Zamknij
REKLAMA

Te sprawy urzędowe będziesz mógł załatwić zdalnie. "Przełomowe zmiany"

16:50, 11.07.2021 | M.O. / PAP
Skomentuj fot. PAP
REKLAMA

Możliwość meldunku czy pobranie zaświadczenia z rejestru stanu cywilnego on-line - zakłada przyjęty przez Radę Ministrów projekt noweli ustawy m.in. o dowodach osobistych. Rząd chce umożliwić obywatelom załatwianie podstawowych spraw urzędowych zdalnie. 

- Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych, ustawy o ewidencji ludności, ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra cyfryzacji - poinformowała w komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Jak wskazano w nim, "rząd chce umożliwić obywatelom załatwianie podstawowych spraw urzędowych zdalnie – przy pomocy prostych, intuicyjnych i dedykowanych konkretnym czynnościom usług elektronicznych".

Ma to przyspieszyć załatwianie spraw i zredukować papierową dokumentację. Wśród nowych usług on-line będzie m.in. możliwość zameldowania się czy pobrania zaświadczenia z rejestru stanu cywilnego.

W komunikacie podkreślono, że ostatnie kilka lat "to przełomowe zmiany w zakresie usług cyfrowych".

Wśród przyjętych przez rząd rozwiązaniach znalazła się m.in. podstawa prawna do stworzenia usług elektronicznych dostępnych po uwierzytelnieniu obywatela w systemie teleinformatycznym. Usługi zostaną zaimplementowane w witrynie gov.pl.

Do skorzystania z usług potrzebne będzie posiadanie np. profilu zaufanego lub profilu osobistego (wydawanego z dowodem osobistym).

Przy pomocy nowych usług możliwe będzie m.in. pobranie dokumentu zawierającego informację o odbiorcach, którym dane osobowe osoby korzystającej z usługi lub jej dzieci zostały udostępnione z rejestru PESEL, zameldowanie oraz wymeldowanie się i zgłoszenie wyjazdu z kraju oraz powrotu.

Będzie możliwe także pobranie z rejestru PESEL zaświadczenia zawierającego pełny lub częściowy odpis danych dotyczących danej osoby oraz jej dzieci, pobranie dokumentu zawierającego informację o odbiorcach, którym dane osobowe osoby korzystającej z usługi lub jej dzieci zostały udostępnione z Rejestru Dowodów Osobistych, a także pobranie zaświadczenia o zamieszczonych lub niezamieszczonych danych w rejestrze stanu cywilnego i pobranie zaświadczenia z rejestru stanu cywilnego o stanie cywilnym.

Nowe usługi zaczną wchodzić w życie sekwencyjnie od 3 marca 2022 r. 

(M.O. / PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

nie rozumiemnie rozumiem

0 0

Co w tym nowego? Kilka tygodni temu bez problemu zameldowałem się przez Internet... 01:26, 12.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hgfhgf

0 0

Spoko we Włocławku i tak będą kolejki. 06:08, 13.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%