Zamknij

Reklamacje - są nowe zasady. To powinieneś wiedzieć!

12:22, 12.04.2023
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Dyrektywa towarowa wprowadza nowe zasady reklamacji. - Jeżeli dostarczony przez sprzedawcę towar nie będzie spełniał choćby jednego z kryteriów umowy, kupujący będzie mógł skorzystać z rękojmi konsumenckiej. A to daje szereg uprawnień, na które mogą powołać się klienci - informuje adwokat Anna Lach z kancelarii prawnej "Chałas i Wspólnicy".

- 1 stycznia 2022 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o prawach konsumenta, ustawy - Kodeks cywilny oraz ustawy - Prawo prywatne międzynarodowe. Wdraża ona do polskiego prawa unijną dyrektywę cyfrową w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści cyfrowych i usług cyfrowych oraz dyrektywę towarową. Przepisy wydłużają m.in. z 2 do 6 lat okres dochodzenia roszczeń z tytułu rękojmi - podaje serwis Business Insider. 

Wprowadzenie nowego rozdziału do ustawy o prawach konsumenta dotyczącego reklamacji konsumenckiej jest jedną z głównych zmian w zakresie dyrektywy towarowej. Dyrektywa ta wprowadza nowe zasady reklamacji. 

Co to oznacza w praktyce? 

Złożenie reklamacji jako konsument czy przedsiębiorca na prawach konsumenta sprawi, że zastosowanie będzie miała ustawa o prawach konsumenta. Do tej pory odnoszono się do kodeksu cywilnego.  

- Jakkolwiek przepisy dotyczące rękojmi za wady wynikające z kodeksu cywilnego nadal będą mieć zastosowanie przy sprzedaży w relacjach podwójnie profesjonalnych, czyli B2B" - wskazuje adwokat Anna Lach z kancelarii prawnej "Chałas i Wspólnicy".

Po implementacji dyrektywy do polskiego prawa zakres odpowiedzialności sprzedawcy się zwiększa. 

- W przypadku, jeśli dostarczony przez sprzedawcę towar nie będzie spełniał choćby jednego z kryteriów – kupujący będzie mógł skorzystać z uprawnień wynikających z rękojmi konsumenckiej - wskazała. 

Do oceny zgodności towaru z umową należą m.in. opis towaru, jego rodzaj, jakość, kompletność i funkcjonalność. W przypadku towarów z elementami cyfrowymi są to również m.in. kompatybilność, interoperacyjność, dostępność aktualizacji. 

- Dyrektywa towarowa wprowadza więc nowe zasady reklamacji. Dla każdego sprzedawcy powinna być to więc kluczowa wiedza. Sprzedawcy też będą zobowiązani dostosować swoje regulaminy sklepów w zakresie reklamacji do nowych przepisów ustawy o prawach konsumenta, znowelizowanej o zaimplementowane dyrektywy - wskazywała Anna Lach. 

(Źródło: Business Insider)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Można na polski?Można na polski?

0 0

Nic z tego nie rozumiem!

18:23, 13.04.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%