Zamknij

Rodzaje uprawnień spawalniczych a zarobki

artykuł sponsorowany + 13:45, 23.10.2017
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Spawacz jest pracownikiem spawającym elementy stalowe, metalowe, żelazne wchodzące w skład maszyn, urządzeń oraz budynków. Ta profesja jest coraz bardziej popularna i wielu ludzi decyduje się na rozwój właśnie w tej dziedzinie.

Kto może zostać spawaczem?

Spawaczem może zostać każda osoba, która ukończyła studia na kierunku technicznym i odbyła 2 letnią praktykę zawodową lub szkołę średnią o kierunku technicznym i odbyła 5 letnią praktykę zawodowa. Aby uzyskać kwalifikacje spawacza należy również zdać egzamin potwierdzający kwalifikacje.

Niezbędna w tym zawodzie jest dobra sprawność fizyczna, umiejętność kreatywnego myślenia, odpowiednio rozwinięte zdolności manualne oraz wytrzymałość. Spawacz często pracuje w ciężkich warunkach, również na wysokościach. Z tych powodów nie jest to praca dla każdego.

Należy pamiętać o tym, że praca spawacza jest bardzo odpowiedzialna i wymaga ogromnego skupienia, bowiem chwila nieuwagi może zakończyć się uszczerbkiem na zdrowiu lub nawet utratą życia.

Rodzaje uprawnień spawalniczych

Przeglądając oferty pracy dla spawaczy często spotykamy się ze skrótami, które oznaczają uprawnienia spawalnicze.

MAG 135, MAG 136 oraz MIG 131 – spawanie elektrodą topliwą w osłonie z gazów

Trzy najpopularniejsze metody spawalnicze. Pracodawcy najczęściej szukają spawaczy właśnie z tymi uprawnieniami, ponieważ są wydajne i uniwersalne. Używa się ich przy montażu różnych elementów metalowych. Osoby posiadające te uprawnienia znajdą zatrudnienie dosłownie na każdym placu budowy.

TIG 141 – spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie z gazów

Metoda TIG 141 jest wszechstronną metodą spawania, chociaż niezbyt wydajną. Od osoby spawającej wymaga dużej precyzji oraz dokładności. Z tego względu wybierana jest głównie przez doświadczonych spawaczy i raczej odradzana jest osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze spawaniem.

Zarobki spawacza

Wynagrodzenie spawacza uzależnione jest od jego wykształcenia, doświadczenia oraz uprawnień, które posiada. Osoba początkująca posiadająca uprawnienie MAG 135 lub 136 może liczyć na zarobki rzędu 2000-2500 zł netto miesięcznie. Profesjonalny spawacz, który pracuje już kilka lat, w swoim CV ma kilka lub kilkanaście pokaźnych projektów oraz posiada wszystkie uprawnienia spawalnicze (w tym TIG 141) może zarobić nawet powyżej 8000 zł netto miesięcznie przy dużych zleceniach. Wykwalifikowani spawacze poszukiwani są często w branży morskiej – prace spawalnicze na statkach lub platformach wiertniczych.

Gdzie może pracować spawacz?

Wykwalifikowany spawacz najczęściej znajdzie zatrudnienie na placu budowy lub w stoczni (sprawdź oferty pracy na praca.money.pl). Z racji tego iż jest to bardzo popularny zawód, a spawacz potrzebny jest niemal na każdej budowie, osoby chcące pracować na tym stanowisku bez problemu znajdą stabilne zatrudnienie. Ścieżka rozwoju spawacza wymaga ciągłego kształcenia się oraz udoskonalania swoich umiejętności.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%