Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej otrzymało dotację na konserwacja narzędzi i maszyn rolniczych do wystawy stałej w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce. Jakie elementy wystawy zostaną odnowione?
Włocławskie muzeum posiada w swoich zbiorach kilkadziesiąt narzędzi i maszyn rolniczych. Część z nich została wykonana domowym sposobem lub przez kowala, inne są wyrobem fabrycznym.
Wszystkie mają duże znaczenie poznawcze. Dzięki nim można prześledzić proces przemian, jaki zachodził w kulturze rolnej na kujawskiej i dobrzyńskiej wsi w XIX i na początku XX w.
- Szczególną wagę mają dla nas narzędzia wykonane we Włocławku, przez tutejsze zakłady o wieloletniej historii, jak Fabryka Maszyn i Odlewni Żelaza Hugo Mühsama oraz Kujawska Fabryka Maszyn i Odlewni Ignacego Kochanowicza. Zostały one założone jeszcze w XIX w. i odegrały znaczącą rolę w zaopatrzeniu lokalnego rynku. Chociaż narzędzia te produkowane były na miejscu, dziś są niestety rzadkością. Miło nam zatem poinformować, że wśród obiektów przeznaczonych w ramach zadania do konserwacji znajdują się dwie sieczkarnie tych fabrykantów - informuje Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.
Odrestaurowane i zakonserwowane zostanie 16 narzędzi i maszyn rolniczych, pochodzących z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. To radło, 4 pługi, 3 siewniki, wał, kosiarka, młocarnia, młynek do czyszczenia zboża, wialnia, 2 sieczkarnie, śrutownik. Najstarsze pochodzą z 2 poł XIX w., najmłodsze wykonano w dwudziestoleciu międzywojennym.
Prace konserwatorskie narzędzi przeprowadzi Pracownia Renowacji Antyków Romana Wietrzyckiego z Włocławka. Prace podzielono na dwa etapy. W pierwszym (od maja do końca lipca) konserwacji poddane zostanie 11 obiektów. W drugim (od sierpnia do października) pozostałe 5.
Efekty prac będzie można zobaczyć w Muzeum Etnograficznym na wystawie czasowej promującej projekt - „Radła do radlenia, siewniki do siania, młynki do czyszczenia warte zachowania. Konserwacja zabytkowych narzędzi i maszyn rolniczych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej”.
Wystawa ta dostępna będzie od 15 października do 14 listopada. Muzeum zapowiada, że przygotuje również kilkuminutowy film promocyjny, prezentujący przebieg prac konserwatorskich.
Ostatecznie wszystkie obiekty znajdą swoje miejsce w skansenie, w XIX-wiecznym spichrzu dworskim, na wystawie stałej planowanej na 2022 rok.
Środki na realizację zadania MZKiD otrzymało z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Dotacja została przyznana w ramach programu Wspieranie działań muzealnych 2021 przy dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Nickt06:34, 08.05.2021
Kto te tytuły wymyśla, koszmar
Gózik21:11, 10.05.2021
Pytam, czy zastępca bierze udział w projekcie i w jakim zakresie.Merytorycznie odległy,ale jest szansa na oświecenie i działanie
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Z Południa odchodzi wikary, nowego nie będzie
Księdza z Klodawy co ma dziecko przenieśli do innej diecezji też nigdzie nie ogłosili znalazl się na zdjęciach ze szkolnych uroczystości ksywa dmuchacz
krol_artur
17:43, 2025-07-05
Szef "wytrzeźwiałki" znów poszukiwany
Podajcie zarobki brutto podstawy bez dodatków, bo kasa się zgadza tylko wciskanie kit DD
Kit
17:24, 2025-07-05
Włocławianie korzystają z miejskich rowerów
Bardzo chętnie bym korzystał z takiego roweru, ale mnie nie stać. Taniej wychodzi pojechać samochodem. Po prostu jest wiele miejsc, gdzie w promieniu 1,5-2 km od miejsca docelowego nie ma ani jednej stacji, a zostawienie roweru poza stacją kosztuje 10 zł.
Ludek
17:10, 2025-07-05
Nowy asfalt na Zazamczu. 400 metrów do remontu
A co z obiecaną ulicą Energetyków z trylinki? Niedawno był artykuł o przebudowie i jakoś cisza na tej ulicy?
Marcin Wolski
17:07, 2025-07-05
1 0
Redachtory PO Onecie to piszą .