Zamknij
REKLAMA

Systemy sterowania inteligentnym budynkiem i ich praktyczne ustawienia

13:18, 12.06.2019 | artykuł sponsorowany
Skomentuj

Budynki wyposażone w nowoczesną technologię pozwalającą na sterowanie podstawowymi ich funkcjami – takimi jak oświetlenie, ogrzewanie, systemy bezpieczeństwa i dostępu – zwykliśmy nazywać domami inteligentnymi. Technologia umożliwia nam zarządzanie na szeroką skalę praktycznie całym wyposażeniem, które jest podłączone do sieci elektrycznej. Systemy służą nie tylko podniesieniu komfortu użytkowania domów, ale i znacznie oszczędzają nasz czas w ciągu każdego dnia, a ponadto mają wpływ na rozsądne gospodarowanie energią w budynku.

Co składa się na system sterowania domem?

Istnieje kilka możliwości zastosowania systemów zarządzania domem. Można zacząć od niewielkiej instalacji zapewniającej inteligentne oświetlenie niektórych przestrzeni – takich jak ciągi komunikacyjne – a następnie rozszerzyć ją o kolejne elementy, np. sterowanie roletami. Można też od razu zainstalować cały system, w którym nie tylko będziemy mieli wpływ na ilość światła, czas naświetlania oraz jego barwę, ale też precyzyjnie ustawimy w domu temperaturę, jaka będzie panować podczas naszej nieobecności oraz na jaką zmieni się tuż przed naszym przybyciem. Nie tylko ciepło i otwarta brama mogą należeć do systemu inteligentnego domu – nic nie stoi na przeszkodzie, by w kuchni czekała na nas zagotowana woda, którą zalejemy popołudniową kawę. Gama produktów jest bardzo zróżnicowana. Warto zapoznać się z ofertą rodzimego producenta, dostępną na stronie zamel.com.

Na co zdecydować się, budując system sterownia domem?

Najlepiej rozważyć, w jakich przejawach codziennego życia potrzebujemy pomocy inteligentnych urządzeń. Może się okazać, ze najwięcej czasu zabiera nam otwieranie kilka razy dziennie bramy wjazdowej, która przeważnie najciężej otwiera się podczas deszczu, wiatru i mrozu. A może wolimy na początku oświetlić przejście pomiędzy domem a budynkami gospodarczymi czy garażem? Światła reagujące na ruch i oświetlające nam drogę tylko w tedy, kiedy się nią poruszmy, będą dla nas najlepszym rozwiązaniem. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z artykułem: „Sterowanie bezprzewodowe od Zamel – jakie produkty warto wybrać?”. Te osoby, które wybiorą od razu wersję całej instalacji do zarządzania domem, powinny skonsultować się uprzednio z doradcą i projektantem, celem omówienia szczegółów – tak, aby nie popadać w nadmierną rozbudowę, która wygeneruje wysokie koszty takiego rozwiązania.

Praktyczne zastosowanie inteligentnego sterowania budynkiem

Obecnie najpowszechniej stosuje się zdalne sterowanie budynkiem, za pomocą podczerwieni, sieci Ethernet oraz połączenia radiowego. Dzięki takim rozwiązaniom sterowanie odbywa się z wykorzystaniem aplikacji dostępnej na komputery stacjonarne, laptopy oraz urządzenia mobilne. Takie rozwiązanie umożliwia proste i intuicyjne zarządzanie domem z każdego miejsca na Ziemi. Dzięki aplikacjom możemy dowolnie zmieniać ustawienia i dopasowywać je do własnych preferencji. Mamy też na bieżąco informacje, czy dom jest bezpieczny, drzwi i okna zamknięte, a podłogi nie zalane. Łącząc taki system z kamerami podglądu, zyskujemy pełną i nieustanną kontrolę nad tym, co dzieje się z naszym majątkiem.

Zarządzanie własnym domem ma coraz więcej możliwości. Łatwa instalacja różnorodnych, dopasowanych czujników, odbiorników i nadajników w połączeniu z prostą obsługą dedykowanych aplikacji sprawia, że inteligentne domy stają się czymś zupełnie normalnym i przestają być postrzegane jako kosztowna ekstrawagancja.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone