Zamknij

Od otwarcia dla turystów minęło już pięć lat. "Kiedy pierwszy raz odwiedziłem Kłóbkę, zobaczyłem ruinę"

 17:31, 18.06.2020 Aktualizacja: 12:37, 19.06.2020
Skomentuj Autorem projektu rewitalizacji dworu była architekt Wanda Grodzka z Zakładu Usług Technicznych w Gdańsku. Fot. Andrzej Goiński Autorem projektu rewitalizacji dworu była architekt Wanda Grodzka z Zakładu Usług Technicznych w Gdańsku. Fot. Andrzej Goiński

Już od pięciu lat turyści mogą zwiedzać dworek w Kłóbce. W starannie odtworzonych wnętrzach można oglądać zabytkowe meble, dzieła sztuki i inne przedmioty z kolekcji.

Dwór odbudowany został dzięki współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionu Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na latach 2008-2013 oraz ze środków budżetu województwa.

ZOBACZ ZDJĘCIE SPRZED REMONTU I PO

Kłóbecki zabytek związany jest z postacią Marii Orpiszewskiej z domu Wodzińskiej, XIX-wiecznej utalentowanej malarki, narzeczonej Chopina i muzy Słowackiego, która mieszkała tam w ostatnich latach życia.

Autorem projektu rewitalizacji dworu była architekt Wanda Grodzka z Zakładu Usług Technicznych w Gdańsku. Odrestaurowanie kosztowało ponad 6 milionów złotych.

- Kiedy pierwszy raz odwiedziłem Kłóbkę, zobaczyłem ruinę. Cieszę się, że udało się uratować ten zabytek. Od pięciu lat tysiące osób podziwia odtworzony dwór, jego wnętrza, wyposażenie, otaczający go park oraz skansen pachnący lawendą, tymiankiem i lubczykiem 

- podkreśla Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

W ramach prac renowacyjnych przeprowadzono rekonstrukcję starszej, parterowej części domu i rewaloryzację skrzydła pałacowego, odzwierciedlono też pierwotny układ przestrzenno-funkcjonalny rezydencji. Przeprowadzono także renowację parku dworskiego: odtworzono układ funkcjonalny i komunikacyjny parku, zadbano o stare drzewa oraz zrekonstruowano dawny system hydrologiczny oraz kompozycje nowych stref zieleni.

Wnętrza odbudowanego dworu Orpiszewskich w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym położonym w sąsiedztwie skansenu wiejskiego są nieustannie uzupełniane o nowe eksponaty i pamiątki. 

Dworek w Kłóbce został udostępniony zwiedzającym w maju 2015 roku. Odwiedzać go można od wtorku do niedzieli od godz. 10 do 18. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

ciekawskiciekawski

16 7

a kto doprowadził do ruiny i dewastacji tego zabytku? najpierw rozkradli , dzięki ue rekonstrukcja

17:42, 18.06.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

777777

6 4

Dworek odrestaurowany jest super, ale nie przesadzajcie z tą narzeczoną Chopina, bo oni prowadzili tylko znajomość korespondencyjną

19:10, 18.06.2020
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

przemo343przemo343

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Taka prawda.Taka prawda.

22 2

Gdyby nie unijne pieniądze,to dalej masa pięknych dworków i pałaców byłaby w ruinie.

19:51, 18.06.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

karolkarol

5 1

Piękne miejsce, warte zwiedzenia

08:58, 19.06.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OXYGENOXYGEN

4 2

Moj Ojciec Jan Klimkiewicz urodzil sie w Rzerzewie, powiat KLOBKA. Zabytek ten jest mily mojemu sercu. Brawo UE! Dzieki Tobie polepszylo sie nasze zycie w Polsce.

18:05, 20.06.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jan ChałaJan Chała

1 1

Rewitalizacji obiektów zabytkowych to długi żmudny proces. W przypadku Kłóbki znakomicie się to udało. Jest to niewątpliwie zasługa ludzi rozumnych i konsekwentnych w działaniu na rzecz przywrócenie dworu do nowego życia. Chwała im za to i oby już nigdy więcej nie dochodziło bezmyślnego dewastowania obiektów naszej historii i kultury.

14:41, 21.06.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%