Zamknij

Do Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej trafił specjalistyczny sprzęt. Modernizacja trwała kilka miesięcy

14:00, 23.10.2020 Aktualizacja: 09:05, 24.10.2020
Skomentuj Fot. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej Fot. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej może się pochwalić zmodernizowaną pracownią konserwatorską. Prace trwały kilka miesięcy, a były możliwe dzięki otrzymanej dotacji.

Pracownia konserwatorska przy Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej działa od 40 lat. Wykonywane są w niej różnego rodzaju prace, począwszy od od dezynfekcji obiektów poprzez wszelkie działania zabezpieczające do całkowitej konserwacji zabytków wykonanych z najróżniejszych materiałów.

Jej modernizacja trwała od lipca do września. Prace były możliwe dzięki dotacjom otrzymanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, z Programu Wspieranie Działań Muzealnych oraz wsparcia z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Muzeum otrzymało dziewięć nowych, specjalistycznych urządzeń. Dzięki nim podniesie się standard wyposażenia placówki.

- Zakupiony sprzęt pozwoli na wykonywanie z większą dokładnością prac związanych z konserwacją zabytków, zabezpieczając je na kolejne lata. Dzięki modernizacji pracowni zwiększy się bezpieczeństwo i higiena pracy. Podniosą się również standardy przechowywania obiektów i materiałów. Zwiększy się komfort prac podczas realizowania projektów wystawienniczych, czyli wykonywania opraw akwarel, pasteli, fotografii, grafik i innych prac w passe-partout i ramy. Modernizacja będzie służyć naszej instytucji, jak i szerszemu gronu odbiorców.

- informują przedstawiciele muzeum.

W MZKiD pojawiło się między innymi urządzenie do nawilżania i oczyszczania powietrza cyrkulacyjnego. Umożliwi ono utrzymanie w pracowni konserwatorskiej właściwych warunków do przechowywania zbiorów będących w konserwacji i oczyści powietrze z zanieczyszczeń i nieprzyjemnych zapachów

Na wyposażeniu pojawiły się też nowe odciągi pyłów, stół roboczy i kondensacyjny osuszacz powietrza.

- Umożliwi pozbycie się nadmiaru wilgoci z pomieszczeń pracowni w razie zalania bądź pracy z mocno zawilgoconymi obiektami. Jest urządzeniem mobilnym, dlatego też może być wykorzystywany przy pracach w innych pomieszczeniach bądź obiektach. Osuszanie uniemożliwi rozwijanie się pleśni i grzybów, niezwykle groźnych dla ludzi i zabytków - mówią o ostatnim sprzęcie muzealnicy.

W muzeum są też dwie nowe sekcje szufladowe, odkurzacz do zbiorów, specjalistyczna lampa, niskociśnieniowy stolik i rejestrator temperatury i wilgotności względnej.

(.)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%