Zamknij

Własna farma fotowoltaiczna – budowa krok po kroku

art. sponsorowany + 10:24, 03.06.2024 Aktualizacja: 10:24, 03.06.2024

Szukasz dobrego sposobu na zainwestowanie pieniędzy? Opłacalnym rozwiązaniem jest budowa własnej farmy fotowoltaicznej. Taka inwestycja może Ci się zwrócić już nawet po 8-9 latach, dlatego coraz więcej osób się na to decyduje. Sprawdź, jak zbudować farmę fotowoltaiczną, aby móc zacząć na niej zarabiać.

Jak zbudować farmę fotowoltaiczną? 4 kroki

Przedstawiamy krótki poradnik, dzięki któremu zbudujesz własną farmę fotowoltaiczną, która pozwoli Ci zarabiać spore kwoty pieniędzy. Wystarczą 4 kroki, aby móc zbudować farmę fotowoltaiczną, która stanowi dobrą inwestycję.

Krok 1: Wybór działki pod farmę fotowoltaiczną

Czy wiesz, że wybór odpowiedniej działki ma kluczowy wpływ na sukces inwestycji? Dlatego niezbędny jest audyt działki, dzięki któremu otrzymasz kilka istotnych informacji m.in.:

  • stan prawny działki,
  • sposób ukształtowania terenu,
  • możliwość podłączenia działki do sieci elektroenergetycznej,
  • planu zagospodarowania przestrzennego.

Weź również pod uwagę to, żeby działka miała potencjał inwestycyjny. Dlatego powinna być dobrze nasłoneczniona, pozbawiona wysokich drzew i budynków, a także oddalona od miasta i smogu. Kluczowe znaczenie ma także odpowiednia wielkość, ponieważ np. 1 MW wymaga 2 ha ziemi.

Zwróć także uwagę na to, że farma fotowoltaiczna nie może powstać na każdym rodzaju ziemi. Zgodnie z obowiązującym prawem możesz ją zbudować jedynie na nieużytkach rolnych lub ziemi ornej klasy IV i niższej.

Gdy już znajdziesz odpowiednią działkę, która może zapewnić Ci szybki zwrot z inwestycji, to złóż wniosek do Operatora Sieci Dystrybucyjnej, ponieważ konieczna jest jego akceptacja.

Krok 2: Projekt i pozwolenie na budowę

Skoro masz już wybraną działkę, to możesz przejść do kolejnego etapu budowy własnej farmy fotowoltaicznej. Firma Infinite Solar podaje, że niezbędne jest przygotowanie projektu farmy, który będzie się składał z trzech części – architektoniczno-konstrukcyjnej, instalacji elektrycznej i instalacji teletechnicznej, a także z przyłączy do sieci. Jeśli Twój projekt składa się właśnie z takich elementów, to możesz przystąpić do kolejnych formalności, czyli do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę.

Jakie dokumenty są niezbędne podczas budowy farmy fotowoltaicznej? Musisz mieć gotowy projekt, decyzje środowiskowe, dowód zapłaty opłaty środowiskowej, a także potwierdzenie prawa do korzystania z działki.

Krok 3: Budowa farmy fotowoltaicznej

Masz już wszystkie pozwolenia? Zatem pora rozpocząć właściwą budowę. Zacznij od przygotowania działki i zabezpieczenia terenu. Później przejdź do zamontowania tymczasowego źródła prądu – będzie Ci to potrzebne do oświetlenia terenu czy też do punktów sanitarnych.

Budowa farmy fotowoltaicznej obejmuje m.in.:

  • przygotowanie fundamentów,
  • montaż stołów,
  • instalację paneli fotowoltaicznych,
  • montaż inwerterów,
  • montaż, a także podłączenie stacji transformatorowej.

Na koniec pamiętaj o tym, żeby wykonać mapę geodezyjną. Konieczne jest także to, żebyś zgłosił Operatorowi Systemu Dystrybucji gotowość do przyłączenia farmy do sieci. Niezbędne jest też przeprowadzenie testów jakości prądu.

Krok 4: Aukcja OZE lub umowa PPA

Na tym etapie powinieneś zastanowić się, jak chcesz sprzedawać energię. Możesz wziąć udział w aukcjach OZE, które są organizowane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki lub też podpisać długoterminową umowę PPA. Tym samym będziesz mógł bezpośrednio sprzedawać energię odbiorcom końcowym. Która z tych opcji jest korzystniejsza? To dość indywidualna kwestia, więc po prostu przeanalizuj wady i zalety zarówno aukcji OZE, jak i umowy PPA.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%