Zamknij
REKLAMA

Korzystałeś już z rządowej tarczy antykryzysowej? Możesz spodziewać się...

15:42, 26.05.2020 | M.O.
Skomentuj Przedsiębiorcy korzystający z tarczy antykryzysowej mogą spodziewać się kontroli fot. depositphotos.com
REKLAMA

Miliardy złotych w ramach tarczy antykryzysowej popłynęło do polskich przedsiębiorców. Pieniądze przekazane przez polski rząd miały łagodzić skutki kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Eksperci ostrzegają, że niedługo rozpocznie się dla przedsiębiorców gorący okres.  

Wnioski o zwolnienie ze składek ZUS, pożyczki z urzędu pracy czy wypłatę postojowego złożyło tysiące firm. 

W całym kraju przelewy, tylko z postojowego, trafiły na konta blisko 628 tys. osób na łączną kwotę ponad 1 mld 200 mln złotych. W samym województwie kujawsko-pomorskim przez miesiąc wypłaty trafiły do blisko 30 tysięcy osób z regionu.

Firmy masowo korzystają też z pożyczek w wysokości 5 tysięcy złotych. Wystarczy tylko przez trzy miesiące od uruchomienia pomocy prowadzić działalność, by taka pożyczka została umorzona.

Środki można przeznaczyć na wydatki z prowadzeniem firmy. Jak informowało ministerstwo do umorzenia pożyczki nie są potrzebne dokumenty. Mimo to, warto jednak posiadać potwierdzenie wydatków.

- Wydatki nie będą kwestionowane, o ile przedsiębiorca wykaże, że są to wydatki związane z działalnością – tłumaczy resort rodziny. 

Eksperci wskazują, że urzędnicy wzięli pod lupę firmy korzystające ze wsparcia ZUS.

– W tarczy antykryzysowej zapisano, że ZUS może wymieniać się z Krajową Administracją Skarbową informacjami na temat firm – podkreśla dr Antoni Kolek, ekspert Pracodawców RP w rozmowie z portalem fakt.pl.

Ekspert dodaje, że istnieje obawa, że środki będzie trzeba zwrócić wraz z odsetkami. Jak tłumaczy o ewentualne nieprawidłowości nie jest trudno i podaje przykład.

- Wystarczy, że ktoś np. skorygował faktury i okaże się, że przekroczył limit przychodu uprawniający do zwolnienia ze składek czy wypłaty postojowego – dodaje ekspert.

Na przeprowadzenie kontroli jest pięć lat. 

(M.O.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

yhmyhm

0 0

I dobrze, ludzie brali pieniądze, a na lewo dorabiali. Zmniejszali etaty, a potem wyrównywali w premiach, zwykłe popularyzacja polaczkowego cwaniactwa 14:18, 28.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA