Szlifierki znajdują szerokie zastosowanie w obróbce różnego rodzaju materiałów, takich jak metal, drewno, szkło, kamień czy ceramika. Istnieje kilka rodzajów tego elektronarzędzia, a każdy z nich ma swoje unikalne zastosowanie, w zależności od właściwości powierzchni, do obróbki której są przeznaczone. Przejrzyjmy popularne rodzaje szlifierek, sprawdzając, w jaki sposób można je wykorzystać.
1. Szlifierka kątowa
2. Szlifierka oscylacyjna
3. Szlifierka mimośrodowa
Oczywiście, powyższa lista nie wyczerpuje kryteriów podziału. Szlifierki różnią się także budową, dlatego w sklepach znajduje się szlifierka taśmowa, stołowa czy stożkowa.
Szlifierka kątowa to najpopularniejszy rodzaj szlifierek, wykorzystywany zarówno w przemyśle, jak i w warsztatach domowych. Sprawdzają się idealnie do cięcia, szlifowania, polerowania oraz usuwania rdzy z metalowych powierzchni. Wybierając określony model, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jeden parametr, którym jest średnica tarczy. Dzięki dopasowaniu wielkości tego elementu, dostosowanie szlifierki do konkretnej pracy nie powinno nastręczać trudności.
Oczywiście, na tym parametry szlifierek kątowych wcale się nie kończą. Warto zwrócić uwagę na funkcję miękkiego startu pozwalającą na redukowanie odrzutu przy uruchomieniu szlifierki. Szlifierki kątowe są niezastąpione, gdy interesuje cię precyzyjne szlifowanie ręczne powierzchni z dużą ilością zakamarków i trudno dostępnych miejsc. Zastosowanie szlifierek obejmuje prace w warsztatach, w garażach, na budowie lub podczas remontu.
Szlifierka oscylacyjna w swoim działaniu bardzo przypomina działanie tradycyjnych kątowych szlifierek akumulatorowych - z tą różnicą, że przeznaczona jest przede wszystkim do szlifowania i ścierania w bardziej precyzyjny sposób. Idealnie sprawdza się zarówno w przypadku zgrubnego szlifowania dużych powierzchni płaskich, jak również zakamarków - w drewnie, materiałach drewnopodobnych, tworzywach sztucznych.
Szlifierki oscylacyjne wyróżnia płaska stopa robocza - w kształcie prostokąta lub trójkąta (tzw. szlifierki typu delta). Przy wyborze szlifierek oscylacyjnych warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rozmiar stopy. Większe stopy pozwalają skutecznie i szybko działać na dużych powierzchniach, natomiast mniejsze - ułatwiają precyzyjne wykańczanie.
Urządzeniem idealnym do zdzierania farb, lakieru oraz innych powłok będzie szlifierka mimośrodowa. Świetnie sprawdza się na gładkich i zakrzywionych powierzchniach, dzięki czemu pozwala obrabiać powierzchnie wklęsłe. Najważniejsze parametry szlifierek mimośrodowych to średnica tarczy oraz liczba oscylacji. Przeglądając szlifierki mimośrodowe, najlepiej zastanowić się, jaki materiał najczęściej będzie poddawany obróbce.