Jeśli pracujesz w branży budowlanej lub próbowałeś samodzielnie wykonać drobne naprawy w domu, prawdopodobnie doskonale rozumiesz, że wszystkie zadania budowlane polegają na cięciu materiału. Podczas układania kabli należy ciąć beton lub cegłę, aby włożyć kabel do bruzdy. Kafelkarze zawsze przycinają płytki, ponieważ bez tej operacji nie można układać płytek. Podczas wylewania betonu konieczne jest cięcie zbrojenia, aby go wzmocnić. Cięcie plastiku, kamienia, drewna, metalu i wielu innych materiałów budowlanych to zadania, z którymi stale borykają się w branży budowlanej i remontowo-wykończeniowej. Istnieje wiele różnych tarcz do obróbki poszczególnych materiałów, na przykład metal dobrze się tnie za pomocą ściernych tarcz tnących, drewno za pomocą tarcz z węglików spiekanych i tak dalej. Jednak przy obróbce różnych rodzajów kamienia – betonu, cegły, bloku gazowego, asfaltu, płytek ceramicznych, gresu, marmuru, granitu, piaskowca, dektonu i innych, nie można się obejść bez tarczy diamentowej. Oprócz cięcia wyrobów z kamienia naturalnego lub sztucznego, tarcza diamentowa doskonale obrabia metal, plastik, drewno, a nawet szkło! Tarcza diamentowa, ze względu na to, że diament jest najtwardszym minerałem – jest uniwersalnym narzędziem do cięcia wszelkich materiałów budowlanych! W tym artykule porozmawiamy bardziej szczegółowo o tym, jakie są tarcze diamentowe, na jakim sprzęcie mogą być używane i obrabiane materiały.
Rodzaje tarcz diamentowych
W zależności od technologii produkcji tarcze diamentowe mają różną szybkość skrawania materiału i żywotność. Niektóre z nich lepiej stosować na jednych materiałach, a inne na innych. Pod tym względem zawsze lepiej jest stosować się do zaleceń producenta osprzętu diamentowego lub konsultanta, pracującego w sklepie tarcz diamentowych. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie istnieją technologie produkcji tarcz diamentowych:
- Spiekanie galwaniczne. Prawie zawsze na tarczach wykonanych tą metodą stosuje się bardzo małe diamenty. Pozwala to na obróbkę materiału z minimalnymi odpryskami na powierzchni, dlatego takie tarcze są najczęściej używane do odpowiedzialnych cięć materiałów okładzinowych – ceramiki, gresu, marmuru, a nawet szkła! Głównymi wadami takich tarcz jest niska żywotność i prędkość cięcia.
- Spiekanie próżniowe. Technologia spiekania próżniowego pozwala na stosowanie tylko większych diamentów, dlatego podczas cięcia takimi tarczami na powierzchni pozostają duże odpryski. Są używane do prac zgrubnych lub półgrubych. Zakres obrabianych materiałów za pomocą takich tarcz jest bardzo szeroki – ceramika, gres, beton, cegła, plastik, drewno, metal i wiele innych. Dzięki dużemu diamentowi osiąga się bardzo dużą prędkość cięcia, a żywotność takich tarcz jest znacznie wyższa niż w przypadku tarcz galwanicznych.
- Spiekanie proszkowe. Dzięki tej metodzie produkcji osprzętu diamentowego można użyć diamentów o dowolnej frakcji – drobnych, średnich lub dużych. Umożliwia produkcję tarcz diamentowych zarówno do cięcia zgrubnego, jak i wykańczającego. Żywotność tarcz spiekanych jest znacznie wyższa niż próżniowe lub galwaniczne, ponieważ mają wiele rzędów diamentów, a poprzednie tylko 1 rząd. Jednak cena takich tarcz jest często znacznie wyższa.
Przy wyborze tarczy bardzo ważne jest, aby uwzględnić metodę jej produkcji, ponieważ to radykalnie wpływa to na jakość cięcia, szybkość skrawania materiału i żywotność.
Rozmiary tarcz diamentowych i sprzęt, na którym są używane
Producenci osprzętu diamentowego produkują wiele rozmiarów tarcz. Rozmiar wpływa na szybkość skrawania materiału oraz na sprzęt, w którym można ją zainstalować.
