Zamknij
Ważne

Indiana Jones prosto z Włocławka!

10:00, 04.10.2011
Skomentuj fot. Paweł Sobczyk/MZKiD fot. Paweł Sobczyk/MZKiD

Włocławscy archeolodzy badają wczesnośredniowieczną osadę. Czy znajdą w niej skarby?

Rok 2011 to dziesiąty sezon badań wykopaliskowych prowadzonych przez archeologów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku na wielokulturowym stanowisku archeologicznym w Kołacie koło Lipna.

- W tym roku na stanowisku numer dwa kontynuowaliśmy eksplorację wczesnośredniowiecznej osady z zachowaną warstwą kulturową przesyconą głównie ceramicznym materiałem zabytkowym z XI wieku - mówi Paweł Sobczyk archeolog z włocławskiego muzeum.

- W pobliżu osady odkryliśmy również, najprawdopodobniej z nią związane, wyizolowane, dobrze zachowane, ale nie zawierające zabytków palenisko.

Badania prowadzą Paweł Sobczyk i Krystian Łuczak z MZKiD. Po jednosezonowej przerwie, w tym roku kontynuowano eksplorację stanowiska z osadą lub obozowiskiem ludności kultury trzcinieckiej ze środkowej epoki brązu (XIII w. p.n.e.) i cmentarzyskiem kultury łużyckiej z późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza (X –VII w. p.n.e.), pozyskując kolejny luźny, ceramiczny  i krzemienny materiał zabytkowy kultury trzcinieckiej.

Odkryto też pięć następnych grobów ciałopalnych kultury łużyckiej, otwierających nową, tym razem północną koncentrację tych obiektów na cmentarzysku.

- Na południowych obrzeżach stanowiska powierzchniowo archeolodzy z Włocławka odkryliśmy materiał zabytkowy związany z okresem wpływów rzymskich - dodaje P. Sobczyk. - Znalezisko nawiązuje do wcześniej przebadanego na stanowisku 2a cmentarzyska kultury wielbarskiej z II w. n.e.
 
W tym roku do badań wykorzystano wykrywacz metalu. Wszystko dzięki pomocy Karola Bazeli, regionalisty z Wielgiego.

Odkryto szereg kolejnych interesujących zabytków metalowych, w tym elementy głównie brązowej biżuterii (zapinki, bransolety) ze zniszczonych grobów wielbarskich oraz fragmenty kolejnych egzemplarzy srebrnych monet arabskich, tzw. dirhemów związanych z osadnictwem wczesnośredniowiecznym.

Za kilka miesięcy badania w Kołacie będą kontynuowane. Prace prowadzące są dzięki wsparciu finansowemu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego i środków własnych włocławskiego muzeum.

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%