Zespół suchego oka (ZSO) to schorzenie charakteryzujące się niewystarczającym nawilżeniem powierzchni oka. Powoduje takie objawy, jak pieczenie, uczucie piasku pod powiekami czy zaczerwienienie. W leczeniu ZSO powszechnie stosuje się krople nawilżające. Dlaczego wybierając odpowiedni produkt, warto zdecydować się na ten niezawierający konserwantów? Dowiedz się więcej!
Jednym z podstawowych sposobów łagodzenia objawów zespołu suchego oka jest stosowanie kropli nawilżających. Badania wskazują na wysoką skuteczność tego typu preparatów. Przykładowo w jednym z poczynionych w tym temacie badań [1] zastosowanie 0,1-procentowego hialuronianu sodu wykazało znaczącą poprawę u pacjentów z łagodnym zespołem suchego oka (do umiarkowanego), co może wskazywać, że regularne stosowanie kropli będzie przynosiło chorym ulgę.
Niektóre dostępne na rynku preparaty zawierają dodatkowo trehalozę – naturalny disacharyd, który wykazuje działanie bioprotekcyjne i osmoprotekcyjne. Trehaloza pomaga chronić komórki przed wysychaniem [2], działa antyoksydacyjnie, wspiera regenerację uszkodzonych struktur powierzchni oka [3] oraz ogranicza inicjowanie procesów zapalnych [4]. Połączenie trehalozy z hialuronianem sodu zwiększa zatem skuteczność nawilżania i stabilizację filmu łzowego.
Składniki stosowane w kroplach są odpowiednio lepkie oraz posiadają właściwości bioadhezyjne, dzięki czemu film łzowy utrzymuje się w oku na dłużej, chroniąc nabłonek rogówki przed wysychaniem i wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi.
Duża dostępność kropli do oczu bez konserwantów, takich jak np. Thealoz Duo sprawia, że znalezienie odpowiedniego produktu jest o wiele łatwiejsze. Należy jednak pamiętać, że leczenie zespołu suchego oka powinno odbywać się pod stałą kontrolą specjalisty. Jeśli zajdzie taka potrzeba, może on również zaproponować inne metody leczenia, w tym np. terapię IPL.
Konserwanty mają swoją funkcję w preparatach takich jak krople do oczu. Są dodawane po to, by zapobiegać rozwojowi mikroorganizmów oraz przedłużyć ich trwałość. Najczęściej stosowanymi konserwantami są:
chlorek benzalkoniowy,
cetrymid,
benzalkonium choride,
chlorobutanol,
tiomersal,
chlorheksydyna.
Choć konserwanty pełnią ważną rolę w utrzymaniu sterylności tego typu preparatów, w niektórych przypadkach mogą one wywoływać niepożądane reakcje na powierzchni oka. Mogą prowadzić do zmian nabłonka, rogowacenia czy nawet uszkodzenia rogówki i spojówki. Mogą potencjalnie przyczyniać się do pojawiania się objawów zespołu suchego oka. W związku z tym nie są one rekomendowane do używania, zwłaszcza przez pacjentów o wrażliwych oczach czy też ogólnych skłonnościach do reakcji alergicznych.
Oczy osób cierpiących na zespół suchego oka są podrażnione i w związku z tym – bardziej podatne nie tylko na dyskomfort, ale także i uszkodzenia nabłonka rogówki oraz spojówki, wynikające z niedostatecznego nawilżenia i zaburzeń w składzie filmu łzowego. W związku z tym warto rozważyć stosowanie kropli bez konserwantów, tak, aby zmniejszyć ewentualne ryzyko podrażnień i uszkodzeń, zwłaszcza w przypadku długotrwałego stosowania kropli – wówczas to ryzyko uszkodzeń jest większe.
Będzie to miało duże znaczenie także dla osób noszących soczewki kontaktowe. Niektóre konserwanty mogą powodować podrażnienia w przypadku noszenia soczewek, w związku z czym całkowita rezygnacja z ich dodatku może zniwelować dokuczliwe objawy.
