Zamknij

Jakie są obowiązki podatnika po rejestracji VAT w Hiszpanii?

art. sponsorowany + 08:36, 21.05.2025 Aktualizacja: 08:37, 21.05.2025
Fot. Freepik Fot. Freepik

Obowiązek odprowadzania podatku VAT dotyczy każdego przedsiębiorcy, który wpisuje się w ustawowe regulacje podatkowe w konkretnych krajach na terenie UE. Jeśli prowadzisz biznes e-commerce i zawierasz liczne operacje handlowe z kontrahentami w Hiszpanii, powinieneś wiedzieć, kiedy pojawia się obowiązek rejestracyjny i ile realnie podatku zapłacisz do tamtejszego urzędu skarbowego. Zajrzyj do poradnika i poznaj szczegóły!

Kto jest zobligowany do odprowadzania i rejestracji firmy do podatku VAT w Hiszpanii?

Jeśli prowadzisz biznes e-commerce, handlujesz towarami lub realizujesz usługi na rzecz zagranicznych klientów, powinieneś wiedzieć, jak prawidłowo rozliczać podatek VAT od każdej transakcji. W przypadku takich krajów jak Hiszpania masz obowiązek zarejestrowania działalności na potrzeby podatku VAT, jeśli:

  • prowadzisz transakcje dotyczące importu towarów do Hiszpanii z innych krajów UE;
  • realizujesz operacje polegające na kupnie i sprzedaży towarów oraz usług na terenie Hiszpanii;
  • zamierzasz sprzedawać towary i usługi w tym kraju, ale pochodzące z innych krajów UE;
  • magazynujesz towary w Hiszpanii i sprzedajesz je zarówno klientom z tego kraju, jak i z zagranicy.

To ważne! W ramach operacji wewnątrzwspólnotowych między krajami przynależnymi do UE powinieneś znać limity sprzedaży WSTO. Obecnie to kwota 10 000 euro, po której przekroczeniu pojawia się obligatoryjny obowiązek rejestracji firmy do VAT-u w Hiszpanii.

Potrzebujesz więcej praktycznych informacji? Zajrzyj do poradnika przygotowanego przez specjalistów z zakresu podatków i księgowości: https://taxology.co/pl/blog/rejestracja-vat-w-hiszpanii/. To zbiór rzetelnych informacji, które ułatwią Ci prowadzenie działalności gospodarczej zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi.

Jakie masz obowiązki jako aktywny podatnik VAT w Hiszpanii?

Jako aktywny podatnik VAT w Hiszpanii musisz regularnie składać deklaracje VAT – miesięcznie lub kwartalnie i roczne zestawienie podatkowe. Jesteś też zobowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży i zakupów oraz wystawiania faktur zgodnych z przepisami.

Uwaga! Powinieneś przechowywać dokumenty przez co najmniej 4 lata i udostępniać je na żądanie urzędu skarbowego. W niektórych przypadkach obowiązuje Cię także system SII (natychmiastowy przepływ informacji o fakturach).

Eksperci firmy Taxology wskazują, że rozliczenia podatku VAT w Hiszpanii bywają skomplikowane. Jeśli chcesz uniknąć problemów i ryzyka nałożenia wysokich kar finansowych przez tamtejszy urząd skarbowy – lepiej skorzystaj ze wsparcia profesjonalistów.

Jakich dokumentów potrzebujesz, żeby zarejestrować firmę do podatku VAT na terenie Hiszpanii?

Urząd skarbowy w tym kraju wymaga kompletu dokumentów, które umożliwiają weryfikację przedsiębiorcy i zarejestrowanie jako czynnego podatnika VAT. Jeśli zamierzasz uzyskać numer VAT w Hiszpanii, powinieneś przygotować:

  • kopię aktu założycielskiego lub umowę swojej spółki;
  • notarialną kopię dowodu osobistego;
  • potwierdzenie rejestracji działalności do procedury VAT UE oraz wpisu do rejestru firm.

Z kompletem dokumentów możesz dokonać rejestracji w urzędzie skarbowym na terenie Hiszpanii. Cała procedura jest dość prosta. Na początek uzyskasz numer NIF. Następnie zarejestrujesz firmę w Agencia Tributaria – formularz Modelo 036 lub 037. Kolejny krok to oczekiwanie na potwierdzenie rejestracji i to wszystko. Po zarejestrowaniu możesz już wystawiać faktury i deklaracje podatkowe z hiszpańskim numerem VAT.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%