- 125 mm. Tarcze diamentowe 125 mm są najczęściej używane na bruzdownicach i szlifierkach kątowych do obróbki materiałów okładzinowych, betonu, cegły i metalu. Tarcze 125 mm są również używane w różnych przecinarkach do płytek lub urządzeniach, które są używane do cięcia ceramiki i gresu. Średnica tarczy 125 jest między innymi jedną z najpopularniejszych.
- 150-180 mm. Takie tarcze są bardzo niepopularne i są używane na szlifierkach kątowych lub bruzdownicach do zgrubnej obróbki - cięcie betonu, cegły lub asfaltu.
- 200 i 250 mm. Tarcze diamentowe takiej średnicy są stosowane na przecinarkach do płytek z chłodzeniem do cięcia materiałów okładzinowych – ceramiki, gresu, marmuru, granitu i innych.
- 230 mm. Najpopularniejsza średnica tarcz do szlifierek kątowych. Takie tarcze, jak i 150-180 mm, są używane wyłącznie do zgrubnych prac na betonie, cegle, asfalcie i innych materiałach budowlanych, na których jakość krawędzi po cięciu nie ma znaczenia.
- 350, 400 i 450 mm. Takie tarcze istnieją zarówno do cięcia na sucho, jak i na mokro. Te, które działają bez zaopatrzenia w płyn chłodzący, są najczęściej używane na przecinarkach elektrycznych i benzynowych. Tarcze, które pracują z chłodzeniem wodnym, są stosowane w maszynach do cięcia kamienia i szczeliniarkach.
- 500 mm i więcej. Tarcze o tak dużych rozmiarach służą do cięcia betonu, asfaltu, płyt podłogowych i ścian. Są one stosowane na szczeliniarkach lub specjalnych maszynach do cięcia ścian do wielu różnych zadań: renowacja nawierzchni podłogowych, cięcia szwów temperaturowych i dylatacyjnych, wycinania otworów i wielu rodzajów prac demontażowych. Tarcze diamentowe o dużych średnicach mogą osiągnąć rozmiary powyżej 2000 mm!
Wnioski
Sklepy z tarczami diamentowymi oferujemy bardzo szeroką gamę materiałów eksploatacyjnych do różnych zadań. W specjalistycznym sklepie z tarczami diamentowymi można znaleźć osprzęt o dowolnej średnicy i dla każdego rodzaju sprzętu – od małej szlifierki kątowej po ogromną szczeliniarkę lub piłę do ścian.
Dobierając tarczę bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zaleceń producenta:
- Dobierać tarczę diamentową w zależności od średnicy i otworu montażowego sprzętu elektrycznego.
- Nie przekraczać dopuszczalnych obrotów.
- Używać tarczy ściśle do docelowego materiału.
- Zwracać uwagę na tryb pracy tarczy – na sucho lub z dopływem wody.
- Pracując w trybie na sucho, nie należy przegrzewać tarczy i dać jej czas, aby ostygnąć.
Te proste wskazówki pomogą nie tylko przedłużyć żywotność sprzętu i tarczy, ale także pomogą wykonać pracę tak wydajnie i szybko, jak to możliwe!
Anwil w półfinale! Toruń pękł w decydującym meczu
teraz jeszcze anulować pana od kawalerki i decyzji prezesa czy już zapłacił za wynajem apartamentu taki rodzinny a do domu nie wracał mając 5 minut drogi
żenada
23:45, 2025-05-21
To był niepozorny punkt w mieście
Do DD Włocławek jak macie wyświetlać reklamy z Bonżurem to ja rezygnuje z czytania waszego portalu!!!
12345
23:23, 2025-05-21
Zmiany w 800 plus od czerwca. Kto straci?
Zwróć uwagę jak szybko rząd wdrożył cichy program POdwyżek POdatków ktore POchlonęly 800+ ....
re Edmund
22:36, 2025-05-21
Policja ustaliła, kto zawinił na Barskiej
Zamiast oceny realizacji obietnic wyborczych pana Kukuckiego , czyli ciąg dalszy POpierania Pozoranctwa jak za czasów pana drrrrrr z Lubrańca ? A jak zaawansowana jest budowa miejskiej stacji paliw ,,gdzie paliwa będą tańsze nawet o kilkadziesiąt groszy '' jak zapewniał publicznie klamczuch Krzysztof ?
kronika wypadków
22:34, 2025-05-21