Zamknij

Podanie o urlop - kompendium wiedzy

00:00, 27.04.2019 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Każdy pracownik od czasu do czasu potrzebuje odpoczynku oraz chwili dla siebie. Nie można pracować bez przerwy, ponieważ brak wolnego czasu skutkuje obniżeniem poziomu koncentracji oraz zmniejszeniem zaangażowania związanego z realizacją obowiązków zawodowych. Dzięki urlopowi wypoczynkowemu można zapewnić sobie relaks i zgromadzić energię, aby powrócić do pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy wszystkie osoby, które zatrudnione są na podstawie umowy o pracę, mają prawo do urlopu wypoczynkowego. Dokumentem, który jest niezbędny, aby móc z tego prawa skorzystać, jest wniosek o urlop.

Kiedy trzeba złożyć wniosek o urlop?

Urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi w wymiarze, który określa Kodeks pracy. Powinien być udzielony w tym samym roku, w którym pracownik nabył prawo do tego urlopu. W przepisach nie ma dokładnego określenia formy udzielenia urlopu, jednak przyjęło się, że pracownik składa wniosek bezpośrednio do przełożonego swojego działu lub do pracodawcy – zależy to od struktury przedsiębiorstwa.

Wniosek może mieć formę papierową lub elektroniczną – więcej informacji w artykule Elektroniczne podanie o urlop – co powinno się w nim znaleźć. Warto pamiętać, że złożenie wniosku wcale nie jest równoznaczne z tym, że w przewidzianym terminie można będzie skorzystać z urlopu. Najpierw pracodawca musi taki wniosek zaakceptować oraz wyrazić zgodę na udzielenie urlopu. Wtedy pracownik może w wybranym terminie udać się na urlop wypoczynkowy. Wniosek najlepiej złożyć wtedy, gdy pracodawca przygotowuje plan urlopowy – w wielu firmach właśnie wtedy wyznaczony jest czas na składanie wniosków o urlop wypoczynkowy.

Elementy wniosku o urlop

Przygotowanie wniosku o urlop jest bardzo proste, ponieważ jego konstrukcja nie jest specjalnie skomplikowana, a liczne przykłady znaleźć można w internecie. Co więcej, większość zakładów pracy ma własne wzory wniosków, więc wystarczy udać się do sekretariatu, aby otrzymać odpowiednie pismo. Niektóre firmy poszły o krok dalej i pozwalają na składanie wniosków elektronicznych, o czym więcej można przeczytać na stronie inewi.pl.

W tradycyjnym, papierowym wniosku należy umieścić swoje dane, czyli zajmowane stanowisko, imię i nazwisko oraz datę i miejsce sporządzenia wniosku. Konieczne jest także podanie nazwy i adresu firmy bądź osoby, do której kierowany jest wniosek. W treści powinna się znaleźć prośba o udzielenie urlopu wraz z preferowanym terminem oraz czasem trwania. Trzeba także wskazać rok kalendarzowy, za który ma być udzielony urlop. Ostatni ważny element to podpis pracownika.

Co powinien zawierać wniosek elektroniczny?

Złożenie wniosku elektronicznego jest jeszcze łatwiejsze niż papierowego. Służy do tego system, który funkcjonuje w danej firmie. W takim wniosku podaje się tylko rodzaj urlopu, termin rozpoczęcia oraz ilość dni, a następnie podanie wysyła się do osoby zajmującej się udzielaniem urlopów. Dużym ułatwieniem jest to, że pracownik może sam sprawdzić ilość dni urlopu, jakie mu przysługują, a także status wniosku. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne nie tylko dla pracowników, ale również pracodawców, którzy dzięki niemu mogą łatwo ułożyć przejrzysty plan urlopowy.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%