Zamknij

Telefon ważniejszy niż portfel? Wyniki badania nie pozostawiają złudzeń

09:00, 15.01.2025 Aktualizacja: 09:27, 15.01.2025
Skomentuj Fot. Freepik Fot. Freepik

Z badań wynika, że telefon komórkowy stał się dla wielu Polaków ważniejszy niż portfel. Czy coraz większe przywiązanie do technologii zmienia nasze codzienne życie? Wiadomo, co mówią statystyki.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millennium wynika, że 93 proc. Polaków korzysta z telefonu komórkowego częściej niż raz dziennie, a aż 35 proc. z nich sięga po urządzenie niemal bez przerwy. Co więcej, większość ankietowanych deklaruje, że brak telefonu byłby dla nich bardziej uciążliwy niż zostawienie w domu portfela.

Jak podaje PAP, to wynik znaczący, szczególnie że jeszcze w 2018 roku odsetek osób bardziej obawiających się braku portfela wynosił 55 proc.

Coraz więcej funkcji w jednym urządzeniu

Obecnie telefony zastępują nie tylko portfele, ale i wiele innych narzędzi codziennego użytku. Przechowujemy w nich elektroniczne dokumenty, płacimy za zakupy, czytamy wiadomości, a także korzystamy z bankowości mobilnej i mediów społecznościowych.

Jak zauważa Iwona Jarzębska, dyrektorka departamentu Public Relations w Banku Millennium, „technologia mobilna staje się integralną częścią naszego codziennego życia, wpływając na sposób, w jaki komunikujemy się, pracujemy i spędzamy czas wolny".

Różnice pokoleniowe w przywiązaniu do telefonów

Zależność od telefonów różni się w zależności od wieku. Najmłodsi respondenci w wieku 18-24 lat w 88 proc. przyznają, że brak telefonu byłby dla nich bardziej dotkliwy niż brak portfela.

Z wiekiem ten wskaźnik maleje – wśród osób 45-54 lata wynosi 58 proc., a w grupie 55+ przewagę zyskuje portfel (54 proc.).

Jak korzystamy z telefonów?

Choć telefony stają się nieodłącznym elementem życia, Polacy deklarują pewne granice w ich używaniu. Z badania wynika, że większość osób nie korzysta z urządzeń w czasie rozmów twarzą w twarz (76 proc.), podczas posiłków (59 proc.) czy w toalecie (55 proc.).

Jednak w łóżku przed snem (64 proc.) lub w trakcie oglądania telewizji (58 proc.) urządzenia te są używane znacznie częściej.

Powszechność internetu mobilnego

96 proc. Polaków ma dostęp do internetu w telefonie komórkowym, a wśród osób w wieku 25-44 lata współczynnik ten wynosi nawet 99 proc. Telefony najczęściej służą do przeglądania stron internetowych (75 proc.) i komunikacji z bliskimi (70 proc.). Co ciekawe, 60 proc. badanych opłaca rachunki przez telefon, a 55 proc. robi zakupy online.

Jak przeprowadzono badanie?

Badanie „Mobilny Portret Polaka” zostało zrealizowane przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna w dniach 25-29 października 2024 roku na próbie 1068 osób. Wyniki te pokazują, jak istotnym elementem życia stają się telefony i w jaki sposób wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie.

(Źródło: PAP)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Re Re

1 0

Doświadczyli tego POwodzianie w Kotlinie Kłodzkiej kiedy operatorzy wyłączyli nadajniki sieci komórkowych i internetu ...... Bez łącznosci , bez kontaktu z bliskimi , bez gotówki ,bez dachu nad głową , tak wygląda ta wpółczesna nowoczesność i niezależność ...a będzie jeszcze gorzej .

14:45, 15.01.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KlossKloss

0 0

W przypadku kataklizmów i wojen najlepiej sprawdza się zwykły handel wymienny, ewentualnie złoto. Ile złotych monet nosisz w porfelu tak na wszelki wypadek?

09:36, 16.01.2025

AsaiAsai

0 0

Może dlatego że w telefonie ludzie mają aktualnie portfel, dokumenty, dostęp do banku itd

15:25, 16.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%