Periodentologia to jedna z dziedzin stomatologii. Czym dokładnie się zajmuje? W czym może pomóc periodentolog?
Periodentologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób przyzębia. Przyzębiem nazywamy wszystkie tkanki mające za zadanie unieruchomienie zęba: dziąsła, ozębna, błona śluzowa wyrostka zębodołowego i cement korzeniowy. Ozębna to przestrzeń między korzeniem a kością zębodołu, która warunkuje ruchomość zęba.
Jak wynika z badań przeprowadzonych w latach 2011-2014 w Polsce, zaledwie jeden procent ludzi ma zdrowe przyzębie! Jakie objawy powinny zaniepokoić i zmusić do wizyty u specjalisty?
Najczęściej pierwszymi objawami dotknięte są dziąsła. Można zauważyć zmianę ich barwy na ciemniejszy kolor lub zasinienie.
Do najczęstszych objawów zaliczamy: odsłonięcie szyjek zębowych, ból odczuwalny przy spożywaniu ciepłych lub zimnych potrwa czy napojów, krwawienie dziąseł, ból zębów lub dziąseł, obrzęk dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust, rozchwianie zębów, obniżanie się dziąseł. Każdy z tych objawów jest sygnałem, że z naszą jamą ustną dzieje się coś niepokojącego i należy zasięgnąć porady specjalisty- periodentologa. Jakie działania są najczęściej podejmowane w pierwszej kolejności, i jak w ogóle wygląda leczenie chorób przyzębia?
Periodentolog rozpoczyna leczenie od wywiadu lekarskiego. Kiedy lekarz otrzyma wszystkie potrzebne do diagnozy informacje, przechodzi do badania.
W większości przypadków leczenie rozpoczyna się od zabiegu oczyszczania zębów polegającym na usuwaniu kamienia nazębnego.
W leczeniu bardzo ważna jest edukacja pacjenta. Częstą przyczyną krwawienia dziąseł podczas szczotkowania jest nieprawidłowe wykonywanie tej czynności lub nieodpowiedni dobór szczoteczki do zębów. Należy pamiętać o zwracaniu uwagi na stopień twardości włosia szczoteczki (miękka lub średnia) oraz o stosowaniu ruchów wymiatających podczas szczotkowania. Dodatkowo w zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej pomagają płukanki oraz czyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej.
Jeżeli jednak okazuje się, że stan przyzębia po wykonaniu czyszczenia oraz wykonywania prawidłowego szczotkowania, należy zastosować dalsze leczenie. Przykładowym zabiegiem jest kiretaż zamknięty - polega on na oczyszczaniu kieszonek zębowych (czyli szczelin między zębem a dziąsłem) z zawartości powodującej stan zapalny, np. z resztek kamienia nazębnego. Kiretaż otwarty różni się od kiretażu zamkniętego zastosowaniem odchylenia dziąsła.
Do najczęściej występujących przyczyn chorób przyzębia należy: brak odpowiedniej higieny jam ustnej, wady zgryzu, częste wymioty, cukrzyca, a także braki witamin (głównie z grup B i C).
Warto dbać nie tylko o brak próchnicy w jamie ustnej, ale także o zdrowe dziąsła i przyzębie. Może wydawać się to błahostką, ale jednymi z powikłań chorób przyzębia jest przyspieszenie chorób miażdżycy naczyń krwionośnych! Nie bez powodu choroba przyzębia została zakwalifikowana jako jedna z chorób przewlekle zapalnych. Zatroszcz się o swoje dziąsła najlepiej jak potrafisz!
0 0
Pierodołocośtam zajmuje się pirdami z kupra
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz