Zamknij
REKLAMA

Jaką kartę dźwiękową wybrać?

14:35, 27.05.2020 | materiały partnera

Zakup odpowiedniej karty dźwiękowej nie jest zadaniem wcale tak łatwym, jakby mogło się nam wydawać. Odgrywa ona bowiem bardzo ważną rolę, dlatego też tak istotne jest to, aby dobrze ją dopasować do swoich potrzeb, gdyż tylko wtedy będzie ona w stanie spełnić nasze oczekiwania i wymagania. Jaką kartę dźwiękową wybrać? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Zadania karty dźwiękowej

Głównym zadaniem, jakie spełnia karta dźwiękowa vobis.pl/peryferia/karty-dzwiekowe w komputerze jest przetwarzanie dźwięku, odtwarzanie go i rejestrowanie. Dzięki takiej karcie możemy słyszeć to wszystko, co stanowi możliwość odsłuchania. Czy wyobrażamy sobie bowiem film bez dźwięku? Jak słuchalibyśmy muzyki? W jaki sposób rozmawialibyśmy z innymi ludźmi poprzez mikrofon i kamerkę? Dźwięk odgrywa niezwykle ważną rolę i to zarówno w przypadku komputerów służbowych, jak również i tych wykorzystywanych na własny użytek.

Z czego składa się karta dźwiękowa?

Karty dźwiękowe składają się między innymi z generatora dźwięku, przetworników A/C i C/A, bufora, miksera dźwięku, jak również wzmacniacza, interfejsów i złącza. Jej budowa pozwala w pełni wykorzystywać możliwości i potencjał każdej z kart. Do wyboru klientów są dwa ich rodzaje: zintegrowane i niezintegrowane. Te pierwsze użytkowane są przede wszystkim przez zwykłych użytkowników, te drugie z kolei przez osoby, które muzyką i dźwiękiem zajmują się zawodowo. Niezwykle duże znaczenie mają także gniazdka w karcie, które oznaczone są poszczególnymi kolorami i określają one przy tym poszczególne zadania i mają określone przeznaczenie. Niebieskie gniazdko adekwatne jest analogowo do wejścia liniowego, pomarańczowe gniazdko do cyfrowego wyjścia dźwięku, zielone do głośników, a różowe do wejścia mikrofonu.

Karty dźwiękowe zewnętrzne i wewnętrzne

Do wyboru klientów są dwa rodzaje kart, wewnętrzne, jak również i zewnętrzne. Jaką wybrać? Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od sprzętu komputerowego, z jakiego po prostu korzystamy. W przypadku komputerów stacjonarnych sprawdzi się karta wewnętrzna. Wystarczy tylko zdjąć obudowę i podłączyć kartę do złącza PCI - E na płycie głównej, a następnie ją zainstalować. W przypadku karty zewnętrznej, ta sprawdza się doskonale przy laptopach. Podłączana do gniazdka USB jest w stanie zagwarantować nam 100% pełnego zadowolenia i satysfakcji wyboru. Zanim zdecydujemy się na konkretny produkt, musimy wziąć wszelkie za i przeciw, tak, aby móc postawić na to, co okaże się być najlepsze.

Podstawowe parametry karty dźwiękowej

Jeśli chcemy dokonać zakupu karty dźwiękowej, jednym z najważniejszych parametrów, na jakie na pewno należy zwrócić uwagę jest system dźwięku. Wybierając, należy wziąć pod uwagę między innymi kąt stopnia rozbudowania systemu audio w komputerze. Mając dwa głośniki, wystarczy karta z systemem 2.0, a jeśli jest ich więcej można postawić na przykład na model 7.1, do którego to można podłączyć nawet siedem głośników. Kolejnym, bardzo ważnym elementem jest SNR, a więc stosunek sygnału użytecznego do szumu, który to decyduje o jakości samego dźwięku. Mając zbyt niski poziom SNR, przy zgłaśnianiu muzyki z głośników wydobywa się po prostu szum. Istotne znaczenie ma również i częstotliwość próbowania, a więc ilość próbek na sekundę. Im on wyższy, tym odwzorowany dźwięk będzie lepiej odsłuchiwany. Warto także spojrzeć na zakres dynamiczny określający różnicę między dźwiękiem najbardziej cichym, a tym najgłośniejszym. Należy także zwrócić uwagę na poziom szumów czy pasmo przenoszenia, które określa zakres częstotliwości sygnałów, jakie generowane są przez kartę dźwiękową?

Dla kogo sprawdzi się karta dźwiękowa?

Z całą pewnością karty dźwiękowe vobis.pl stanowią bardzo dobry wybór dla tych wszystkich osób, które cenią sobie doskonałą jakość słuchania muzyki, jak również i oglądania filmów. Jeśli chcemy bowiem zarówno widzieć, jak również i słyszeć dany dźwięk, to jak najbardziej mamy taką możliwość, bowiem odpowiednie dodatki do komputera pozwalają nam w pełni dopasować swój model do oferty samego sklepu. Wiadomo przecież, iż każdy z nas jest inny, każdy ma inne potrzeby i oczekiwania. To wszystko sprawia, że także i w przypadku karty dźwiękowej należy dokładnie zastanowić się nad tym, jak ona będzie ona odtwarzała dźwięk.

Wybór odpowiedniego sklepu

Bez wątpienia jednym z kluczowych elementów, na jakie na pewno należy zwrócić uwagę jest wybór sklepu,w którym to taką kartę graficzną możemy zakupić. Nie każdy sklep bowiem jest sobie równy i nie w każdym jesteśmy w stanie otrzymać to, co właśnie do naszego modelu będzie idealne. Na pewno nie należy podejmować decyzji pochopnie, ale określając swoje potrzeby, z pomocą doradcy wybrać jak najlepszy model karty. Dobry sklep posiada szeroką paletę produktów, atrakcyjne ceny, fachowe doradztwo, a do tego również szybką realizację zamówienia. To stanowi element nadrzędny i właśnie na tym należy w pełni się skupić.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA