Sezon grzewczy rozpoczyna się w Polsce w październiku, czyli już za parę dni. Mogłoby się wydawać, że wpływ ogrzewania na jakość powietrza należy oceniać jednoznacznie jako pozytywny. Warto jednak pamiętać, że ważna jest nie tylko odpowiednia temperatura, ale i czystość oraz wilgotność powietrza.
Jeśli chodzi o czystość powietrza, to w Polsce od lat pozostaje ona najgorsza właśnie w sezonie grzewczym. Wynika to z tego, że głównym źródłem zanieczyszczeń pozostają domowe piece i kotły grzewcze. Emitują pyły zawieszone, stanowiące nośnik m.in. wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych i metali ciężkich, a także sadzę i tlenki siarki.
Najwięcej zanieczyszczeń wytwarzają piece opalane węglem. Z tego powodu jakość powietrza w centrach miast, gdzie dominują bloki podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej często jest lepsza niż w okolicach zdominowanych przez budynki jednorodzinne.
Kolejnym częstym problemem związanym z jakością powietrza, z którym zmagamy się głównie zimą, jest niska wilgotność. Także i tutaj istotną przyczynę stanowi właśnie ogrzewanie. Dlaczego tak się dzieje? Na początku warto wyjaśnić, że wilgotność względna powietrza to stosunek zawartej w nim wody do maksymalnej ilości wody, którą mogłoby przyswoić.
Zdolność powietrza do przyswajania wody wzrasta wraz z temperaturą. Chłodne powietrze, które zimą napływa z zewnątrz, ma wysoką wilgotność, jednak po nagrzaniu staje się suche. Aby jego wilgotność względna była wyższa, konieczne jest dostarczenie do niego wody. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją na to skuteczne sposoby.
O jakość powietrza w sezonie grzewczym najlepiej zadbać poprzez zakup urządzenia dostosowanego do warunków panujących we własnym domu czy mieszkaniu. Do wyboru są:
W dalszej części artykułu przedstawiamy cele, sposób działania i zastosowania poniższych urządzeń.
Oczyszczacz usuwa z powietrza zanieczyszczenia. Jego działanie jest dosyć proste, ponieważ zasysa z otoczenia brudne powietrze i przepuszcza je przez filtry, na których zostają zatrzymane zanieczyszczenia, po czym wydmuchuje oczyszczone powietrze z powrotem.
Najczęściej w oczyszczaczach znajduje się zestaw trzech filtrów:
Oczyszczacz powietrza warto zakupić wtedy, gdy mieszka się w okolicy, w której występuje smog. Ponadto przydają się one alergikom oraz osobom zamieszkującym przy ruchliwych ulicach, ponieważ pojazdy także generują szkodliwe zanieczyszczenia.
Nawilżacz podnosi wilgotność powietrza. To, w jaki sposób to robi, uzależnione jest od jego rodzaju. Dostępne są bowiem:
Najlepszy wybór to nawilżacz ewaporacyjny. Można wlewać do niego wodę prosto z kranu i nie trzeba obawiać się efektów ubocznych. Nawilżacz ultradźwiękowy wymaga wody destylowanej, a parowy może doprowadzić do poparzeń.
Oczyszczacze z nawilżaczami to urządzenia, których głównym zadaniem jest usuwanie z powietrza zanieczyszczeń, natomiast nawilżanie stanowi funkcję dodatkową. Sprawdzają się one przede wszystkim tam, gdzie powietrze jest mocno zanieczyszczone, natomiast problemy z niską wilgotnością występują sporadycznie.
Głównym zadaniem nawilżacza z funkcją oczyszczania jest podnoszenie wilgotności. Usuwanie zanieczyszczeń to funkcja dodatkowa, a to, czy jest wypełniana dobrze, zależy od technologii oczyszczania obecnych w urządzeniu. Dobrze, jeśli poza samą filtracją wodną sprzęt oferuje jeszcze filtr HEPA i węglowy.
Takie urządzenie przydaje się tam, gdzie główny problem stanowi niska wilgotność, a zanieczyszczenia występują rzadko lub ich stężenie jest niewielkie.