Zamknij
REKLAMA

Włocławski ZUS ostrzega. Za to można stracić emeryturę lub rentę!

19:00, 19.02.2020 | D.W.
REKLAMA
Skomentuj
ZUS musi wiedzieć o ubiegłorocznych wynagrodzeniach z tytułu umowy o pracę, umowy-zlecenia czy też przychodów z prowadzenia działalności gospodarczej. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. depositphotos.com

W 2019 roku dorabialiście do otrzymywanych świadczeń? ZUS przypomina, że musicie poinformować o dodatkowych przychodach. Włocławianie mają na to czas do 2 marca. Niestety, w niektórych przypadkach może się to wiązać z zawieszeniem wypłacania pieniędzy.

Wcześniejsi emeryci i renciści, którzy w ubiegłym roku dorabiali do swoich świadczeń musza powiadomić o swoich zarobkach. W ubiegłym roku był na to czas do końca lutego. Tym razem podatnicy mogą to zrobić jeszcze do poniedziałku (2 marca).

ZUS musi wiedzieć o ubiegłorocznych wynagrodzeniach z tytułu umowy o pracę, umowy-zlecenia czy też  przychodów z prowadzenia działalności gospodarczej.

- Informacja o przychodach potrzebna jest do rozliczenia wypłacanego świadczenia. Rozliczenie jest konieczne, ponieważ wcześniejszych emerytów i rencistów obowiązują limity w dorabianiu do świadczeń. Jeśli nawet w niektórych miesiącach limit został przekroczony, a w innych nie został osiągnięty, rozliczenie w skali roku może nie rodzić żadnych skutków finansowych i informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Urząd informuje, że przychody rozlicza się na podstawie zaświadczenia z zakładu pracy emeryta lub rencisty. Najlepiej więc przedłożyć zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Z kolei emeryci i renciści, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, piszą oświadczenie samodzielnie. 

Gdy dodatkowe zarobki nie przewyższają 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju nic się nie dzieje. Gorzej jeśli przekroczą limit. Wtedy świadczenie jest zmniejszane. Z kolei do jego zawieszenia dojdzie wtedy, gdy przychód przekroczy 130% średniej pensji.

O swoich dochodach nie muszą informować jednak wszyscy. Pism do ZUS nie składają emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny. Limit nie obowiązuje też niektórych rencistów (renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych oraz renty rodzinne). Informacji nie muszą podawać także uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych i studenci, którzy nie ukończyli 26 lat, a są zatrudnieni na umowie zlecenie lub agencyjnej.

(D.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (8)

TigraTigra

10 2

Powinni wziąć pod lupę niektórych rencistów, którym renty się specjalnie nie należą. Cwaniactwo i kombinatorstwo mają we krwi. Przy okazji układy też. 19:39, 19.02.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

renta specjalna renta specjalna

0 5

Masz na myśli Tomasza Golloba, który dostał rentę specjalną 4K od samej premier Szydło. 19:51, 19.02.2020


Do powyżej Do powyżej

5 1

Mam tu na myśli włocławskich cwaniaczków, którzy mają obydwie ręce i nogi, jeżdżą samochodami, dźwigają ciężkie torby z zakupami itp
20:05, 19.02.2020


janek1janek1

9 3

czy np. Kaczyńskiego i innych to też dotyczy

19:46, 19.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zus !!!zus !!!

3 1

oddajta mi moje 17 tysiecy złodzieje ? 20:16, 19.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

??????????????????????

4 7

Tu chodzi chyba o emerytów partyjnych bo tylko oni maja tak wyśrubowane emerytury ? 20:28, 19.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

????

6 0

Mówisz o Tomaszu policyjnym emerycie w wieku 35 lat vel agencie Tomku chwilowo zaangażowanym jakon aktor do odegrania pewnej roli. 20:33, 19.02.2020


GaGaJagaGaGaJaga

3 3

A pan Koperta powinien podać do zusu ile dostał tych dolarów i ełrasów... 21:45, 19.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone