Zamknij

Ekstruzja profili sztucznych – na czym to polega?

art. sponsorowany + 13:57, 21.04.2023 Aktualizacja: 13:58, 21.04.2023

Profile, rury czy uszczelki – każdy z produktów powstaje z użyciem technologii, która wykorzystuje specjalistyczne maszyny. Produkcja profili sztucznych wymaga dużej przestrzeni, gdzie można swobodnie zająć się realizacją zleceń na dużą skalę. Na czym polega ekstruzja? 

Ekstruzja, czyli wytłaczanie 

Produkty powstałe zarówno z materiałów miękkich, jak i twardych, uzyskały swój finalny kształt i kolor dzięki wieloetapowemu procesowi. Ekstruzja to proces wytłaczania profili – to technologia, dzięki której możliwe jest wytwarzanie bardzo długich elementów. Tylko doświadczony producent profili z tworzyw sztucznych, który dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym, jest w stanie podjąć się realizacji zleceń na skalę hurtową. 

Homogenizacja granulatu 

Etap produkcji rozpoczyna się fazą ustaleń, w której jest miejsce na przedstawienie oczekiwań klienta, analizę wykonalności, przygotowanie wzorca i spisanie pełnej dokumentacji. Etap produkcyjny rozpoczyna się przygotowaniem granulatu. Profile, rury oraz uszczelki powstają z materiałów termoplastycznych, które można dodatkowo wzbogacić o wybrany kolor. 

Surowce dostępne są w granulkach, które pod wpływem ciepła nabierają plastyczności i ulegają homogenizacji. W tym momencie do granulatu można dodać pigment, który zabarwi plastyczną masę na dowolny kolor. Wszelkie ustalenia dotyczące kształtu i barwy finalnego produktu odbywają się na początkowym etapie i są ujmowane w dokumentacji. Granulat można również wzbogacić o dodatkowe komponenty, na przykład włókna zbrojące, które mogą zredukować mikropęknięcia i poprawić wodoodporność. 

Tłoczenie masy 

Ogrzewanie granulatu następuje do momentu uzyskania jednolitej, półpłynnej masy. Wcześniej na podstawie dokumentacji zaprojektowano kształt głowicy formującej oraz kalibratora. Tworzywo tłoczone jest teraz przez głowicę, a następnie przechodzi przez kalibratory, by uzyskać ostateczny kształt. Chwilę później profile zostają wstępnie schłodzone. Tak przygotowany produkt należy utwardzić. Faza chłodzenia i utwardzania produktów polega na umieszczeniu ich w wannach z wodą. Projekt uważa się za zrealizowany, lecz na życzenie klienta produkty można pokryć warstwą farby, okleić, pociąć na wymiar, wywiercić w nich otwory lub zgrzać. 

Realizacja zlecenia 

Cały proces produkcyjny odbywa się pod czujnym okiem specjalistów przeszkolonych w zakresie nadzoru. Początkowe partie uważa się za testy wdrożeniowe, które trwają do momentu uzyskania produktu całkowicie zgodnego z oczekiwaniami klienta. Po uzyskaniu akceptacji wypuszcza się jeszcze dwie partie produktu w celu wykrycia błędów i wprowadzeniu ewentualnych poprawek. Jeśli klient nie zgłasza żadnych zastrzeżeń, następuje uruchomienie produkcji w ilości odpowiadającej zamówieniu. Gotowy produkt może być zapakowany na życzenie zamawiającego. Producent profili z tworzyw sztucznych zwykle pakuje produkty zgodnie z wytycznymi – te o elastycznych właściwościach nawijane są na szpule, pozostałe natomiast docina się do określonego rozmiaru i pakuje zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%