Zamknij

Dobór aparatu słuchowego dla seniora

artykuł sponsorowany + 08:22, 08.03.2022 Aktualizacja: 08:27, 08.03.2022

Zmagasz się z problemami laryngologicznymi lub szukasz pomocy dla bliskiej ci osoby? Zastanawiasz się jak poprawnie dobrać aparaty słuchowe w Bydgoszczy? Inwestycję w tego typu sprzęt warto dokładnie przemyśleć, sprawdzając wady i zalety dostępnych na rynku modeli. W poniższym artykule podpowiadamy, na co szczególnie zwrócić uwagę podczas doboru aparatu słuchowego dla seniora, a także wskazujemy etapy tego procesu. Przeczytaj i poznaj nasze cenne wskazówki.

Badania diagnostyczne słuchu

Statystyki sporządzone przez Główny Urząd Statystyczny wskazują, iż 49% ankietowanych (osoby po 60 r. życia) cierpi lub cierpiała na problemy ze słuchem, doskwierające im w sytuacjach dnia codziennego. Profilaktyczne badania słuchu są często bagatelizowane, a rozwijające się powolnie wady słuchu stają się niezauważalne dla seniorów. Reagując wystarczająco wcześniej, osłabiony słuch można skorygować dzięki aparatom słuchowym dla seniora. Ważne jest, by pamiętać o tym, że profilaktyczne badanie słuchu, po ukończeniu 60 r. życia powinno się wykonywać co pół roku. Badania diagnostyczne można wykonać w placówkach NFZ lub prywatnych. Wiele prywatnych przychodni oferuje darmowe profilaktyczne badania słuchu dla seniora.

Aparat słuchowy dla seniora — kiedy jest niezbędny?

O tym czy aparat słuchowy dla seniora jest niezbędny, ostatecznie decyduje lekarz wykonujący i analizujący wyniki badań słuchu. Istnieją jednak pewne sygnały, obserwowalne w życiu codziennym, które mogą wskazać na konieczność skorzystania z aparatu. Takimi sygnałami mogą być m.in. trudność seniora z komunikacją i porozumieniem się z bliskimi oraz otoczeniem — niemożność usłyszenia komunikatów w momencie gdy w pomieszczeniu wydobywają się także inne dźwięki lub gdy nadawca zwraca się szeptem. Warto zaznaczyć, że aparat słuchowy dla seniora może zostać dofinansowany z budżetu NFZ, a także podlega refundacji.

Aparat słuchowy — na co zwrócić uwagę?

Wybierając aparat słuchowy dla seniora, przede wszystkim należy kierować się diagnozą lekarską wskazującą, z jakim dokładnie problemem zmaga się dany pacjent. Głuchocie starczej towarzyszy zazwyczaj spotęgowane odbieranie głośności dźwięków. W tym przypadku odpowiedni będzie aparat z funkcją redukcji szumów posiadający mikrofony kierunkowe. Inną ważną kwestią jest wygoda i prostota korzystania z aparatu słuchowego dla seniora. Osoba chora musi być zmotywowana do codziennego zakładania i dbania o aparat, a trudność w jego obsłudze, czyszczeniu lub dyskomfort spowodowany jego budową znacznie tę motywację zmniejsza. Ostatnim aspektem jest cena aparatu (pamiętając jednak o tym, iż istnieje możliwość otrzymania dofinansowania lub refundacji). 

Aparat słuchowy dla seniora — etap oswajania

Rozpoczęcie korzystania z aparatu słuchowego dla seniora może być dużą zmianą. Dźwięki, wcześniej niesłyszane lub wytłumione mogą stać się przytłaczające, dlatego senior zwykle potrzebuje trochę czasu, by oswoić się z aparatem. Ważne jest, by nauczyć go odpowiedniego zakładania i czyszczenia sprzętu. Źle czyszczony lub nieprawidłowo założony aparat słuchowy dla seniora może powodować powstawanie dodatkowych szumów, lub innych zakłóceń. Bez względu na to czy osoba starsza korzysta z aparatu, czy nie, podczas komunikacji z nią warto zadbać o wyraźny i jasny sposób wyrażania się.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%