Zamknij

Poznaj najważniejsze zalety elewacji klinkierowej

artykuł sponsorowany + 13:39, 07.02.2022 Aktualizacja: 13:41, 07.02.2022

Jako najważniejsze decyzje przy budowie domu wskazuje się najczęściej wybór projektu, materiałów budowlanych, a także pokrycia dachowego. Nie można zapominać o elewacji. Będzie ona nie tylko wizytówką całego domu. Dobrze dobrany materiał będzie także polepszał m.in. izolację termiczną. Jednym z rozwiązań jest elewacja z klinkieru. Poznaj jej główne zalety.

Jakie są główne zalety elewacji wykonanej z klinkieru?

Elewację budynku można wykończyć na wiele sposobów. Warto postawić na taki, który będzie dopasowany do ogólnej stylistyki posesji, a także wytrzyma długie lata użytkowania domu. Dobrze jest przy tym zwrócić uwagę na to, jakie warunki pogodowe przeważają w wybranym regionie. Jednym z ciekawszych i chętnie wybieranych rozwiązań są elewacje klinkierowe.

Jeżeli chodzi o najważniejsze zalety tego rozwiązania, to zarówno eksperci, jak i inwestorzy wskazują na trwałość tego produktu. Zachowuje on swoje właściwości, a także estetykę przez długie lata. Co więcej, jego utrzymanie w czystości i konserwacja są bardzo łatwe. Kolejną zaletą jest fakt, że klinkier to materiał, który wytrzymuje zmienne temperatury. Jest odporny na bardzo wysokie i niskie temperatury, a także mrozoodporny. Wskazuje się także na jego niską nasiąkliwość, przez co jest odporny na działanie wilgoci. Stanowi dobrą barierę ochronną przed zawilgoceniem dla głównych warstw ściany. Dla wielu osób znaczenie ma również fakt, że może on wpłynąć korzystnie na izolację cieplną i akustyczną budynku.

O czym należy pamiętać, decydując się na wykonanie elewacji z klinkieru?

Wyróżnia się dwa rodzaje produktów klinkierowych stosowanych do wykonania elewacji – cegły i płytki. Jeżeli elewacja ma być wykonana z cegieł, to powinny one stanowić jedną z integralnych warstw ściany trójwarstwowej (zewnętrzną). Z cegły klinkierowej często buduje się także kominy, a ściślej rzecz ujmując ich części wystające poza powierzchnię dachu.

Płytki klinkierowe mogą być stosowane jako okładzina na ścianach dwuwarstwowych. Z uwagi na to, że nie są one integralną częścią ściany, mogą być stosowane wyłącznie na części elewacji, w jej wybranych fragmentach. Zazwyczaj kładzie się je na cokołach, a także w okolicach okien i drzwi. Modne stało się pokrywanie jednej ze ścian klinkierem lub wykorzystywanie go jako okładzinę wnęk, lukarn czy wykuszy.

Klinkier na elewacji w tradycyjnej i nowoczesnej odsłonie

Płytki i cegły klinkierowe są dostępne w wielu wariantach, co pozwala je dopasować pod względem kolorystyki i wykończenia do ogólnej aranżacji posesji. Do klasycznych domów chętnie wybierane są produkty z licem rustykalnym w naturalnych kolorach gliny, a do brył nowoczesnych i posesji utrzymanych w minimalistycznej stylistyce ‒ jednolite płytki barwione np. na czarny czy beżowy kolor z gładkim licem.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%