W świecie inwestycji istnieje wiele opcji, które dają szansę na zwiększenie kapitału. Jedną z nich są fundusze parasolowe – elastyczne produkty, które łączą wiele różnorodnych subfunduszy. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!
Fundusze parasolowe to specjalne rodzaje funduszy inwestycyjnych, które skupiają kilka różnych subfunduszy. Każdy z nich ma własną, odrębną strategię inwestycyjną, co np. pozwala na dywersyfikację portfela. Zarządzaniem funduszami parasolowymi zajmują się Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI).
Inwestor w funduszu parasolowym ma pełną dowolność w wyborze, w jakie subfundusze chce zainwestować oraz w jaki sposób chce podzielić między nie swoje środki. To, co jest wyróżniające dla funduszu parasolowego, to możliwość zamiany jednostek między subfunduszami w dowolnym momencie i bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Ogromną zaletą tego rodzaju inwestycji jest możliwość odroczenia płatności podatku od zysków kapitałowych do momentu wycofania środków z całego funduszu parasolowego.
Dowiedz się więcej o funduszach inwestycyjnych na: https://www.gstfi.pl/fundusze-inwestycyjne.
Wśród subfunduszy, które mogą wchodzić w skład funduszu parasolowego, są m.in.:
subfundusze akcyjne – inwestują głównie w akcje spółek notowanych na giełdzie;
subfundusze obligacyjne – inwestują głównie w papiery dłużne, np. w obligacje skarbowe lub korporacyjne;
subfundusze mieszane – inwestują w różne klasy aktywów, np. w akcje i obligacje;
subfundusze gotówkowe – inwestują w krótkoterminowe instrumenty rynku pieniężnego;
subfundusze aktywów zagranicznych – inwestują w instrumenty finansowe emitowane poza granicami kraju.
Inwestowanie w fundusze parasolowe jest stosunkowo proste. Wystarczy, że:
Określisz swoje cele, poziom akceptowanego ryzyka i horyzont inwestycyjny – zastanów się, czego oczekujesz od inwestycji i na jaki okres chcesz zainwestować środki.
Wybierzesz odpowiedni fundusz parasolowy, który ma pod sobą szeroki wybór subfunduszy – przeanalizuj ich sugerowany horyzont czasowy oraz strategie i wybierz ten, który najlepiej odpowiada Twoim preferencjom oraz poziomowi ryzyka, które jesteś w stanie zaakceptować.
Kupisz jednostki uczestnictwa – możesz tego dokonać za pośrednictwem platformy internetowej lub bezpośrednio w wybranym Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych (TFI), np. w Goldman Sachs TFI możesz to zrobić także przez aplikację mobilną.
Śledzisz wyniki inwestycji – na bieżąco monitorujesz wycenę jednostek uczestnictwa i w razie potrzeby dokonujesz zamian między subfunduszami.
Pamiętaj, że inwestowanie w fundusze inwestycyjne – w tym w fundusze parasolowe – wiąże się z określonym ryzykiem. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej zapoznaj się z dokumentacją funduszu i dokonaj wyboru, który jest zgodny z Twoją tolerancją ryzyka inwestycyjnego.