Zamknij
Ważne

Koszulka polo. Historia jednego ubrania

artykuł sponsorowany + 08:58, 03.03.2020 Aktualizacja: 08:58, 03.03.2020

Pierwowzór koszulki polo, jaką znasz dziś, pochodzi już z końca XIX wieku. Wówczas była ulubionym elementem garderoby brytyjskich żołnierzy działających w Indiach. Aby umilić sobie czas i zapewnić rozrywkę, organizowali turnieje gry w polo, zakładając do tego koszulkę o tej samej nazwie. Co jeszcze warto wiedzieć o tym popularnym ubraniu dla mężczyzn?

 Koszulki polo – męskie ubranie w sportowym środowisku

Wiesz już, skąd wywodzi się męskie polo. Jednak popularność przyniosło mu dopiero wystąpienie Rene Lacoste'a, francuskiego tenisisty. Prawdopodobnie jako pierwszy pojawił się na korcie turnieju US Open w koszulce z krótkim rękawem i kołnierzykiem. Na dodatek sam zaprojektował wówczas tę polówkę. Inni zawodnicy zapragnęli mieć taki element swojego sportowego ubioru i przedsiębiorczy tenisista stworzył swoją odzieżową markę. 

Koszulka polo w codziennej odsłonie

Popularyzację koszulek polo w modzie codziennej zawdzięcza się amerykańskim, bogatym studentom lubującym się w tzw. stylu preppy. Polegał na łączeniu minimalistycznych krojów z wysoką jakością wykonania, która była dostępna jedynie dla wybranych. Eleganckie polo było ulubionym elementem garderoby studentów z Ligii Bluszczowej (Ivy League). W sklepie Denley możesz dostać wiele stylowych, męskich koszulek polo i poczuć się jak jeden z nich!

Z czego zazwyczaj robione są koszulki polo męskie?

Tradycyjną koszulkę polo najczęściej wykonuje się z miękkiej, bawełnianej dzianiny zwanej piką. To specjalny rodzaj splotu przypominający wyglądem siatkę. Z kolei kołnierzyk będący istotą tego modelu powinien być wykonany ze sztywniejszej dzianiny, która powoduje właściwe układanie się kołnierza po rozpięciu górnego guzika.

 

A skoro już o guzikach mowa – to kolejny obowiązkowy element tego ubrania. Klasyczna koszulka męska polo posiada 2 guziki, jednak obecnie można spotkać też modele z 3 guzikami. Większa liczba zniekształca proporcje koszulki. Niekorzystnie wygląda także polówka z suwakiem w zastępstwie guzików.

Jak nosić koszulkę polo?

Polo z krótkim rękawem sprawdzi się zarówno w stylizacjach typowo casualowych, jak i semi-formal. W przypadku pierwszej okoliczności najlepiej założyć taką koszulkę na spodnie. Wówczas może charakteryzować się nieco luźniejszym krojem. Jeżeli zaś męskie polo ma być bazą pod marynarkę, włóż je do spodni. Pamiętaj wówczas, by fason był bardziej opięty, aby zapobiec tworzeniu się fałd z materiału.

Biała czy czarna koszulka polo?

To odwieczny dylemat, na który trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Klasyczna polówka powstała w kolorze białym, jednak jej czarna wersja także będzie dobrą bazą do wielu ubrań. Zastanów się: w jakim odcieniu masz najwięcej rzeczy – jasnym czy ciemnym? Jeśli w jasnym, postaw na męskie polo w białym kolorze i analogicznie: ciemna garderoba oznacza czarną koszulkę.

Wizerunek koszulki polo w dzisiejszych czasach

Obecnie koszulka z krótkim rękawem, kołnierzykiem i guzikami uchodzi za synonim sportowej elegancji. Mężczyźni często wybierają ją jako swobodniejszą alternatywę dla koszuli, ale za to elegantszą dla T-shirtu. W przypadku pierwszej opcji łączą ją ze spodniami w kant (tzw. chinosów) i marynarką. Drugie zestawienie skupia zwykle dżinsy albo szorty (gdy mowa o cieplejszym dniu).

Na tym polega fenomen koszulek polo męskich, dzięki któremu po dziś dzień licznie pojawiają się w różnych sklepach. Są po prostu wielowymiarowe! A czy Ty masz już swój ulubiony model w swojej szafie? Jeśli nie, koniecznie nadrób modowe zaległości!

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%