Zamknij
REKLAMA

Oddając krew możesz zarazić się koronawirusem? Zobacz ten apel centrum krwiodawstwa

13:48, 24.04.2020 | mat. RCKiK/G.S.
Skomentuj Fot. depositphotos.com
REKLAMA

Włocławski oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęca do oddawania krwi. W czasie epidemii wprowadzono dodatkowe zasady bezpieczeństwa. Na czym one polegają? 

Nawet epidemia może być dobrym czasem do zostania krwiodawcą - przekonuje Jolanta Pater, kierownik włocławskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. 

- Serdecznie zapraszamy mieszkańców Włocławka i okolic do oddawania krwi w oddziale we Włocławku przy ulicy Lunewil 15 (Pogotowie Ratunkowe). Oczekujemy na krwiodawców codziennie w stałych godzinach otwarcia. Oddawanie krwi jest bezpieczne, wprowadzone są dodatkowe zasady bezpieczeństwa - zapewnia Jolanta Pater. 

Aktualnie krwiodawcy są  przyjmowani pojedynczo. Przed rejestracją dezynfekują ręce, otrzymują jednorazową maseczkę i jednorazowa i wypełniają ankietę epidemiologiczną. 

- Składniki krwi są niezbędne przede wszystkim do leczenia pacjentów przewlekle chorych, szczególnie chorych onkologicznych oraz chorych po ciężkich urazach. Każda jednostka krwi ratuje zdrowie i życie chorych codziennie - dodaje Jolanta Pater. 

Dlaczego warto oddać krew

1. Ratujesz zdrowie lub nawet życie drugiego człowieka

Pomimo ogromnego postępu medycyny, jak dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Jedynym jej źródłem są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa - ludzie tacy jak Ty!

Oddając krew możesz wyobrazić sobie, że ten cenny dar uratuje komuś życie - dzięki czemu ktoś będzie mógł święcić kolejne urodziny, rocznicę, przeżyć kolejne wakacje, spacer na plaży, noc pod gwiazdami!

Osoba, która otrzymuje Twoją krew jest Ci nieznana, ale ta osoba jest czyimś ojcem, matką, dziadkiem lub przyjacielem.

2.Oddawanie krwi nie stanowi zagrożenia dla Twojego zdrowia

W organizmie dorosłego człowieka krąży około 5 – 6 litrów krwi. Jej ilość jest proporcjonalna do wagi, dlatego zdrowy, ważący co najmniej 50 kg człowiek może oddać krew lub jej składniki bez uszczerbku dla zdrowia. Krew regeneruje się dość szybko i już na drugi dzień po oddaniu krwi jej objętość wraca do normy.

Nie ma schorzeń wynikających z wielokrotnego oddawania krwi ani „przyzwyczajenia” organizmu.

Krew w organizmie podlega wymianie przez cały czas, niezależnie od tego, czy jesteś jej dawcą, oddawanie krwi nie spowoduje wzmożonego jej wytwarzania ani uzależnienia.

Prawie wszystkie osoby oddające krew lub osocze czują się prawidłowo w trakcie i po pobraniu.

Do rzadkości należy:

-   przejściowy krwiak (siniec) w miejscu ukłucia,

-   chwilowe zasłabnięcia (u ok. 2-3% dawców pierwszorazowych i 1-2% dawców wielokrotnych) eliminowane całkowicie przez krótki odpoczynek i wypicie płynu. Są one zwykle związane ze stresem lub  przemęczeniem. Niekiedy występują u dawców będących na czczo lub spożywających poprzedniego dnia alkohol. Wyszkolony personel przy każdej niedyspozycji udzieli fachowej i skutecznej pomocy.

Oddając krew nie można zarazić się żadną chorobą zakaźną. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi Ci zakażenie wirusami przenoszonymi drogą krwi.

?3. Dbasz o własne zdrowie

Oddając systematycznie krew, krwiodawca każdorazowo ma wykonywane badania laboratoryjne i jest badany przez lekarza. W wielu przypadkach udaje się dzięki temu wcześnie rozpoznać np. chorobę nadciśnieniową, będącą plagą współczesnego społeczeństwa, a przebiega długo w sposób bezobjawowy. Już wypełniając kwestionariusz dawca może uświadomić sobie sytuacje zagrożenia własnego zdrowia i zwrócić na nie uwagę lekarza.

(mat. RCKiK/G.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%