Zamknij

Jak ustalić właściwy urząd skarbowy dla PIT i VAT?

08:51, 12.11.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:51, 12.11.2021

Jak ustalić właściwy urząd skarbowy dla PIT i VAT? Czy miejsce zamieszkania ma znaczenie? Jeśli zastanawiasz się, w którym urzędzie złożyć zeznanie PIT lub rozliczyć VAT, zapraszamy do lektury.

Zarówno składanie zeznania PIT przez osobę fizyczną, jak i rozliczanie VAT-u przez przedsiębiorcę, należy dokonywać w odpowiednim urzędzie skarbowym. Jak znaleźć właściwy urząd skarbowy? Odpowiedzi na to pytanie i na inne – wyżej postawione – znajdziesz w niniejszym artykule.

Jaki jest właściwy urząd skarbowy do rozliczenia PIT?

Zastanawiasz się, jaki urząd skarbowy jest tym właściwym? W którym urzędzie powinieneś złożyć swoją deklarację PIT? Otóż według artykułu 45 ust. 1b ustawy o PIT, właściwy urząd skarbowy to ten wybierany na podstawie miejsca zamieszkania. Dokładniej chodzi o miejsce, w którym mieszkałeś w ostatnim dniu podatkowego roku.

W przypadku rozliczenia PIT adres zameldowania nie jest w ogóle istotny. Ważny jest tylko i wyłącznie miejsce zamieszkania danego podatnika. To oznacza, że deklarację podatkową składasz tam, gdzie pracujesz lub mieszkasz, a nie tam, gdzie masz meldunek. Nie trzeba mieć ani meldunku w miejscowości, w której aktualnie przebywamy, ani nie musimy składać żadnych dodatkowych formularzy (ZAP-3), by móc w danym mieście złożyć zeznanie PIT. W każdej deklaracji – tzn. w PIT 37, PIT 36 oraz PIT 28 – jest odpowiednia rubryka, w której wpisuje się aktualne miejsce zamieszkania.

A co w przypadku, gdy wyślemy deklarację PIT do właściwego dla naszego adresu zameldowania urzędu skarbowego? Jeśli nie mieszkaliśmy tam w ostatni dzień roku podatkowego – tj. 31 grudnia – to biorąc pod uwagę przepisy podatkowe, takie zeznanie jest niepoprawne. Na szczęście urzędy skarbowe rzadko robią z tego powodu problemy. Warto jednak rozliczać się we właściwym urzędzie skarbowym.

Jak znaleźć urząd skarbowy? Jeśli nie jesteś pewny, czy dany urząd skarbowy jest tym właściwym, koniecznie skorzystaj z pomocy odpowiednich wyszukiwarek. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że ostatecznie rozliczysz się we właściwym urzędzie.

Podatek dochodowy a zmiana miejsca zamieszkania

Jeśli w trakcie trwania roku podatkowego zmieniłeś miejsce zamieszkania, do rozliczania podatku bierze się pod uwagę nowy adres. Jak już wspominaliśmy, pod uwagę bierze się ten adres, pod którym mieszkałeś ostatniego dnia roku podatkowego. A co w przypadku, gdy Twoje miejsce zamieszkania na terytorium RP uległo zmianie jeszcze przed zakończeniem podatkowego roku? Jeśli mieszkasz poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, rozliczając PIT< musisz wziąć pod uwagę ostatni adres, pod którym mieszkałeś na terytorium RP.

Właściwy urząd skarbowy do wspólnego rozliczania PIT

Czy interesuje Cię rozliczanie podatku dochodowego wraz z mężem lub żoną? Który urząd wybrać, jeśli miejsca zamieszkania w ostatnim roku podatkowym małżonków się różnią?

W przypadku wspólnego rozliczania PIT małżonkowie mogą wybrać samodzielnie właściwy urząd skarbowy. Oczywiście tylko między dwoma adresami zamieszkania – albo żony, albo męża. Jeśli natomiast chcą rozliczać się indywidualnie, każda ze stron decyduje się na urząd zgodny z miejscem zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego – tj. 31 grudnia.

Jaki urząd skarbowy wybrać do rozliczenia VAT?

Osoby fizyczne, które mają jednoosobową działalność gospodarczą, powinny rozliczać VAT zgodnie ze swoim miejscem zamieszkania. A zatem, jeśli chcesz rozliczyć się z VAT, musisz wybrać ten urząd skarbowy, który jest zgodny z Twoim adresem, pod którym aktualnie mieszkasz.

A co w przypadku, gdy zmieniamy miejsce zamieszkania? W takiej sytuacji przedsiębiorca musi koniecznie zgłosić tę zmianę na wniosku VAT-R. Następnie wniosek ten składa się w nowym urzędzie skarbowym, a mianowicie we właściwym urzędzie dla VAT zgodnym z naszym nowym miejscem zamieszkania. Wniosek ten składa się do 7 dni od zmiany adresu.

Jak znaleźć właściwy urząd skarbowy? Wyszukiwarka urzędów skarbowych jest w tej sytuacji niezbędnym narzędziem, dostępnym online.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%