Znane są już wszystkie cztery pytania, które pojawią się w referendum, mające odbyć się 15 października, przy okazji wyborów do Sejmu i Senatu. Jakie są prawa i obowiązki obywatela przy głosowaniu w referendum?
Uchwała o przeprowadzeniu referendum ogólnokrajowego została przyjęta przez Sejm 17 sierpnia. Za przyjęciem uchwały głosowało 226 posłów i posłanek, przeciw było 210, wstrzymało się siedmiu posłów.
Zdaniem byłego szefa Państwowej Komisji Wyborczej Wojciecha Hermelińskego, pytania referendalne brzmią jak plebiscyt i uwłaczają inteligencji obywateli. Wielu Polaków zastanawia się, czy musi odpowiadać na kontrowersyjne pytania, przedstawione przez rządzących.
Na referendum dostaniemy kartę do głosowania z pytaniami. Przy każdym nich będą wyrazy „Tak” i „Nie”. Głosujący udziela odpowiedzi na pytania, stawiając znak „x” w odpowiedniej kratce przy odpowiedzi, której chce udzielić.
- Obywatel może odmówić wzięcia każdej karty, w tym tej referendalnej. Można odmówić wzięcia jednej karty, wszystkich kart. Nie można zmuszać wyborcy do głosowania. Jeśli nie chce którejś karty wziąć, to ma prawo odmówić jej przyjęcia - tłumaczy Wojciech Hermeliński w rozmowie z Business Insiderem.
Wyborca, według własnego uznania, może wziąć udział:
Karty referendalnej nie można wynieść z lokalu wyborczego. Nawet w przypadku podarcia karty, należy ją wrzucić do urny. Taki głos będzie jednak uznany za nieważny.
Nie należy również wpisywać niczego w kratkę przy pytaniach referendalnych, poza ustalonym znakiem „x” ani w obrębie karty do głosowania. W takim wypadku głos również będzie uznany za nieważny.
Osoby biorące udział w referendum będą odpowiadać na cztery pytania. Oto ich treść:
Wyborca19:52, 19.08.2023
Jak nie chcemy brać udziału w referendum wystarczy wpisać w rubryce nie biorę udziału w referendum . Szczególnie w małych miejscowościach gdzie skład komisji jest od lat ten sam.
Do też wyborca08:42, 20.08.2023
W małych miejscowościach nie ufa się komisji. Tam różne rzeczy przechodziły. A to zaginięcie kart itp. W takich miejscach nie ufa się składu komisji i trzeba to napisać samemu. Osoby w komisji są od lat te same. Ich rodziny i znajomi. Jak zmieniają to tylko lokal wyborczy . Dzisiaj ja na tej wsi a ty na tej.
Tytus09:27, 20.08.2023
Z artykułu niedowiedzialem się nic.
.to w takim razie co zrobić?
Pytanie12:34, 20.08.2023
Czemu nie ma w referendum pytania czy chcemy ukrain.
1 1
Chyba ktoś z komisji wpisuje że nie bierzemy udziału w referendum a my podpisujemy ,żeby za nas później nikt nie dokonał wpisu,tak mi sie wydaje.
4 0
Często na wynikach wyborów pojawia w zestawieniu wyników że bardzo dużo jest głosów nie ważnych lub nie nie oddano kart do głosowania. Co wydaje się dziwne . Jak na prowincji. Każdy co wchodzi i wychodzi komisja widzi jak wkłada karne do głosowania . Ktoś przychodzi świadomie głosować i oddaje tyle karty nie ważnych. Rozumiem jeden czy dwi kart. Jak są cyfry dwu lub trzydzieści kart to jakoś w to nie wierzę . Gdzieś tu jest coś nie tak