Od zabytkowych gmachów pamiętających czasy zaborów, po nowoczesne centra komunikacyjne, które codziennie obsługują tysiące pasażerów. Dworce kolejowe najczęściej mijamy w pośpiechu, nie zdając sobie sprawy z tego, że kryją w sobie mnóstwo tajemnic. W tym artykule zdradzimy 10 zaskakujących faktów o polskich dworcach kolejowych, dzięki którym zobaczysz, że podróż koleją to nie tylko wygodny sposób przemieszczania się z punktu A do punktu B, ale także okazja do odkrywania niezwykłych miejsc.
Dworzec w Kępnie to jeden z dwóch w Polsce dworców dwupoziomowych z krzyżowym usytuowaniem peronów. Obiekt powstał w 1872 roku, przeszedł generalny remont w 2014 roku, a obecnie jest pod opieką konserwatora zabytków.
Dworzec kolejowy w Kole reprezentuje styl narodowy, typowy dla okresu, w którym został zbudowany. Obiekt przez lata popadał w ruinę, na szczęście ukończony w 2013 roku gruntowny remont przywrócił mu dawny blask. Oprócz punktu obsługi pasażerów, mieści się w nim siedziba Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. Ciekawostką jest, że niemalże identyczny dworzec kolejowy znajdował się w pobliskim Koninie do lat 70. XX wieku, kiedy to został rozebrany.
Bryła dworca w Gdyni stanowi unikalne połączenie architektury socrealistycznej z przedwojennym modernizmem. Choć na pierwszy rzut oka uwagę przyciąga surowa forma budynku, jego wnętrze kryje artystyczną niespodziankę, o której wie niewielu pasażerów. Mozaiki z 1957 roku, przedstawiające morskie pejzaże oraz Pegaza osadzonego na kole PKP, nadają przestrzeni wyjątkowy charakter. Z kolei polichromie zdobiące ściany i sufity ukazują znaki zodiaku oraz mapy Polski, Europy i świata. Dzięki tym elementom wnętrze dworca zmienia się w niezwykłą galerię sztuki.
Ściany i kolumny korytarzy największego dworca kolejowego w Polsce wykonano z luksusowych kamieni, takich jak marmur Biała Marianna czy labradoryt Błękitna Wołga, sprowadzanych z Kazachstanu i Ukrainy.
Najstarszy dworzec kolejowy w Polsce znajduje się we Wrocławiu, przy ulicy Małachowskiego. Otwarto go w 1842 roku. To właśnie stąd, w kierunku Oławy, wyruszył pierwszy pociąg na ziemiach polskich. Choć dziś budynek stopniowo niszczeje, wciąż można poczuć w nim ducha dawnych lat.
195,5 metra długości – tyle mierzy dworzec kolejowy w Aleksandrowie Kujawskim, uznawany za najdłuższy w Europie! Wzniesiony w 1862 roku w stylu francuskiego neorenesansu, służył jako stacja graniczna między zaborami pruskim i rosyjskim.
Dworzec Warszawa Śródmieście to miejsce, które zachwyci miłośników sztuki nowoczesnej. Sufity i ściany zdobią mozaiki Wojciecha Fangora. Nie bez znaczenia jest także ich kolorystyka: czerwienie i oranże symbolizują wschód, błękity i zielenie – zachód. Te barwne dzieła, stworzone z tysięcy płytek ceramicznych, miały pomóc podróżnym odnaleźć się w przestrzeni dworca.
Nowy dworzec PKP Katowice został oddany do użytku w 2012 roku. Charakterystyczne żelbetowe kielichy w kształcie odwróconych parasoli, które podtrzymują dach hali głównej, są nawiązaniem do brutalistycznej konstrukcji oryginalnego dworca z 1972 r., który był jednym z najwspanialszych przykładów tego kierunku w architekturze na terenie Polski.
Budynek dworca w Rumi został w 80 procentach zaadaptowany na przestrzeń służącą lokalnej społeczności, nazwanej Stacja Kultura. Wnętrze urządzono w stylistyce kojarzącej się z koleją. Mieści się tutaj biblioteka oraz czytelnia, a także organizowane są wystawy, koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Pozostałe 20 procent obiektu wciąż spełnia funkcje dworca kolejowego.
Budynek dworca w Nowym Sączu, wzniesiony w stylu secesyjnym w 1909 roku, kryje we wnętrzu wyjątkowe obrazy Edmunda Ciećkiewicza – ucznia Jacka Malczewskiego. Pejzaże Tatr i Pienin wróciły na swoje miejsce po renowacji w 2014 roku.
Polskie dworce kolejowe to nie tylko obiekty o konkretnej funkcji użytkowej. Jak się okazuje, to także kapsuły czasu, ukryte galerie sztuki, zabytki architektury i miejsca ważne dla historii kraju. Ich zwiedzanie dostępne jest dla każdego, kto wybierze kolej jako środek transportu.
Dzięki aplikacji EuroPodróże planowanie takiej podróży staje się banalnie proste. W jednym miejscu możesz wyszukać połączenia kolejowe, porównać ceny biletów i wybrać najdogodniejszą opcję, a następnie błyskawicznie kupić bilet online – bez kolejek i konieczności drukowania. Aplikacja obsługuje wielu przewoźników, w tym PKP Intercity i Polregio, oferując dostęp do rezerwacji miejsc oraz aktualnych informacji o połączeniach. Wyruszając w trasę pociągiem, nie tylko szybko i wygodnie dotrzesz do celu, ale masz także szansę odkrywać nieznane piękno Polski.