Zamknij
REKLAMA

Muzeum zgarnęło kasę z ministerstwa! Wiemy, na co ją wydadzą

16:46, 07.05.2021 | Źródło: MZKiD
Skomentuj Fot. MZKiD Włocławek
REKLAMA

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej otrzymało dotację na konserwacja narzędzi i maszyn rolniczych do wystawy stałej w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce. Jakie elementy wystawy zostaną odnowione?

Włocławskie muzeum posiada w swoich zbiorach kilkadziesiąt narzędzi i maszyn rolniczych. Część z nich została wykonana domowym sposobem lub przez kowala, inne są wyrobem fabrycznym.

Wszystkie mają duże znaczenie poznawcze. Dzięki nim można prześledzić proces przemian, jaki zachodził w kulturze rolnej na kujawskiej i dobrzyńskiej wsi w XIX i na początku XX w.

- Szczególną wagę mają dla nas narzędzia wykonane we Włocławku, przez tutejsze zakłady o wieloletniej historii, jak Fabryka Maszyn i Odlewni Żelaza Hugo Mühsama oraz Kujawska Fabryka Maszyn i Odlewni Ignacego Kochanowicza. Zostały one założone jeszcze w XIX w. i odegrały znaczącą rolę w zaopatrzeniu lokalnego rynku. Chociaż narzędzia te produkowane były na miejscu, dziś są niestety rzadkością. Miło nam zatem poinformować, że wśród obiektów przeznaczonych w ramach zadania do konserwacji znajdują się dwie sieczkarnie tych fabrykantów - informuje Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. 

Odrestaurowane i zakonserwowane zostanie 16 narzędzi i maszyn rolniczych, pochodzących z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. To radło, 4 pługi, 3 siewniki, wał, kosiarka, młocarnia, młynek do czyszczenia zboża, wialnia, 2 sieczkarnie, śrutownik. Najstarsze pochodzą z 2 poł XIX w., najmłodsze wykonano w dwudziestoleciu międzywojennym.

Prace konserwatorskie narzędzi przeprowadzi Pracownia Renowacji Antyków Romana Wietrzyckiego z Włocławka. Prace podzielono na dwa etapy. W pierwszym (od maja do końca lipca) konserwacji poddane zostanie 11 obiektów. W drugim (od sierpnia do października) pozostałe 5.

Efekty prac będzie można zobaczyć w Muzeum Etnograficznym na wystawie czasowej promującej projekt - „Radła do radlenia, siewniki do siania, młynki do czyszczenia warte zachowania. Konserwacja zabytkowych narzędzi i maszyn rolniczych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej”.

Wystawa ta dostępna będzie od 15 października do 14 listopada. Muzeum zapowiada, że przygotuje również kilkuminutowy film promocyjny, prezentujący przebieg prac konserwatorskich.

Ostatecznie wszystkie obiekty znajdą swoje miejsce w skansenie, w XIX-wiecznym spichrzu dworskim, na wystawie stałej planowanej na 2022 rok.

Środki na realizację zadania MZKiD otrzymało z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Dotacja została przyznana w ramach programu Wspieranie działań muzealnych 2021 przy dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

(Źródło: MZKiD)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

NicktNickt

4 1

Kto te tytuły wymyśla, koszmar 06:34, 08.05.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

re re

1 0

Redachtory PO Onecie to piszą . 08:22, 08.05.2021


GózikGózik

0 0

Pytam, czy zastępca bierze udział w projekcie i w jakim zakresie.Merytorycznie odległy,ale jest szansa na oświecenie i działanie 21:11, 10.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%