Zamknij
REKLAMA

Lewica apeluje w sprawie gwałtów! "Trzeba zmienić wreszcie definicję"

09.04, 26.11.2022 PAP
Skomentuj Fot. Pixabay.com
REKLAMA

Piątkowa konferencja Lewicy dotyczyła inauguracji dorocznej kampanii społecznej "16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na płeć". Kucharska-Dziedzic zapowiedziała, że przez następne 16 dni organizacje pozarządowe zajmujące się problematyką przemocy wobec kobiet będą apelować do polskich parlamentarzystów o procedowanie projektu ustawy zmieniającej definicję gwałtu.

Trzeba zmienić wreszcie definicję gwałtu tak, by była to zbrodnia, a nie występek, ustawa w tej sprawie od dwóch lat leży w Sejmie.

- Nie może być tak, że to ofiara musi udowodnić brak zgody - oświadczyła w piątek posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic.

Jak podkreślała posłanka, w imieniu Lewicy prawie dwa lata temu złożyła projekt ustawy zmieniający definicje gwałtu. Projekt czyniący ze zgwałcenia zbrodnię. Ten projekt od dwóch lat leży w zamrażarce sejmowej.

- Nie pomagają apele organizacji pozarządowych. Kobiety po wielokroć były w polskim parlamencie i apelowały do polskiego parlamentu: procedujcie zmianę definicji gwałtu, sprawcie, by sędziowie i prokuratorzy przestali zajmować się kobietami pokrzywdzonymi gwałtem" - mówiła Kucharska-Dziedzic. "Nie oceniajcie tego, jak zachowywała się, bądź jak była ubrana osoba pokrzywdzona przemocą seksualną. Zajmijcie się tym, jak się zachowywał i co robił gwałciciel, sprawca przemocy - wezwała posłanka.

Prawniczka Danuta Wawrowska, autorka projektu, wskazała, że definicja przestępstwa zgwałcenia obecne w polskim Kodeksie karnym pochodzi jeszcze z lat 30. ubiegłego wieku. "Jest więc produktem myślenia o prawach kobiet i prawach człowieka sprzed ponad stu lat. Polska, jako sygnatariusz wielu międzynarodowych konwencji, zobowiązana jest dostosować swoje prawo do prawa międzynarodowego, w tym Konwencji Stambulskiej. Polska zobowiązana jest zmienić obowiązujący przepis, który nakłada na ofiarę gwałtu udowodnienie sprzeciwu i brak zgody" - oświadczyła.

- Te przepisy wymagają natychmiastowej zmiany - gwałci gwałciciel, a nie spódniczka, nigdy nie powinno być tak, że ofiara jest oceniana, jak wyglądała i jak się zachowywała - oświadczyła Wawrowska. Brak zgody powinien być podstawowym elementem, według którego oceniane byłoby przestępstwo zgwałcenia - dodała.

Jak zauważyła, w polskim prawie karnym przestępstwo gwałtu podlega pod kategorią występku, a nie zbrodni. "Nasza ustawa proponuje podniesienie dolnej granicy kary z 2 do 3 lat; bo to jest zbrodnia" - stwierdziła.

Weronika Burszta, bohaterka kampanii "I was raped", poinformowała, że została zgwałcona jako nastolatka. Dodała, że zajęło jej wiele lat nim zrozumiała, że nikt nie ma prawa jej dotknąć bez jej zgody, oraz, że tylko "tak" oznacza zgodę. "Chciałabym zmienić postrzeganie gwałtu w naszym społeczeństwie. Tylko +tak+ oznacza zgodę, niezależnie od tego jak jestem ubrana, niezależnie od tego, czy nawet jestem naga. Nikt nie ma prawa nas dotknąć bez naszej zgody" - podkreśliła.

Projekt zmiany Kodeksu karnego, który klub Lewicy złożył w Sejmie w marcu ubiegłego roku, został przygotowany przez organizacje kobiece, pod auspicjami Fundacji Feminoteka.

W lutym 2021 r. w Sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne projektu. Wzięły w nim udział parlamentarzystki Lewicy, członkowie Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet oraz przedstawicielki organizacji kobiecych, w tym szefowa Feminoteki Joanna Piotrowska i mec. Danuta Wawrowska, która napisała wstępną wersję projektu. Uwagi do projektu można było także przesyłać przez internet.