Warto również pamiętać, że konserwanty mogą powodować reakcje alergiczne. Uczulenie na poszczególne składniki może przyczyniać się do różnych nieprzyjemnych objawów, z których większość jest charakterystyczna także dla zespołu suchego oka. Mowa tu o podrażnieniu, suchości, zaczerwienieniu czy wrażenia ciała obcego w oku. Może być Ci ciężko odróżnić chorobę od uczulenia, dlatego warto, abyś ewentualne wątpliwości skonsultował z lekarzem.
Jeśli stosujesz krople z konserwantami i mimo to objawy zespołu suchego oka nie mijają lub jedynie zmniejszają swoją częstotliwość – warto rozważyć zmianę preparatu. Gdy kupisz i zaczniesz stosować krople bez konserwantów, będziesz mógł od razu dostrzec, jakie składniki służą Twoim oczom, a jakie je podrażniają.
Ostateczny wybór kropli należy do Ciebie i Twojego specjalisty, jednak nie zapominaj, że każdy preparat może działać nieco inaczej, a znalezienie tego odpowiedniego może okazać się kluczowe dla poprawy komfortu Twojego życia.
THEALOZ® DUO, wyrób medyczny, krople do ochrony, regulacji stopnia uwodnienia i nawilżenia oczu w terapii zespołu suchego oka o przebiegu umiarkowanym do ciężkiego; rzadko możliwe łagodne podrażnienia i zaczerwienienie oczu, mogą wystąpić niepokojące objawy, takie jak pieczenie, kłucie, uczucie obcego ciała w oku i niewyraźne widzenie przez krótki czas; podmiot prowadzący reklamę: Théa Polska Sp. z o.o., ul. Cicha 7, 00-353 Warszawa; producent: Laboratoires Théa
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Cytaty:
https://www.klinikaoczna.pl/Assessment-of-pranoprofen-ophthalmic-solution-0-1-application-for-non-infectious-conjunctivitis-in-patients-with-symptoms-of-dry-eye-disease,124,46832,0,1.html
Matsuo, T. “Trehalose protects corneal epithelial cells from death by drying.” The British journal of ophthalmology vol. 85,5 (2001): 610-2. doi:10.1136/bjo.85.5.610
Jones, Lyndon et al. “TFOS DEWS II Management and Therapy Report.” The ocular surface vol. 15,3 (2017): 575-628. doi:10.1016/j.jtos.2017.05.006
Li, Jinyang et al. “Therapeutic efficacy of trehalose eye drops for treatment of murine dry eye induced by an intelligently controlled environmental system.” Molecular vision vol. 18 (2012): 317-29.
Źródła:
https://podyplomie.pl/okulistyka/38182%2Ckonserwanty-w-kroplach-przeciwjaskrowych-jako-czynniki-ryzyka-zespolu-suchego-oka
https://podyplomie.pl/okulistyka/29688%2Czespol-suchego-oka
https://www.termedia.pl/mz/Prof-Iwona-Grabska-Liberek-o-farmakoterapii-jaskry-i-zespolu-suchego-oka,38049.html
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/73988,kontaktowe-zapalenie-powieki-i-spojowek
https://www.klinikaoczna.pl/Assessment-of-pranoprofen-ophthalmic-solution-0-1-application-for-non-infectious-conjunctivitis-in-patients-with-symptoms-of-dry-eye-disease,124,46832,0,1.html
https://bibliotekanauki.pl/articles/103471
Uciekał na motocyklu i schował się w krzakach
Osła! Z Jeruzalem!
Chyba
18:47, 2025-05-13
Na kogo zagłosujesz w wyborach na prezydenta?
Na wolną polskę! Sprzedajne .... tempe .....
?
18:46, 2025-05-13
Na kogo zagłosujesz w wyborach na prezydenta?
Jestem , uwaga na portfele i mieszkania . Jak wygram to zapiąć pasy , będzie ostro i będzie bujało .
Nawrocki
18:35, 2025-05-13
Na kogo zagłosujesz w wyborach na prezydenta?
Tylko Rafał! jest równie przystojny i uzdolniony jak JA🔥
Gacek Kuśniewicz
18:32, 2025-05-13