Zamknij

Czym są fundusze parasolowe?

art. sponsorowany + 00:00, 17.09.2024

W świecie inwestycji istnieje wiele opcji, które dają szansę na zwiększenie kapitału. Jedną z nich są fundusze parasolowe – elastyczne produkty, które łączą wiele różnorodnych subfunduszy. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Czym są fundusze parasolowe?

Fundusze parasolowe to specjalne rodzaje funduszy inwestycyjnych, które skupiają kilka różnych subfunduszy. Każdy z nich ma własną, odrębną strategię inwestycyjną, co np. pozwala na dywersyfikację portfela. Zarządzaniem funduszami parasolowymi zajmują się Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI).

Inwestor w funduszu parasolowym ma pełną dowolność w wyborze, w jakie subfundusze chce zainwestować oraz w jaki sposób chce podzielić między nie swoje środki. To, co jest wyróżniające dla funduszu parasolowego, to możliwość zamiany jednostek między subfunduszami w dowolnym momencie i bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Ogromną zaletą tego rodzaju inwestycji jest możliwość odroczenia płatności podatku od zysków kapitałowych do momentu wycofania środków z całego funduszu parasolowego.

Dowiedz się więcej o funduszach inwestycyjnych na: https://www.gstfi.pl/fundusze-inwestycyjne.

Rodzaje subfunduszy w ramach funduszu parasolowego

Wśród subfunduszy, które mogą wchodzić w skład funduszu parasolowego, są m.in.:

  • subfundusze akcyjne – inwestują głównie w akcje spółek notowanych na giełdzie;

  • subfundusze obligacyjne – inwestują głównie w papiery dłużne, np. w obligacje skarbowe lub korporacyjne;

  • subfundusze mieszane – inwestują w różne klasy aktywów, np. w akcje i obligacje;

  • subfundusze gotówkowe – inwestują w krótkoterminowe instrumenty rynku pieniężnego;

  • subfundusze aktywów zagranicznych – inwestują w instrumenty finansowe emitowane poza granicami kraju.

Jak inwestować w fundusze parasolowe?

Inwestowanie w fundusze parasolowe jest stosunkowo proste. Wystarczy, że:

  1. Określisz swoje cele, poziom akceptowanego ryzyka i horyzont inwestycyjny – zastanów się, czego oczekujesz od inwestycji i na jaki okres chcesz zainwestować środki.

  2. Wybierzesz odpowiedni fundusz parasolowy, który ma pod sobą szeroki wybór subfunduszy – przeanalizuj ich sugerowany horyzont czasowy oraz strategie i wybierz ten, który najlepiej odpowiada Twoim preferencjom oraz poziomowi ryzyka, które jesteś w stanie zaakceptować.

  3. Kupisz jednostki uczestnictwa – możesz tego dokonać za pośrednictwem platformy internetowej lub bezpośrednio w wybranym Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych (TFI), np. w Goldman Sachs TFI możesz to zrobić także przez aplikację mobilną.

  4. Śledzisz wyniki inwestycji – na bieżąco monitorujesz wycenę jednostek uczestnictwa i w razie potrzeby dokonujesz zamian między subfunduszami.

Pamiętaj, że inwestowanie w fundusze inwestycyjne – w tym w fundusze parasolowe – wiąże się z określonym ryzykiem. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej zapoznaj się z dokumentacją funduszu i dokonaj wyboru, który jest zgodny z Twoją tolerancją ryzyka inwestycyjnego.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%