Pacjenci z chorobami serca mają szansę na lepszą opiekę. Nowa sieć kardiologiczna ma zmienić sposób leczenia w całym kraju.
Nowe przepisy dotyczące Krajowej Sieci Kardiologicznej przeszły kolejne etapy w parlamencie i czekają już tylko na podpis prezydenta. Zmiany mają poprawić dostęp do nowoczesnych metod leczenia chorób układu krążenia, które są dziś jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce.
Eksperci zwracają uwagę, że choroby serca i naczyń często rozwijają się latami bez wyraźnych objawów, a skutkiem zaniedbań mogą być zawały czy udary. Nowa sieć ma wprowadzić jednolite standardy leczenia i lepszą organizację opieki w całym kraju.
W ramach Krajowej Sieci Kardiologicznej powstaną wyspecjalizowane ośrodki podzielone na trzy poziomy — od podstawowej diagnostyki po najbardziej zaawansowane zabiegi i operacje kardiochirurgiczne.
Leczenie ma być lepiej koordynowane. W każdym z wyższych poziomów ośrodków pojawi się koordynator, który zadba o spójność całego procesu — od pierwszych badań po rehabilitację.
Co istotne, każdy pacjent, niezależnie od miejsca zamieszkania, ma mieć równy dostęp do nowoczesnej diagnostyki i terapii. Nowe zasady mają też poprawić współpracę między lekarzami oraz zapewnić większe bezpieczeństwo pacjentów.
System ma być monitorowany przez Narodowy Instytut Kardiologii i NFZ. Wprowadzone zostaną jasne kryteria oceny jakości leczenia — placówki będą składały raporty, a te najlepsze będą mogły liczyć na dodatkowe finansowanie.
Nowością będzie również Elektroniczna Karta Opieki Kardiologicznej. To cyfrowy dokument, który ma gromadzić dane o leczeniu pacjenta i ułatwiać przepływ informacji między specjalistami. Od 2028 roku stosowanie e-KOK stanie się obowiązkowe we wszystkich ośrodkach sieci.
Obraz Parentingupstream z Pixabay
kardiohołownia 20:40, 05.06.2025
To znaczy że , jak zapowiadał bajerant Hołownia , kardiolodzy będą dzwonić do pacjentów ?
Bajerant otrzymal 5% za swoje bajerowanie naiwnych ktorym się ośmieszył ....
Włocławskie centrum handlowe zmienia nazwę
A co z wiaderkami, będą rozdawać ?
ciekawek
21:25, 2025-06-06
Koncert na Święto Województwa przeniesiony!
Trochę słabi Ci wykonawcy nikt na czasie, jedynie Steczkowska bo ostatnio była na Eurowizji
Vito
21:01, 2025-06-06
80 interwencji strażaków po nawałnicy. Najgorzej we Wło
Bardzo dobrze, nie żal mi czewonego Włocławka tych korali PZPR czerwonych 😡 Owsiak pomoże, dobrodziej ulubieniec Włocławka stary komuch.
Laska
20:52, 2025-06-06
80 interwencji strażaków po nawałnicy. Najgorzej we Wło
donald ratuj *%#)!& mi zalolo
bolo
20:47, 2025-06-06