Zamknij
REKLAMA

Czyszczenie i impregnacja butów skórzanych. Jak to zrobić?

18:24, 21.05.2020 | mati.sponsorowany

Ze względu na swą delikatną strukturę wiele osób, posiadających obuwie ze skóry zamszowej obawia się jego pielęgnacji w obawie przed uszkodzeniem lub starciem jej charakterystycznej, pokrytej delikatnym meszkiem powłoki. Tymczasem utrzymanie zamszowego obuwia w czystości nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wszystko jest kwestią doboru odpowiednich preparatów oraz techniki, dzięki której nasze obuwie będzie nie tylko czyste, ale i odpowiednio odżywione.
 

Renowacja skóry zamszowej krok po kroku:

 

1. Wybierz odpowiednią szczotkę do obuwia

Warto wiedzieć, że noszone na co dzień obuwie nie będzie wymagało mocnego czyszczenia przy użyciu impregnatów, jeśli regularnie będziemy regularnie je szczotkować, tym samym pozbywać się z jego powierzchni kurzu i brudu. W tym celu warto zakupić odpowiednią gumkę do zamszu i nubuku – z reguły będzie ona stworzona z gumy lub bardzo delikatnego, cienkiego włosia, które będą oczyszczać powierzchnię z brudu, nie uszkadzając jej. W przypadku nieco większych zabrudzeń oprócz odpowiedniej szczotki do czyszczenia zamszu i nubuku polecamy użyć także cleanera do zamszu i nubuku, który wniknie w głębsze warstwy skóry i zmiękczy poddaną renowacji skórę.

Wszystkie produkty do impregnowania obuwia znajdziecie tutaj:
https://gentle-man.pl/118-pielegnacja-i-impregnacja-butow-skorzanych

2. Wybierz impregnat do zamszu i nubuku

Skóra zamszowa źle znosi wilgoć, a jej namiar na obuwiu może doprowadzić do powstawania pleśni. By zapobiec rozwojowi niechcianej substancji zamsz i nubuk warto zabezpieczyć – także przed pierwszym użytkowaniem. Gdy przemoczymy obuwie zamszowe, pierwszym krokiem powinno być zadbanie o jego odpowiednie wypełnienie od środka. Mokry materiał może w łatwy sposób ulec odkształceniu. Pomocne będą tutaj prawidła do butów, pomagające utrzymać im właściwy kształt.

Warto zwrócić uwagę na to, by obuwie zamszowe suszone było z daleka od źródła ciepła (np. kaloryfera, najlepiej w temperaturze pokojowej). Tak przygotowanie obuwie warto pokryć cienką warstwą impregnatu do zamszu i nubuku, który zapewni mu większą wodoodporność, równocześnie pielęgnując skórę. Czyszczenie skóry zamszowej, która wcześniej została potraktowana tego typu impregnatem, będzie znacznie łatwiejsze i wymagające mniejszego nakładu czasu przeznaczonego na tę czynność. Każdy preparat przeznaczony do czyszczenia, czy renowacji należy stosować regularnie. Skóry, a szczególnie jej delikatniej odmiany, do której należy zamsz, nie jesteśmy w stanie zaimpregnować raz na zawsze.

Fot. Zestaw do impregnowania i czyszczenia butów z zamszu i nubuku

 

3. Zadbaj o kolor skórzanego obuwia

Ze względu na swą specyfikę skóra zamszowa posiada tendencję do przecierania się, a co za tym idzie w łatwy sposób może utracić swą pierwotną, nasyconą barwę, szczególnie gdy wystawimy ją na działanie promieni słonecznych. Tendencja tego rodzaju skóry naturalnej do płowienia wymusza na nas ostrożność w kwestii przechowywania galanterii skórzanej wykonanej właśnie z tego materiału. By odnowić wygląd ulubionych butów ze skóry zamszowej, warto zaopatrzyć się w odpowiedni produkt do odnowy koloru.

W tym celu warto sięgnąć renowatory koloru, które najczęściej mają postać płynną lub sprayu. Dzięki nim obuwie zyska nowy blask, a także zostaje odpowiednio odświeżone. Renowatory w postaci płynnej pasty często zawierają pigmenty, są więc doskonałe w nadawaniu intensywności kolorom naszego obuwia. W przypadku, gdy zależy Ci na wzmocnieniu efektu lub chciałbyś całkowicie zmienić kolor swojego obuwia, idealne będzie zastosowanie w tym celu farby do skór – w tym wypadku przeznaczonych do zamszu i nubuku.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA