jak SIEM (Security Information and Event Management) i wykwalifikowany personel do ochrony przed szeroką gamą zagrożeń cybernetycznych, w tym złośliwym oprogramowaniem, atakami phishingowymi, naruszeniami danych i zagrożeniami wewnętrznymi.

Dokładne informacje o tym, jak działa SOC, można znaleźć pod poniższym linkiem: https://itcenter.pl/oferta/bezpieczenstwo/security-operation-center/.

Kluczowe kwestie dotyczące wdrażania SOC

Gdy firma planuje wdrożyć SOC, konieczne jest uwzględnienie wówczas paru kluczowych kwestii:

Profil ryzyka i stan bezpieczeństwa

Ocena profilu ryzyka organizacji i aktualnego stanu bezpieczeństwa jest niezbędna do określenia potrzeby stosowania SOC. Bierze się pod uwagę takie czynniki, jak wrażliwość danych, wymogi zgodności z przepisami, standardy branżowe i potencjalny wpływ naruszenia bezpieczeństwa na działalność biznesową, reputację i wyniki finansowe.

Zakres zagrożeń cybernetycznych

Przed wdrożeniem ocenia się dominujący krajobraz zagrożeń cybernetycznych i prawdopodobieństwo, że firma stanie się celem cyberprzestępców. Branże takie jak finanse, opieka zdrowotna, administracja i technologia są często głównymi celami cyberataków ze względu na posiadane przez nie cenne dane. Zrozumienie konkretnych zagrożeń stojących przed branżą i organizacją może pomóc uzasadnić potrzebę SOC.

Rozmiar i złożoność organizacji

Rozmiar i złożoność firmy odgrywają kluczową rolę w określaniu wykonalności i skuteczności Security Operations Center. Duże przedsiębiorstwa z rozbudowaną infrastrukturą IT, sieciami rozproszonymi i dużą liczbą transakcji na wrażliwych danych z większym prawdopodobieństwem skorzystają ze scentralizowanego monitorowania i możliwości reagowania SOC. Z kolei mniejsze organizacje mogą również wykorzystać system SOC za pośrednictwem zarządzanych dostawców usług bezpieczeństwa lub wirtualnych rozwiązań SOC.

Alokacja budżetu i zasobów

Wdrożenie i obsługa SOC wymaga znacznych inwestycji w technologię, personel i bieżącą konserwację – wyjaśnia ekspert z ITCenter. W związku z tym trzeba wziąć pod uwagę ograniczenia budżetowe organizacji, dostępność zasobów i chęć przydzielenia zasobów na inicjatywy związane z cyberbezpieczeństwem.

Cele biznesowe i strategiczne

Dopasowanie wdrożenia SOC do celów biznesowych i celów strategicznych organizacji jest niezbędne, aby inicjatywy w zakresie cyberbezpieczeństwa przyczyniały się do ogólnego sukcesu biznesowego. Należy zatem zastanowić się, w jaki sposób SOC może wspierać kluczowe inicjatywy biznesowe, zwiększać efektywność operacyjną, chronić własność intelektualną oraz zachować zaufanie klientów do marki.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%