Wskaźniki typu IBOR odchodzą pomału w zapomnienie. W swoim czasie odegrały skutecznie swoją rolę, ponieważ obniżały koszty transakcji i ułatwiały zarządzanie ryzykiem przez różnego rodzaju instytucje finansowe.
Sytuacja na rynkach finansowych zmieniła się diametralnie, a uczestnicy szukają rozwiązań, które mogą być bardziej skuteczne, biorąc pod uwagę dynamikę zmian związanym m.in. z globalizacją i rozwojem instrumentów finansowych.
Kolejnym argumentem przemawiającym za zastąpieniem IBOR innym, bardziej miarodajnym wskaźnikiem jest to, że finansowanie nie odbywa się już w tak dużym stopniu na rynku międzybankowym.
Reforma wskaźnikowa rozpoczęła się również w Polsce. Na razie wciąż używa się WIBOR do wyceny różnych produktów finansowych, ale zgodnie z zapowiedziami zostanie on zastąpiony przez nową stopę referencyjną typu risk free.
Dowiedz się, czym jest WIBOR, LIBOR i EURIBOR i czym się różnią.
WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) to główny wskaźnik referencyjny stosowany na polskim rynku finansowym. Jest to stopa procentowa, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom na rynku międzybankowym w Polsce. Wysokość stawki WIBOR jest obliczana na podstawie danych przekazywanych przez główne banki komercyjne działające w Polsce i jest publikowany codziennie przez administratora wskaźnika, którym jest GPW Benchmark S.A.
Warto dodać, że stopa WIBOR zależy od wysokości stóp procentowych NBP i decyzji podejmowanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeżeli stopy procentowe zostaną obniżone, to również stawka WIBOR będzie spadać, a wraz z nim raty kredytów. Wzrost stóp procentowych oznacza z kolei wyższy WIBOR.
WIBOR to wskaźnik wiarygodny i w pełni transparentny, a proces jego ustalania jest ściśle kontrolowany.
WIBOR jest doskonale znany wszystkim uczestnikom rynku finansowego. Jeszcze całkiem niedawno wzbudzał dużo emocji wśród kredytobiorców, ponieważ wysoka inflacja wymusiła podwyżkę stóp procentowych. WIBOR również mocno wzrósł, a razem z nim raty kredytów. Wynika to z tego, że WIBOR to ważny składnik kredytów ze zmiennym oprocentowaniem.
Stawka WIBOR ma duże znaczenie nie tylko dla kredytobiorców, ale też dla pozostałych uczestników rynku finansowego, w tym dla giełdy, przedsiębiorców czy fundusze inwestycyjne. Wynika to z tego, że WIBOR mówi nam o tym, jaka jest cena pieniądza. Na podstawie prognoz WIBOR uczestnicy rynku podejmują ważne decyzje finansowe.
Stawkę WIBOR spotkamy w umowach kredytowych oraz w umowach niektórych produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych. Ma też wpływ na wycenę instrumentów pochodnych i leasing.
LIBOR (czyli London Interbank Offered Rate) to międzynarodowy wskaźnik referencyjny, który funkcjonował do końca 2021 r. Określał średnią stopę procentową pożyczek, które gotowe były udzielać sobie nawzajem banki na rynku londyńskim. LIBOR obejmował pięć głównych walut (USD, EUR, GBP, JPY, CHF) i siedem okresów zapadalności.
LIBOR przez długi czas był w centrum zainteresowania osób, które zdecydowały się na kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich lub w euro.
Stopa LIBOR był istotnym i wygodnym elementem funkcjonowania rynków finansowych. Jako globalny wskaźnik referencyjny był używany do wyceny takich produktów finansowych, jak kredyty, obligacje zmiennoprocentowe oraz instrumenty pochodne. Dotyczył operacji finansowych na rynkach międzynarodowych.
W wyniku reform wskaźnikowych, które zakończyły się w niektórych państwach, LIBOR został zastąpiony przez:
Euribor (Euro Interbank Offered Rate) to referencyjna stopa procentowa, według której banki w strefie euro pożyczają sobie nawzajem środki finansowe na rynku międzybankowym. Jest to jeden z najważniejszych wskaźników referencyjnych, używanych w krajach Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii i Szwajcarii. Odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu kosztów kredytów, depozytów i innych instrumentów finansowych.
Euribor został wprowadzony w 1999 roku, wraz z utworzeniem strefy euro, aby zapewnić jednolite i przejrzyste warunki pożyczek między bankami. Głównym celem Euribor jest ustalenie benchmarku, który będzie odzwierciedlał koszt pożyczania euro na różnych terminach.
EURIBOR ma takie samo znaczenie dla rynku europejskiego jak WIBOR dla rynku polskiego. Ten wskaźnik obowiązujący w strefie euro wpływa na wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych, kredytów konsumenckich, lokat i innych instrumentów finansowych.
Wszystkie trzy wskaźniki różniły się przede wszystkim zasięgiem. LIBOR wyznaczał oprocentowanie kredytów oferowanych na globalnym rynku międzybankowym i dotyczył kilku walut.
Sprawdź informacje o wskaźnikach referencyjnych na bankiwpolsce.pl