Zamknij

Jak wybrać filtr zewnętrzny do akwarium

10:00, 08.01.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:01, 08.01.2021

Filtr jest bez wątpienia jednym z znajważniejszych elementów w akwarium. Musimy więc dowiedzieć się, jakiego rodzaju filtracji potrzebujemy w akwarium, abyśmy mogli wybrać odpowiedni produkt. Dla początkujących akwarystów określimy, że istnieją dwa rodzaje filtrów, tzn. zewnętrzne i wewnętrzne. Jak sama nazwa wskazuje, filtr wewnętrzny znajduje się bezpośrednio w zbiorniku akwariowym, a zewnętrzny na zewnątrz akwarium, np. w szafce pod zbiornikiem. Jednak w dzisiejszym artykule skupimy się na filtrze zewnetrznym

Jedynym warunkiem umieszczenia filtra zewnętrznego jest to, aby znajdował się poniżej poziomu akwarium. Węże, zwykle dwa, jeden do wlotu i jeden do wylotu, nie powinny być zbyt długie i niepotrzebnie załamane, aby nie zmniejszać wydajności filtra.

Każdy taki filtr zawiera pompę ssącą, która transportuje wodę z akwarium do naczynia filtrującego, gdzie jest filtrowana, a następnie wtłaczana z powrotem do zbiornika akwariowego. Pompa ssąca służy w zasadzie tylko do uruchomienia, czyli zasysania wody do filtra lub gdy odłączymy filtr np. z powodu konserwacji lub awarii.

Wybierając i kupując filtr zewnętrzny, powinniśmy zwrócić uwagę zarówno na objętość dla medium filtracyjnego (wypełnienia), następnie jego przepływ, jak także jakość wykonania.

Przejdźmy teraz do poszczególnych elementów wyboru.

Objętość medium filtrującego (wypełnienia)

Ważniejszym parametrem od przepływu filtracji jest objętość wypełnienia filtra. Dzieje się tak, ponieważ możemy wspomóc przepływ za pomocą pompy, ale nie możemy już pomóc małej ilości ładunku filtra. Dlatego pamiętajmy, że im większy filtr, tym lepiej. Na pewno nie warto tutaj oszczędzać. Tak zwane bakterie nitryfikacyjne potrzebują jak największej powierzchni do osiedlenia w celu biologicznego oczyszczania wody. Na przykład akwarium o pojemności około 100 litrów powinno zawierać około 10 litrów objętości materiału filtrującego.

Kupując materiał filtracyjny zdecydowanie nie powinniśmy oszczędzać. Jeśli kupimy tanią, zazwyczaj niebieską gąbkę, musimy liczyć się z tym, że oczyści ona naszą wodę 10 razy mniej w porównaniu do jakościowego podłoża filtracyjnego.

Przepływ

Jak wspomniano powyżej, kupując filtr, należy wziąć pod uwagę jego przepływ, który jest podawany w litrach na godzinę (l/h). Po pewnym okresie użytkowania filtr zostanie zatkany, zmniejszając jego wydajność. Może być również niechcianie zmniejszony na przykład za pomocą długich lub zagiętych węży. Może się więc zdarzyć, że przepływ i moc filtra ulegną zmniejszeniu. Dlatego zaleca się zakup do 10 razy wydajniejszego przepływu niż objętość twojego akwarium. Pompy strumieniowe mogą nam pomóc, dzięki przepływie, który zapewni ruch wody w akwarium, ponieważ woda nigdy nie powinna stać w żadnej części akwarium. Przepływ wody wpływa na prąd w akwarium. Zbiera brud do filtra i rozprowadza między innymi tlen oraz nawóz w całym akwarium.

Jakość wykonania

Kupując powinniśmy również zwrócić uwagę na jakość konstrukcji filtra, abyśmy nie musieli w najbliższym czasie zajmować się uszkodzeniami mechanicznymi czy nawet przepływem filtra. Relacje cenowe filtrów są zupełnie inne, ale przy wyższej cenie nie mamy gwarancji wyższej jakości. Do znanych marek należą Aqua Nova CNF, Eheim, Sunsun, Tetra TEC i JBL.

Te i inne filtry oraz całą inną gamę elementów do akwarium zakupić można w sklepie akwarystycznym www.invital.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%