Obecnie obowiązujący przepis w Kodeksie karnym stanowi, że do gwałtu dochodzi, gdy ktoś doprowadza do obcowania płciowego "przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem". O zmianę tego zapisu apeluje m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich odwołując się do aktów prawa międzynarodowego, w tym do Konwencji przeciw przemocy wobec kobiet, proponując, by definicja gwałtu była oparta na braku zgody na współżycie, a nie na konieczności stawiania widocznego oporu. (PAP)

"16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na płeć" to organizowana od 1991 doroczna międzynarodowa kampania społeczna, w której udział biorą organizacje społeczne zajmujące się tą problematyką. Trwa ona między 25 listopada - wtedy przypada Dzień przeciw przemocy wobec kobiet - a 10 grudnia, Dniem Prawa Człowieka.

(PAP)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (11)

ChenióChenió

3 1

A może lewackie ścierwa akt notarialny jest wam potrzebny ?! 09:14, 26.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

??????????????????

4 1

A co to jest - LGBT - lansowane przez lewicę na polecenie niemieckiej unii ? Bo nigdzie nie można doszukać się definicji tego lewackiego słownego dziwoląga . 09:18, 26.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

qwert99qwert99

7 2

Oto obłuda i hipokryzja lewicy: Gwalt nazwany jest zbrodnią, ale aborcja, czyli zabijanie nienarodzonych dzieci jest w porządku. 10:23, 26.11.2022

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

!!!!

0 0

ABORCJA JEST TYLKO O TO BY NIE RODZIŁY SIE DZIECI O SZPRYCACH TO JUŻ SAME ODPAŁY PORONIENIA O 200 PROCENT

OBEJRZYJ FILM ODESZLI NAGLE JEŚLI JESTEŚ WRAŻLIWY TAK JAK JA OBEJRZYJ TO NA 4 RAZY JA OBEJRZAŁAM GO 3 RAZY I MAM DOŚĆ 😥😥😥 13:56, 26.11.2022


!!!!

0 0

PO PRZEZ TE SZPRYCE ZMIENIAJĄ GENOTYP NASZEGO DNA WSZYSTKIE TE SKRZEPY SĄ W ŻYŁACH JAKAŚ NOWA TECHNOLOGIA TESTOWANA NA LUDZIACH TYLKO ŻE BOGOM TO SIE NIE UDAJE BO MAMY BOSKIE DNA NIE KRZYŻUJE Z NICZYM I TO ICH BOLI DLATEGO ROBIĄ SZTUCZNĄ INTELIGENCJE DLA NASZEJ SZKODY TO ZŁO DLA LUDZKOŚCI .... 13:59, 26.11.2022


!!!!

1 0

TEN ŚWIAT TO ZŁO ZWŁASZCZA TE KORPORACJE OBEJRZYJ TO JEST CHORE 14:01, 26.11.2022


!!!!

1 0

TU MASZ TEN FILM

https://miziaforum.com/aiovg_videos/23-11-2022-cala-prawda-o-skutkach-wdrozenia-dobrowolnej-zaglady-mrna-chwala-niezaszczepionym/?fbclid=IwAR3dphGHFsUwEIv9vAYM42PaG10k7fI-zzOcTMK3oLzq76W4WuYKH78XYtY 14:17, 26.11.2022


 hgf hgf

4 0

Baba bes bolca dostaje pi..dolca. 11:20, 26.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Rucham gdy chcę !Rucham gdy chcę !

3 1

Wszystkie ekstermistyczne organizacje i partie polityczne powinny zostać zdelegalizowane. Te lewackie w pierwszej kolejności! 11:39, 26.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

!!!!

3 1

LEWICA NAMAWIAŁA DO SZPRYC BY WYSZPYCOWAĆ CAŁĄ POLSKE A TERAZ JEST W OBRONIE KOBIET 😂 PAMIĘTAJMY ŻE KOWID NIE ZGINOŁ W CHNACH JADA NA MAXA I W AUSTRALII 11:58, 26.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

!!!!

1 0

KTO MĄDRY SIE NIE SZCZEPIŁ KTO ZNA SYSTEM TEN WIE ŻE TO NIE DLA JEGO DOBRA ZDRAWIAM NIEZASZCZEPIONYCH JESTEŚCIE NADZIEJĄ BY LUDZKOŚĆ PRZETRWAŁA WOJNA 5 GENERACJI TRWA O WASZĄ ŚWIADOMOŚĆ CHROŃCIE DZIECI DZIECI SĄ PRZYSZŁOŚĆIĄ NASZEJ EGZYSTENCJI JAKIM JEST ŻYCIE BROŃCIE ICH OD TYCH PSYCHOPATÓW !! 13:54, 26.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%